Autor: Adam Spáčil

2 akcie, které je třeba koupit, zatímco trh stále klesá

Ačkoli hlavní indexy začaly v posledních obchodních dnech vykazovat známky možného oživení, trh je od začátku roku stále výrazně níže.

Ačkoli hlavní indexy začaly v posledních obchodních dnech vykazovat známky možného oživení, trh je od začátku roku stále výrazně níže. Například index S&P 500 se letos zatím propadl přibližně o 9 %. Mezitím index Nasdaq Composite klesl přibližně o 15 %. Vzhledem k tomu, že hlavní indexy jsou tak výrazně níže, je pro investory vhodná doba na nákupy.

Podrobný průzkum potenciálních investic ukazuje, že i některé z nejkvalitnějších technologických firem jsou "on sale". Lídři trhu Apple a Netflix jsou dva skvělé příklady vysoce kvalitních společností, u kterých stojí za to zvážit, zda do nich neinvestovat, dokud se akcie obchodují za nižší ocenění.

Zde se dozvíte, proč by se tyto dvě akcie mohly hodit do vašeho portfolia.

Apple

Výrobce iPhonů Apple zaznamenal za poslední rok pokles poměru ceny k zisku z 34 na 26 a v roce 2022 z 29 na 26. Důvodem je téměř výhradně nálada na širším trhu - nikoli obchodní výsledky společnosti. Koneckonců tržby a zisk na akcii společnosti Apple za první fiskální čtvrtletí, vzrostly o 11 %, resp. 25 % a překonaly odhady analytiků.

Finanční ředitel společnosti Apple Luca Maestri dále v hovoru k výsledkům za první fiskální čtvrtletí uvedl, že vedení společnosti očekává v současném období "solidní meziroční růst tržeb". A toto očekávání přichází navzdory předpokládaným "významným omezením dodávek".

Očekávání jakéhokoli růstu v současném období je vzhledem k meziročnímu srovnání poměrně pozoruhodné: V druhém čtvrtletí fiskálního roku 2021 vzrostly tržby meziročně o 54 %.

Poměr ceny a zisku technologického giganta ve výši 26 se sice nezdá být levný, ale špičková kvalita společnosti Apple si zaslouží vyšší ocenění. Vezměte si, že volný peněžní tok společnosti Apple za posledních 12 měsíců činí neuvěřitelných 102 miliard USD. Společnost dále vyplácí malou, ale rostoucí dividendu a houfně odkupuje své akcie. Za posledních pět let se počet akcií společnosti Apple snížil o 22 %.

Netflix

Netflix se mezitím obchoduje s poměrem ceny k zisku 32, což je méně než 53 na začátku roku. Investoři jsou sice znepokojeni zpomalujícím se růstem tržeb společnosti, ale společnost poskytující streamovací služby je stále růstovou akcií. Tržby za čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostly o 16 %.

Vedení společnosti dále očekává, že provozní marže bude dlouhodobě (i když s určitou meziroční volatilitou) nadále slušně růst. "Na našem cíli stabilně zvyšovat provozní marži v průměru o tři procentní body ročně v průběhu několika let se nic nemění," uvedlo vedení Netflixu v dopise akcionářům za čtvrté čtvrtletí, když diskutovalo o svém výhledu.

Některé investory může vyděsit výhled vedení na další zpomalení v prvním čtvrtletí roku 2022 a dočasný pokles provozní marže v tomto roce oproti roku 2021.

Za zmínku také stojí, že Netflix může kdykoli otevřít své podnikání novému masivnímu zdroji příjmů: digitální reklamě. V současné době má společnost pouze předplatné. Vždy je však možné, že vedení změní kurz a odemkne podstatnou novou obchodní příležitost v oblasti reklamy tím, že spotřebitelům nabídne verzi streamovani s reklamou.

Žádná investice není bez rizika, včetně těchto dvou lídrů trhu. Nedávné výprodeje těchto dvou akcií však rozhodně zvýšily šance na potenciálně lukrativní dlouhodobý výnos pro investory, kteří dnes nakoupí akcie těchto společností.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články