Autor: Filip Kejval

3 dividendové akcie s výnosem vyšším než 8 % v roce 2022

S rostoucími úrokovými sazbami a inflací musí dividendové akcie konkurovat novému normálu. Úrokové sazby míří vzhůru, což by mohlo být špatnou zprávou pro akcie s nízkým výnosem.

S rostoucími úrokovými sazbami a inflací musí dividendové akcie konkurovat novému normálu.

Úrokové sazby míří vzhůru, což by mohlo být špatnou zprávou pro akcie s nízkým výnosem.

Společnosti Camping World Holdings, Chesapeake Energy a Zim Integrated Shipping Services by měly v letošním roce vyplácet nejméně 8% dividendy. Pojďme se blíže podívat na to, proč by tato tři jména mohla být v roce 2022 pro příjmové investory největším lákadlem.

1. Camping World

Prodej rekreačních vozidel (RV) se možná nezdá být vhodným místem pro dividendové investory, ale společnost Camping World zvýšila své dividendy od doby, kdy před více než pěti lety přišla na trh s první čtvrtletní dividendou. Prodej nových a ojetých obytných vozů vzkvétá, protože lidé vyrážejí na dálnice, aby bezpečně cestovali po celé zemi, a skutečnými vítězi jsou těžší kapsy akcionářů.

Společnost Camping World vyplácela každé tři měsíce 0,0732 USD za akcii po dobu více než tří let, ale její výplaty v poslední době prudce vzrostly spolu s jejím růstem. Tento velký prodejce obytných vozů a souvisejícího příslušenství nedávno zvýšil čtvrtletní dividendu o 25 % na 0,625 USD na akcii. Tímto zvýšením se výnos zvýšil na 8,4 %.

Příjmy se navíc zrychlují. V posledních třech letech vzrostly tržby společnosti Camping World o 2 %, 11 % a 27 %. Ziskovost roste ještě rychleji. Vítr v zádech související s pandemií není udržitelný a rostoucí ceny benzínu mohou ochladit zájem potenciálních kupců obytných vozů.

2. Chesapeake Energy

Chesapeake Energy je energetická společnost, která se na začátku loňského roku dostala z konkurzu. Pro akcie je to problematický úvod, ale zároveň to znamená, že se tato ropná a plynárenská společnost vrátila se zdravější rozvahou než mnoho jejích vysoce zadlužených kolegů. Přejdeme-li k širokému rozpětí kótovaných výnosů, je zde potíž v tom, že její čtvrtletní výplaty mají dva aspekty. Společnost Chesapeake začala na jaře loňského roku vyplácet základní čtvrtletní dividendu ve výši 0,34375 USD na akcii a na podzim tuto sazbu zvýšila na 0,4375 USD. Současná sazba za čtyři čtvrtletí představuje 2,2 %.

S rostoucími cenami energií však společnost Chesapeake nedávno zavedla také variabilní distribuci každé tři měsíce. Vyhlásila variabilní dividendu ve výši 1,33 USD na akcii, kterou vyplatila na začátku tohoto měsíce. Připočteme-li k tomu, co vyplatila v uplynulém roce, dostaneme se k výnosu 3,6 %. Variabilní sazba bude přirozeně kolísat podle toho, jak bude její ziskovost stoupat a klesat, ale pokud bude schopna zopakovat čtvrtletní základní a variabilní dividendu z tohoto měsíce i v následujících třech měsících, dojdete k výnosu 8,8 %. Vzhledem k tomu, že ceny energií pravděpodobně zůstanou prozatím na vysoké úrovni, měla by se tato akcie jevit jako vysoce výnosná dividendová akcie.

3. Zim Integrated Shipping Services

Na závěr si představíme izraelského poskytovatele kontejnerových přepravních služeb. Pokud jste viděli, že akcie společnosti Zim v úterý otevřely prudce níže poté, co v pondělí uzavřely těsně nad 88 dolary, je to proto, že akcie vyplatily zvláštní dividendu ve výši 17 dolarů za akcii. Na tento zdravý balík peněz je již pozdě, ale v příštích 12 měsících se ještě bude vybírat spousta výplat.

V současné době je velká poptávka po přepravě zboží do zámoří a společnost Zim využívá příznivého momentu, který jí a jejím kolegům umožňuje účtovat vysoké přepravní sazby. V posledním čtvrtletí vzrostly příjmy o 155 % a zisk o 366 %.

Koncem loňského roku se společnost Zim rozhodla podělit se o své bohatství s akcionáři prostřednictvím politiky variabilních dividend. Čtvrtletně vyplácí 20 % svého čistého zisku a dalších 30 až 50 % ročně ve formě mimořádné dividendy (jako je ta, která právě tento týden skončila). Pokud se jí podaří udržet současnou sazbu - což není záruka, protože se jedná o variabilní čtvrtletní sazbu, máme před sebou výnos 12,9 %. Pokud vydělá tolik, aby se přiblížila roční dividendě 17 USD z tohoto týdne, mluvíme o výnosu blížícím se 35 % během pěti výplat v následujících čtyřech čtvrtletích.

Žádný oběd není zadarmo a u společnosti Zim se projevuje cyklická povaha dopravních akcií. Bude obtížné zopakovat okolnosti, které stály za výbušnou ziskovostí v minulém roce, a Zim navíc investuje do rozšíření svého vozového parku. Na společnost, která vstoupila na burzu před pouhými 14 měsíci za 15 dolarů a již vykázala více než tuto částku v dividendových výplatách, je to stále působivé.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články