Autor: Adam Spáčil

3 dividendové akcie, které můžete bezpečně držet po desetiletí

Dividendy budou vždy přitažlivé pro příjmové investory a další, kteří mají konzervativnější přístup k trhům.

Dividendy budou vždy přitažlivé pro příjmové investory a další, kteří mají konzervativnější přístup k trhům. Tyto výplaty, zejména pokud je společnost schopna je každoročně zvyšovat, slouží jako trvalá známka stability podniku.

Bankovní účty navíc zřídkakdy vyplácejí více než 1% úrok, což je výrazně pod 1,3% průměrným výnosem S&P 500. Tato situace jen zvyšuje atraktivitu dividendových akcií s vysokým výnosem a historií růstu výplat.

Pokud hledáte stabilní podniky s dlouhou výplatní historií, která bude podle všeho pokračovat, zvažte Chevron , Innovative Industrial Properties (IIP) a STORE Capital

Chevron

Na první pohled se může zdát, že zaměření společnosti Chevron na fosilní paliva je zastaralé, protože automobilový průmysl se přeorientovává na elektromobily. Ačkoli společnost Chevron tvrdí, že má zájem "prosazovat budoucnost s nižšími emisemi uhlíku", její zisky stále pocházejí z ropy a zemního plynu. Nicméně podle amerického Úřadu pro energetické informace ropa a zemní plyn stále představují 69 % spotřeby energie v zemi. To znamená, že společnost Chevron může pravděpodobně i v příštích letech generovat dostatečné peněžní toky.

Díky tomu navíc uskutečnila potřebné investice do vyhledávání zásob. To jí umožnilo naplánovat nákup společnosti Noble Energy a vyplatit v roce 2020 dividendy ve výši 9,7 miliardy dolarů, přestože v tomto roce vykázala volný peněžní tok ve výši pouze 1,7 miliardy dolarů.

Zdá se, že společnost se z poklesu cen energií v roce 2020 rychle vzpamatovala. V roce 2021 přinesl Chevron tržby ve výši přibližně 162,5 miliardy dolarů, což je o 72 % více než v roce 2020. Kromě toho vykázala čistý zisk ve výši 15,7 miliardy dolarů, což jí pomohlo vytvořit rekordní volný peněžní tok ve výši 21,1 miliardy dolarů za rok.

S tak velkým volným peněžním tokem nebyl pro Chevron problém pokrýt výdaje na dividendy ve výši 10,2 miliardy dolarů. Při roční výplatě 5,68 USD na akcii činí výnos při současných cenách akcií přibližně 4,1 %. Společnost si také drží status dividendového aristokrata s 35letou sérií zvyšování výplat.

Za poslední rok se akcie Chevronu v prostředí rostoucích cen energií vyšplhaly o více než 50 %. Přesto se stále obchodují s poměrem ceny k zisku (P/E) přibližně 17, což je jen o něco málo více než poměr 15 P/E společnosti ExxonMobil, která měla v prvním roce pandemie těžší období. Vzhledem k dnešním vysokým cenám ropy a atraktivní dividendě společnosti Chevron zůstává tato akcie atraktivní volbou.

Inovativní průmyslové nemovitosti

Innovative Industrial Properties byla první společností, která se specializovala na nákup nemovitostí za účelem pěstování léčebného konopí a jejich pronájem výrobcům konopí. Její status realitního investičního fondu (REIT) dává investorům to nejlepší z obou světů.

Quince Insights se domnívá, že trh s konopím poroste do roku 2030 složeným ročním tempem 27 %. Mezitím může společnost IIP jako realitní společnost z tohoto růstu profitovat, aniž by čelila omezením uvedeným v seznamu I, která zatěžují pěstitele konopí. Ačkoli je její historie vyplácení dividend kratší než u společnosti Chevron (první výplatu provedla v roce 2017), už jen díky potenciálu lékařské marihuany je pravděpodobné, že toto odvětví vydrží.

Mnoho potenciálních klientů navíc přichází do společnosti IIP prostřednictvím jejího programu zpětného leasingu. V rámci tohoto programu REIT koupí nemovitost pěstitele a okamžitě ji pronajme bývalému majiteli. Producent konopí tak získá přístup k potřebnému kapitálu, zatímco společnost IIP získá nový zdroj peněžních toků s již zajištěným nájemcem. Společnost IIP vlastní něco přes 100 nemovitostí, z nichž 27 získala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021.

Pěstitelská část konopného průmyslu se potýká s problémy v souvislosti s nadprodukcí na západním pobřeží. Přesto upravené provozní prostředky (AFFO) společnosti IIP v prvních devíti měsících roku 2021 meziročně vzrostly o 90 % na 126 milionů dolarů.

Tento AFFO navíc pokryl 95 milionů dolarů vyplacených na dividendách kmenovým akcionářům. Při roční sazbě 6,00 USD na akcii to při současné ceně akcií společnosti IIP znamená výnos 3,1 %. Dividenda navíc za poslední rok vzrostla o 21 %, protože ji společnost zvýšila ve třech z posledních čtyř čtvrtletí.

Nakonec, v důsledku přebytku konopí klesly akcie společnosti od svého listopadového maxima o více než 35 %. Nicméně vzhledem k tomu, že toto odvětví poroste rychlým tempem, investoři budou chtít využít této příležitosti a nakoupit akcie společnosti Innovative Industrial Properties na medvědím trhu.

STORE Capital

STORE Capital je také REIT - společnost, která je pojmenována podle typu nemovitostí, na které se zaměřuje. "STORE" je zkratka pro "Single-Tenant Operational Real Estate" (provozní nemovitosti pro jednoho nájemce)

.

Od svého založení v roce 2011 získala společnost téměř 2 800 nemovitostí ve 49 státech a může se pochlubit mírou obsazenosti 99,4 %. Jedná se o nemovitosti různého využití, včetně vzdělávacích zařízení, samostatných maloobchodních prodejen a nemovitostí s průmyslovým využitím.

Tyto nemovitosti dosáhly v prvních třech čtvrtletích roku 2021 vážené průměrné cap rate (tj. míry návratnosti nemovitosti) ve výši 7,7 %. Velikost a rozmanitost jejích majetkových účastí navíc zvyšuje její stabilitu.

Zájem dlouhodobě zaměřeného investora Warrena Buffetta o společnost STORE vypovídá o jejím potenciálu. Berkshire Hathaway vlastní v REIT přibližně 9% podíl.

Finanční výsledky společnosti STORE dávají předpoklad, že si Buffett své akcie ponechá. Její AFFO za první tři čtvrtletí roku 2021 dosáhl 401 milionů dolarů (neboli 1,49 dolaru na akcii) - meziročně o 15 % více. Společnost rovněž stanovila, že v roce 2021 bude AFFO na akcii činit 1,98 až 2,00 USD a pro rok 2022 předpokládá AFFO na akcii v rozmezí 2,15 až 2,20 USD.

Tyto prostředky dostatečně pokryly její náklady na dividendu ve výši 300 milionů USD za prvních devět měsíců roku 2021. Při ceně 1,54 USD na akcii získávají akcionáři v současné době výnos 5,1 %. Vzhledem k tomu, že se STORE Capital prodává s téměř 20% diskontem oproti ceně z loňského léta, mohou investoři s příjmy o této akcii uvažovat.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články