Autor: Adam Spáčil

3 polovodičové akcie, které by mohly jít parabolicky nahoru

Společnosti Taiwan Semiconductor, Broadcom a Skyworks jsou silně podhodnocené. Sektor polovodičů přilákal v loňském roce býky, protože pokračující nedostatek čipů zdůraznil jeho sekulární růstový potenciál.

Společnosti Taiwan Semiconductor, Broadcom a Skyworks jsou silně podhodnocené.

Sektor polovodičů přilákal v loňském roce býky, protože pokračující nedostatek čipů zdůraznil jeho sekulární růstový potenciál. Letos však býci ustoupili kvůli obavám z pomalého prodeje osobních počítačů, ochlazování hospodářského růstu a možné nadprodukce čipů.

Prudce rostoucí inflace, rostoucí úrokové sazby, narušení dodavatelského řetězce, válka na Ukrajině a další makroekonomické faktory pak tuto bolest ještě prohloubily a přiměly investory, aby se zaměřili na konzervativnější sektory. Výsledkem bylo, že index Philadelphia Semiconductor ztratil v tomto roce přibližně 35 % své hodnoty.

Tento výprodej však také vytvořil několik skvělých příležitostí k nákupu pro investory, kteří dokáží ustát krátkodobou volatilitu. Podívejme se na tři neoblíbené akcie čipových společností, které by v případě zlepšení makroekonomické situace mohly dosáhnout parabolického růstu: (TSM 2,93 %) (známější jako TSMC), Broadcom (AVGO 0,60 %) a Skyworks Solutions (SWKS 1,57 %).

1. TSMC

TSMC je největší a nejvyspělejší smluvní výrobce čipů na světě. Její rozsah a včasné investice do litografických systémů pro extrémní ultrafialové záření (EUV) společnosti ASML jí umožnily získat náskok před dvěma nejbližšími konkurenty, společnostmi Samsung a Intel, v "závodě procesů", jehož cílem je vytvářet menší, hustší a energeticky účinnější čipy.

V důsledku toho velcí výrobci čipů, jako jsou AMD, Nvidia, Qualcomm a Apple (AAPL), důsledně zadávají výrobu svých čipů společnosti TSMC. Akcie společnosti TSMC letos ztratily třetinu své hodnoty, protože investory znepokojuje zpomalující se prodej osobních počítačů, makroekonomické překážky na ostatních trzích s čipy a rostoucí náklady na výzkum a vývoj a výrobu nejmenších 3nanometrových a 2nanometrových čipů na světě.

Analytici však stále očekávají, že tržby společnosti TSMC letos vzrostou o 33 % a v roce 2023 o 14 %. Její zisk na akcii by měl letos vzrůst o 46 % a v roce 2023 o dalších 9 %, a to i přesto, že společnost zvyšuje své investiční výdaje na rekordní úroveň, aby si udržela náskok před společnostmi Samsung a Intel. Podnikání společnosti TSMC bylo vždy cyklické, ale její akcie se nyní po nedávném výprodeji obchodují za pouhý 13násobek budoucích zisků. Proto se domnívám, že jakákoli pozitivní zpráva o sektoru čipů na tomto pochmurném trhu by mohla vyvolat prudkou rally pro TSMC.

2. Broadcom

Společnost Broadcom vyrábí širokou škálu čipů pro datová centra, sítě, software, úložiště a průmyslové trhy. V loňském roce získala pětinu svých celkových příjmů od společnosti Apple, která čipy Broadcomu používá ve svých iPhonech, iPadech a dalších hardwarových zařízeních.

Společnost Broadcom generuje přibližně čtvrtinu svých tržeb z novějšího infrastrukturního softwaru, který vznikl akvizicí společností CA Technologies a Symantec v oblasti podnikové bezpečnosti. Tento segment se ještě zvětší, pokud dokončí plánované převzetí společnosti Vmware, které bylo oznámeno letos v květnu.

Broadcom v loňském roce těžil z vysokých prodejů cloudových čipů, čipů pro datová centra a bezdrátové sítě, ale na trhu po útlumu poptávka ochladla. Analytici však stále očekávají, že její tržby a zisk letos vzrostou o 20 %, resp. 32 %.

Očekává se, že v roce 2023 společnost zvýší své tržby o 6 % a zisk o 8 % - to však nezahrnuje případné zisky ze společnosti Vmware. Na základě těchto prognóz se Broadcom obchoduje za pouhý 13násobek budoucích zisků a zároveň vyplácí atraktivní budoucí dividendový výnos ve výši 3,4 %.

Cena akcií Broadcomu se letos propadla o 30 %, ale jejich nízké ocenění, vysoký výnos a dobře diverzifikované podnikání by měly omezit potenciál poklesu.

3. Skyworks Solutions

Společnost Skyworks Solutions vyrábí bezdrátové čipy pro mobilní zařízení, automobilový průmysl, domácí automatizaci, bezdrátovou infrastrukturu a průmyslové trhy. Stejně jako Broadcom je také významným dodavatelem společnosti Apple, od níž ve fiskálním roce 2021 (který skončil loni v říjnu) získala neuvěřitelných 59 % svých příjmů.

Společnost Skyworks však postupně diverzifikuje své podnikání od společnosti Apple a vyrábí širší škálu čipů pro chytré telefony se systémem Android, nositelná zařízení, chytré domácí spotřebiče, průmyslová zařízení internetu věcí (IoT) a připojená vozidla. V loňském roce koupila infrastrukturní a automobilovou jednotku Silicon Laboratories, aby tuto transformaci urychlila.

Společnost Skyworks se možná bude v příštích několika čtvrtletích potýkat se zpomalením prodeje iPhonů a další spotřební elektroniky, ale stále zaznamenává silný růst na trzích automobilového průmyslu a infrastruktury. Očekává také, že s každým novým standardem bezdrátových sítí bude prodávat stále více čipů. Odhaduje například, že každý chytrý telefon 5G spotřebuje front-end čipy v hodnotě 25 dolarů, zatímco na jedno zařízení 4G připadá 18 dolarů a na jedno zařízení 3G 8 dolarů.

Proto Wall Street stále očekává, že tržby a zisky Skyworks v letošním roce vzrostou o 8 %, resp. 6 %. V roce 2023 předpokládají růst tržeb o dalších 6 % a růst zisku o 9 %. Na základě těchto prognóz se Skyworks obchoduje za pouhý osminásobek forwardového zisku a zároveň vyplácí forwardový dividendový výnos ve výši 2,4 %. Tento jednociferný násobek dělá ze Skyworks skvělého kandidáta na obrat, pokud se investoři konečně znovu zahřejí na akcie polovodičů.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články