3 důvody, proč by se akcie mohly dostat na vyšší úroveň tváří v tvář inverzní výnosové křivce, podle Toma Lee ze společnosti Fundstrat

Krátká inverze široce sledované desetileté a dvouleté výnosové křivky v úterý vyvolala u investorů poplach, protože inverze je všeobecně považována za spolehlivý ukazatel toho, že ekonomika je na pokraji vstupu do krize.

Krátká inverze široce sledované desetileté a dvouleté výnosové křivky na Amerických dluhopisech v úterý vyvolala u investorů poplach, protože inverze je všeobecně považována za spolehlivý ukazatel toho, že ekonomika je na pokraji vstupu do krize.

K inverzi výnosové křivky na dluhopisech dochází, když se krátkodobé úrokové sazby pohybují výše než dlouhodobé úrokové sazby, a k předchozí inverzi došlo několik měsíců před recesí v letech 2020, 2008 a 2001.

Tom Lee ze společnosti Fundstrat však uvedl tři důvody, proč mají akcie navzdory inverzi pravděpodobně před sebou další růst, a to v souvislosti se současnou mírou inflace.

Zaprvé, zatímco nominální úrokové sazby v úterý invertovaly, reálné úrokové sazby nikoli. Při předchozích inverzích výnosové křivky, jako například v letech 2006 a 2019, došlo k inverzi jak nominální, tak reálné křivky. "Křivka reálných úrokových sazeb je stále v normálním sklonu," řekl Lee.

Je to proto, že inflace zůstává zvýšená. Zatímco výnosy dvouletých a desetiletých státních dluhopisů se pohybují kolem 2,4 %, při zohlednění míry inflace jsou ve skutečnosti v záporných hodnotách.

Za druhé, zpětný pohyb inflačních křivek podle Leeho znamená, že trh vnímá inflaci jako "epizodickou", což lze pozorovat na předstihových ukazatelích, jako je index Cass Freight, objem záloh v přístavech a prodeje automobilů.

Epizodické vlny inflace byly způsobeny narušením dodavatelského řetězce, výdaji spotřebitelů v souvislosti s obnovením ekonomiky a nyní probíhající invazí Ruska na Ukrajinu, která vedla k prudkému nárůstu cen komodit.

A konečně, "reálné" náklady na desetileté peníze jsou stále záporné, což podporuje riziková aktiva, "protože reálné výpůjční náklady jsou v podstatě zdarma", řekl Lee. A záporné reálné úrokové sazby mohou vést k expanzi akciových násobků, což podporuje další růst akcií.

A v předchozích obdobích záporných reálných úrokových sazeb se akciím dařilo pozoruhodně dobře. K těmto obdobím patří i období 20. let a hospodářského rozmachu po druhé světové válce.

"Dobrou zprávou je, že v roce 2022 jsme nebyli svědky výrazného zpřísnění finančních podmínek, které předznamenalo kalamitu v letech 2006 a 2019," uvedl Lee.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články