Autor: Adam Spáčil

2 dividendové akcie, které vám budou platit celý život

Investování za účelem dosažení příjmu nemusí být složité. Úspěšné investování do výnosů může být tak jednoduché, jako je výběr podniků, které jsou snadno pochopitelné a mají na své straně dlouhodobé růstové trendy.

Investování za účelem dosažení příjmu nemusí být složité. Úspěšné investování do výnosů může být tak jednoduché, jako je výběr podniků, které jsou snadno pochopitelné a mají na své straně dlouhodobé růstové trendy.

Podívejme se, jak společnosti NextEra Energy a Air Products & Chemicals splňují tyto požadavky a mohou investorům zajistit celoživotní růst dividend.

1. NextEra Energy: Nejdominantnější energetická společnost na planetě

.

S tržní kapitalizací 151 miliard USD je společnost NextEra Energy největší veřejně obchodovanou utilitou na světě. Společnost NextEra Energy obsluhuje 5,6 milionu zákaznických účtů a více než 11 milionů zákazníků na Floridě prostřednictvím své dceřiné společnosti Florida Power & Light Company (FPL), která je největším regulovaným poskytovatelem elektrické energie v USA. Prostřednictvím své dceřiné společnosti NextEra Energy Resources je společnost NextEra Energy největším výrobcem obnovitelné energie na světě. Společnost NextEra Energy Resources dodává větrnou a solární energii do 37 států USA a čtyř kanadských provincií.

Ačkoli byste si mysleli, že největší energetická společnost na světě nabídne pomalý růst jako většina ostatních energetických společností, NextEra Energy se tomuto očekávání vymyká. Společnost více než ztrojnásobila svůj (upravený) zisk na akcii (EPS) z 0,76 USD v roce 2006 na 2,55 USD v loňském roce, což představuje 8,4% složenou roční míru růstu (CAGR). Toto rychlé tempo růstu zisků pomohlo společnosti NextEra Energy dosáhnout 976% celkového výnosu s reinvestovanými dividendami za 15leté období končící 31. prosince 2021. Tato celková míra výnosnosti byla čtyřnásobkem celkové míry výnosnosti indexu S&P 500 utilit ve výši 242 % za toto období a téměř trojnásobkem celkové míry výnosnosti indexu S&P 500 ve výši 357 % za toto období.

Růst společnosti NextEra Energy nevykazuje ani žádné známky zpomalení. Podle úvodního slova finanční ředitelky společnosti NextEra Energy Rebeccy Kujawy během nedávného hovoru k výsledkům společnosti by totiž Florida měla i nadále růst díky skvělému počasí, nízkým daním a ekonomice nakloněné podnikání. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 vzrostla zákaznická základna společnosti FPL oproti předchozímu roku o 82 000 zákazníků.

Analytici předpokládají, že společnost NextEra Energy bude v příštích pěti letech dosahovat 9% ročního růstu zisku. V kombinaci s dividendovým výplatním poměrem akcie, který v loňském roce činil pouhých 60,4 %, by se to mělo projevit ve vysokém jednociferném ročním růstu dividend v následujících letech. Pro dividendového aristokrata, který má za sebou 26 let zvyšování dividendy v řadě, je potenciál každoročního jednociferného růstu atraktivní nabídkou. Investoři si navíc mohou zajistit 2% dividendový výnos společnosti NextEra Energy při rozumném poměru ceny k zisku (P/E), který je jen o málo vyšší než 27.

2. Air Products &; Chemicals:

S tržní kapitalizací 57 miliard USD a více než 170 000 zákazníky ve více než 50 zemích patří Air Products & Chemicals mezi největší společnosti vyrábějící průmyslové plyny na světě. Stejně jako NextEra Energy je Air Products & Chemicals dividendovým aristokratem se 40 lety po sobě jdoucího zvyšování dividend, přičemž poslední zvýšení výplaty činilo 8 %. Vzhledem k 10% růstu dividendy od roku 2014 si společnost Air Products & Chemicals jistě udržuje svou sérii růstu dividend. Jak se společnosti podařilo dosáhnout tak impozantního růstu?

Rostoucí poptávka po průmyslových plynech a velikost a rozsah společnosti Air Products &; Chemicals pomohly od roku 2014 zvýšit její upravený zisk na akcii o 11 % ročně. Pro kontext: Průmyslové plyny se používají jako vstupy v řadě důležitých průmyslových odvětví, jako je potravinářství, farmacie, elektronika a čistá energie. Široké využití průmyslových plynů vysvětluje, proč se odhaduje, že celosvětový průmysl průmyslových plynů poroste o 6 % ročně z 92 miliard USD v roce 2020 na 147,1 miliardy USD v roce 2028. Analytici proto předpokládají, že upravený zisk na akcii společnosti Air Products & Chemicals se bude v příštích pěti letech každoročně zvyšovat o 11 %.

Při dividendovém výplatním poměru, který má v tomto fiskálním roce činit 61,7 %, má společnost Air Products &; Chemicals prostor pro další zdravý růst své dividendy.

Při současné ceně akcií 259 USD mohou investoři koupit tržní dividendový výnos 2,5 % společnosti Air Products & Chemicals při poměru P/E mírně nad 25.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články