Autor: Adam Spáčil

2 nejlepší technologické akcie pro dlouhodobý nákup

Tyto dvě akcie rychle rostou na obrovských trzích. Rok 2022 byl pro akcie technologických společností těžký.

Tyto dvě akcie rychle rostou na obrovských trzích.

Rok 2022 byl pro akcie technologických společností těžký. Po boomu jsou tu obavy z růstu úrokových sazeb a recese.

Ačkoli medvědí trh může být pro investory demoralizující, není to omluva pro to, aby se tomuto sektoru vyhýbali. Medvědí trhy totiž často představují skvělou příležitost k nákupu poražených růstových akcií, protože mnohé z nich jsou podhodnocené na základě dočasného protivětru. Po překonání velké recese přinesla řada růstových akcií mnohonásobně vyšší výnosy a tento výprodej by mohl nabídnout další příležitost, jak levně získat některé špičkové akcie. Čtěte dále a dozvíte se o dvou technologických akciích, které by to mohly dokázat.

1. Okta

Akcie společnosti Okta (OKTA) dostaly po poslední zprávě o výsledcích hospodaření pořádně zabrat. Společnost uvedla, že má problémy s integrací Auth0, softwarové společnosti pro identifikaci zákazníků, kterou získala v loňském roce. Ustoupila také od svého dlouhodobého výhledu ročních tržeb ve výši 4 miliard USD do ledna 2026.

I přes tyto neúspěchy zůstává společnost Okta lídrem v oblasti softwaru pro cloudovou identitu a poskytuje nástroje, které umožňují zaměstnancům a zákazníkům bezproblémové a bezpečné přihlašování a udržování spojení. Společnost Okta si cení trh, na kterém soutěží, na 80 miliard dolarů; v současné době její roční tržby nedosahují ani 2 miliard dolarů.

Společnost dosahuje pozoruhodně konzistentního růstu tržeb, a to i v době pandemie, kdy se její tržby od primární veřejné nabídky akcií (IPO) v roce 2017 každé čtvrtletí zvyšovaly o 37 % a více. Přestože ve zprávě za druhé čtvrtletí došlo k propadu akcií, tržby vzrostly o 43 % a společnost zvýšila výhled na letošní rok.

Akcie společnosti Okta nyní klesly o téměř 80 % oproti svému loňskému vrcholu a akcie se obchodují za poměr ceny k tržbám těsně nad šesti, což z nich podle tohoto ukazatele činí nejlevnější akcie, jaké kdy byly. Společnost by se měla z nedávného neúspěchu vzpamatovat, protože přijala nové obchodníky, kteří nahradili ty, o něž přišla po fúzi. Dále upravila svou strategii uvádění produktů na trh, aby zákazníkům a svým prodejcům usnadnila pochopení toho, který produkt pro identitu zákazníků - Okta nebo Auth0 - je pro ně nejlepší. Pokud budou mít tyto změny požadovaný dopad, měly by se akcie společnosti Okta brzy zotavit.

2. Axon Enterprise

Axon Enterprise (AXON) neodpovídá běžné definici technologické společnosti. Společnost vyrábí technická zařízení a software pro orgány činné v trestním řízení, včetně elektrických paralyzérů TASER, tělesných kamer a cloudového softwaru, který pomáhá orgánům spravovat například záznamy a důkazy.

Její produkty se vzájemně posilují, což z ní činí jedinečnou společnost, která v podstatě nemá přímou konkurenci v rámci svého souboru hardwarových a softwarových produktů. Značka TASER je synonymem pro paralyzéry, což ukazuje na její dominantní postavení na tomto trhu. A Axon je lídrem na trhu tělových a palubních kamer, což je rostoucí kategorie v době, kdy díky kamerám v chytrých telefonech přibývá důkazů o nesprávném postupu policie.

Díky tomuto vedoucímu postavení na trhu společnost Axon stabilně dosahuje silného růstu a solidních zisků. V posledním čtvrtletí její tržby vzrostly o 31 % na 286 milionů dolarů - v čele s kamerami TASER a kamerami na tělo a palubní desku - a tržby z nových produktů typu software jako služba se téměř ztrojnásobily, což ukazuje, že investice do softwaru se vyplácí. Upravený čistý zisk ve čtvrtletí vzrostl o 16 % na 31,8 milionu dolarů a společnost zvýšila svůj celoroční výhled tržeb o 27 % na 1,07 až 1,12 miliardy dolarů.

S vedoucím postavením na trhu, řadou inovací a novými produkty, jako je software pro drony, nástroje pro výcvik ve virtuální realitě a technologie rozpoznávání registračních značek, by akcie společnosti Axon měly i nadále dosahovat dlouhodobě lepších výsledků.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články