2 růstové akcie, které porážejí Amazon, aniž by se zapotily

Obě firmy se pohybují na specializovaných trzích a agresivně přitom rostou. Velké technologické společnosti nejsou vždy vítězi portfolia, jak se o nich tvrdí.

Obě firmy se pohybují na specializovaných trzích a agresivně přitom rostou.

Velké technologické společnosti nejsou vždy vítězi portfolia, jak se o nich tvrdí. Akcie společnosti Amazon (AMZN), které za posledních 12 měsíců poklesly o 28 %, si vedou ještě hůře než trh, který za stejné období poklesl o 13 %. A vzhledem k tomu, že inflace a zvyšování úrokových sazeb hrozí, že trh stáhne ještě níže, je to pro růstové akcie obecně těžká doba.

Několik podniků však navzdory pokračujícím turbulencím překonává jak Amazon, tak trh. Podívejme se na dvě takové společnosti, obě jsou biofarmáři, zda by mohly být lepší volbou pro investici.

1. Jazz Pharmaceuticals

Jazz Pharmaceuticals (JAZZ) za posledních 12 měsíců vzrostla o 14,6 % a výrobce léčiv překonává Amazon, protože jeho portfolio léků na trhu bude v blízké budoucnosti zvyšovat prodeje.

Jeho léky pro neurologii a onkologii se zaměřují spíše na malé skupiny pacientů, u kterých stávající terapie nejsou dostatečně účinné, a to znamená, že může ukrást podíl na trhu konkurenci, protože se o jeho léčbě dozví více lékařů.

Do roku 2025 plánuje dosáhnout ročních tržeb ve výši nejméně 5 miliard dolarů, což bude vyžadovat výrazný růst ve srovnání s tržbami v roce 2021, kdy činily téměř 3,1 miliardy dolarů. Aby se tam dostala, bude muset v příštích několika letech rozšířit svůj nejvyšší obrat o složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 16 %, což je ve skutečnosti o něco pomalejší než její CAGR ve výši 13 % v letech 2016 až 2021.

Ale vzhledem k tomu, že od roku 2020 uvede na trh pět nových léků, nebude muset dělat nic příliš šíleného, aby dosáhla svého cíle. Dokud se jí bude dařit nacházet nové pacienty pro svůj lék na epilepsii Epidiolex odvozený od konopí a terapii narkolepsie s názvem Xywav, bude na většině cesty k dosažení svého cíle.

A na základě nedávných úspěchů při vstupu na britský trh a hlavní trhy Evropské unie, jako je Německo a Itálie, uvede své léky na trh v roce 2022 celkem na přibližně 10 mezinárodních trzích. Další na řadě je Francie.

To je skvělá zpráva pro investory, protože k tomu, aby společnost Jazz nadále překonávala akcie Amazonu, není zapotřebí, aby byla stejně velká jako Amazon; stačí, aby v poměru ke své velikosti rostla stále rychleji než Amazon. Mezi zvyšováním příjmů ze stávajících terapií a možností poprvé prodávat na nových trzích je pravděpodobné, že farmaceutická společnost překoná Amazon. A to ještě předtím, než vezmeme v úvahu jejích pět programů ve třetí fázi klinických zkoušek, které by se v příštích několika letech mohly rovněž dostat na trh.

2. Corcept Therapeutics

Mít malé portfolio produktů není překážkou. Například společnost Corcept Therapeutics (CORT) vyrábí pouze jeden lék, Korlym, který se používá k léčbě Cushingova syndromu, hormonálního onemocnění, a za poslední rok zdatně drtí akcie Amazonu - její akcie vzrostly o 19 %.

Korlym a všechny jeho připravované programy jsou zaměřeny na jednu biologickou molekulu, kortizol, a to dělá ze společnosti Corcept specialistu na biofarmacii.

Kortizol se podílí na několika onemocněních a společnost vyvíjí léky, které mohou léčit různorodé choroby, jako je rakovina vaječníků, nealkoholická steatohepatitida (NASH) a dokonce amyotrofická laterální skleróza (ALS).

Budoucí projekty by mohly zahrnovat další oblasti, jako je cukrovka, osteoporóza a dokonce posttraumatická stresová porucha. Trojice jejích programů je ve třetí fázi klinických zkoušek a komercializace kteréhokoli z nich v příštích několika letech by snadno zvýšila příjmy na mnoho dalších čtvrtletí. Díky svým odborným znalostem v daném oboru je důvod se domnívat, že společnost Corcept bude schopna přijít s několika inovativními terapiemi, které by mohly fungovat v případech, kdy jiné možnosti nefungují, což jí umožní najít si místo i na přeplněných terapeutických trzích.

V letošním roce vedení společnosti očekává tržby ve výši 400 až 430 milionů dolarů, což je oproti roku 2021, kdy činily 366 milionů dolarů, slušné zlepšení. Aby porazila Amazon, bude muset růst stále rychleji, a to by neměl být problém. Za posledních pět let se její čtvrtletní volný peněžní tok (FCF) zvýšil o 66 %, zatímco u Amazonu se zhroutil do odlivu více než 6,7 miliardy dolarů.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články