2 bezpečné dividendové akcie, na které Wall Street kašle

Tyto dividendové akcie byly potrestány spolu s ropou, přestože jejich obchodní modely jsou navrženy tak, aby byly odolné vůči volatilitě komodit.

Ceny ropy v roce 2020 prudce klesly, přičemž ropa West Texas Intermediate se na krátký okamžik skutečně dostala pod nulu. Od té doby ceny ropy silně rostly, a i po ústupu z letošních maxim se nyní pohybují těsně pod hranicí 100 dolarů za barel.

To je divoká jízda na horské dráze. Zde je důvod, proč dividendoví investoři, kteří se zajímají o akcie energetických společností, pravděpodobně dají přednost společnostem Enbridge (ENB) a Enterprise Products Partners (EPD).

Příšerný, nicotný rok

Volatilitu, s níž se v poslední době potýkají investoři do energetiky, je těžké přeceňovat. Zisk společnosti ExxonMobil ve výši 2,25 USD na akcii v roce 2019 se změnil na ztrátu 0,33 USD na akcii v roce 2020, protože pandemické odstávky znamenaly snížení poptávky po ropě a pokles jejích cen. V roce 2021 se sice zisky ropného gigantu silně vrátily zpět na 5,38 USD na akcii, ale tento skok jen dále zdůrazňuje volatilitu, která je vlastní energetickému sektoru založenému na komoditách.

V jiných odvětvích byl však obchod mnohem stabilnější. Rozdělitelný peněžní tok společnosti Enterprise klesl v roce 2020 o pouhá 3 % a tento peněžní tok pokryl její výplaty vysoko, 1,6krát. Rozdělitelný peněžní tok společnosti Enbridge v roce 2020 vzrostl, a to přibližně o 2,2 %, a pokryl její výplaty zhruba 1,4krát. To je značná stabilita tváří v tvář hlubokému poklesu trhu, který vedl k červenému inkoustu u některých největších energetických společností.

Pokud hledáte energetickou akcii s výnosem, kterou byste mohli přidat do svého portfolia, tato dvojice by pro vás nyní měla být velmi zajímavá. Společnost Enterprise zvyšuje svou distribuci každý rok již 24 let po sobě, pokud započítáme i zvýšení v roce 2022. Společnost Enbridge má ještě lepší bilanci - 27 let každoročního zvyšování. A pak tu máme velkorysé výnosy: Enterprise dosahuje 7,7 % a Enbridge 6,5 % ke čtvrtečnímu obchodování.

Proč se liší?

Společnostem Enbridge a Enterprise se daří vyhýbat se nestálosti energetického sektoru tím, že působí v takzvaném středním proudu.

Obecně lze říci, že v energetickém sektoru existují tři různé niky. Na jedné straně je těžební průmysl, který produkuje ropu. Zde se výsledky řídí cenami komodit. Druhou stranou jsou navazující, rafinérské a chemické podniky, které vydělávají na rozdílu mezi konečnými cenami benzinu a dalších rafinovaných produktů a cenami, které musí platit za své vstupní suroviny (ropu a zemní plyn). Ceny komodit jsou opět klíčové pro finanční výsledky.

Střední společnosti obecně spojují obě strany. Potrubí, skladování, zpracování a přeprava, které společnosti Enterprise a Enbridge vlastní, jsou z velké části zpoplatněny. Je to něco jako provozování mýtné brány. Dokud systémem proudí ropa a další produkty, dostávají tito dva severoameričtí giganti z oblasti midstream zaplaceno. Cena toho, co prochází jejich systémy, je mnohem méně důležitá než poptávka.

Tento rozdíl vedl k poměrně konzistentní výkonnosti i během poklesů v energetickém průmyslu. Investoři však stále přistupují k Enterprise a Enbridge podobně jako k ostatním energetickým společnostem. Například akcie společnosti Exxon od svého červnového vrcholu klesly o 19 %. Enterprise klesly o 13 % a Enbridge o 12 %, přestože ve skutečnosti nejsou vystaveny stejné volatilitě komodit. To je příležitost pro dlouhodobé investory, kteří chápou velmi odlišnou dynamiku, která je zde ve hře.

Není to dokonalé, ale stále je to dobrá volba energie

Pokud hledáte energetickou společnost do svého portfolia, Enterprise a Enbridge by měly být na vašem krátkém seznamu. Nejenže nabízejí štědré, dobře podporované výnosy, ale také vám umožní vyhnout se přirozené volatilitě tohoto sektoru, který je z velké části založen na komoditách.

Abychom byli spravedliví, vzestupům a pádům v energetickém sektoru se nevyhnete. Pokud však hledáte spolehlivý pasivní příjem, můžete se na poklesy v této oblasti dívat jako na příležitost k nákupu, protože poplatky, které jsou hnací silou finančních výsledků společností Enbridge a Enterprise, nejsou ve skutečnosti vázány na ceny ropy.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články