Autor: Adam Spáčil

5 alternativních investic, které mohou diverzifikovat vaše portfolio nad rámec akcií, dluhopisů a hotovosti

Pokud byste třídili široké investiční koncepty a aktiva do kbelíků, potřebovali byste čtyři: Jeden pro hotovost, jeden pro akcie, jeden pro dluhopisy a jeden pro - všechno ostatní.

Pokud byste třídili široké investiční koncepty a aktiva do kbelíků, potřebovali byste čtyři: Jeden pro hotovost, jeden pro akcie, jeden pro dluhopisy a jeden pro - všechno ostatní. Ten čtvrtý kbelík by se také mohl právem označit jako "alternativní investice". Jeho obsah je sice o něco nepřehlednější než ostatní, ale zkušenému investorovi má co nabídnout.

Ačkoli finanční bariéry pro vstup do něj mohou být často poměrně vysoké, alternativní investice poskytují jedinečnou diverzifikaci portfolia, což může být důležité zejména při investování v důchodu. Nabízejí expozici v oblastech, jako jsou nemovitosti, komoditní trh, dokonce i umění - to vše může sloužit jako zajištění, když aktiva jako akcie a dluhopisy a zbytek finančních trhů trpí.

Alternativní investice však také nejsou z velké části regulovány. Proto je důležité být informován o rizicích i výnosech, než se do nich pustíte.

Co definuje alternativní investice?

Protože je tento pojem tak všeobjímající, je často snazší definovat alternativní aktiva podle toho, co nejsou, než podle toho, co jsou.

Tato skupina zahrnuje jakákoli aktiva, která nepatří do jedné z konvenčních kategorií, tzv. tradičních investic, jichž jsme se dotkli výše: hotovost, akcie a dluhopisy, stejně jako podílové nebo burzovně obchodované fondy (ETF), které je drží.

Může se jednat o fyzický předmět, jako je cenná láhev vína, umělecké dílo nebo kancelářská budova. Nebo něco nehmotnějšího, například derivát nebo vlastnický podíl v soukromém podniku.

Všem alternativním investicím je však společné, že na rozdíl od tradičních investic většina z nich není regulována Komisí pro cenné papíry Spojených států amerických (SEC).

Pokud se tradiční investice řídí přísnými předpisy o zveřejňování informací a ochranou proti podvodům, alternativní investice přenášejí břemeno na investora. Pokud si například koupíte umělecké dílo a pak zjistíte, že je to padělek, ale nemůžete vypátrat prodávajícího, ztrátu musíte překousnout.

Z těchto důvodů, stejně jako z důvodu vysokého investičního minima, které je často provází, jsou alternativní investice tradičně nejoblíbenější mezi investory s rozsáhlým kapitálem a příjmy a zkušenostmi s obchodováním se složitými finančními aktivy.

S tím, jak se alternativní investice přesouvají na dosah běžnému investorovi, často prostřednictvím podílových fondů, které je drží, je však stále důležitější základní znalost hlavních kategorií a jejich vlastností.

5 alternativních investic, které mohou diverzifikovat vaše portfolio

Co to je: Komodity jsou fyzické materiály a přírodní zdroje, které se obchodují na trhu. Mluvíme o položkách, jako jsou obilí, ropa, zlato, hovězí maso a zemní plyn, které můžete buď přímo vlastnit, nebo v nich můžete mít akcie.

Komodity jsou nejčastějším způsobem investování: Když se papírová aktiva (trhy s akciemi a dluhopisy) pohybují jedním směrem, komodity mají tendenci pohybovat se směrem opačným, což z nich činí oblíbené zajištění proti inflaci. Někteří odborníci například doporučují investovat 5-10 % svého portfolia do zlata, protože když trh trpí, jeho cena stoupá, což poskytuje polštář proti ztrátě.

Pokud máte investováno do akcií dané komodity, budete dostávat dividendy, když její cena stoupne. Pokud však vlastníte samotné zboží - což někteří považují za čistší formu investování - můžete profitovat pouze při jeho prodeji.

Co je třeba vědět: Protože se ceny komodit řídí nabídkou a poptávkou, mohou být značně volatilní. Zkušení obchodníci často nakupují a prodávají futures kontrakty (dohody o nákupu nebo prodeji za určitou cenu ve stanoveném časovém období) místo akcií samotné komodity. V podstatě jde o sázení na to, jakým směrem se budou ceny pohybovat, a vydělávání peněz na správném odhadu. Pokud však s investováním začínáte, je to poměrně složitý způsob, jak do něj naskočit.

Namísto toho, abyste do těchto aktiv rovnou narazili, vyhledejte si akcie, které sledují nebo odrážejí komoditu, o kterou se zajímáte. Například akcie společností zabývajících se těžbou zlata se kupují mnohem snáze než samotný drahý kov, ale často se s ním pohybují v tandemu.

Co jsou zač: Možnosti, co lze definovat jako sběratelský předmět, jsou prakticky nekonečné. Lidé si budou cenit, vyhledávat a hromadit téměř cokoli. Obecně se však jedná o hmotné předměty ve vašem osobním vlastnictví, které vás těší, ale také doufáte, že se jejich hodnota časem zvýší.

To může být cokoli od starožitných šperků až po koberce se zebřím vzorem. Mezi nejčastěji uznávaná patří díla výtvarného nebo dekorativního umění (včetně šperků), numismatické mince nebo známky, historické automobily a jiná vozidla, vzácné knihy a kvalitní vína.

Jak fungují: Hodnota sběratelských předmětů vychází ze stáří a vzácnosti, úplnosti sbírky nebo péče, která byla věnována jejich zachování v původním stavu. Bez ohledu na předmět nebo jeho stav však neexistuje způsob, jak na něm přímo vydělat peníze až do okamžiku prodeje - i když jej můžete použít jako zástavu pro půjčku nebo získání peněz.

Vaše schopnost vydělat závisí na tom, zda dokážete najít kupce, který si předmětů cení na stejné úrovni jako vy. A v tom spočívá problém.

Co je třeba vědět: Protože se se sběratelskými předměty neobchoduje na veřejných burzách, neexistuje žádná transparentnost cen ani oficiální mechanismus pro určení tržní hodnoty. Ve skutečnosti kromě výsledků aukcí nejsou zveřejňovány vůbec žádné ceny. Mnoho obchodníků drží prodeje v tajnosti.

To znamená, že často neexistuje žádný způsob, jak na základě dat určit, zda se předměty v průběhu času zhodnotí nebo znehodnotí. Různé typy sběratelských předmětů přicházejí a odcházejí z módy. Proto se snažte nenechat se nachytat na módní vlny, které jsou jen zřídkakdy dlouhodobě udržitelné - nejlepším příkladem jsou Beanie Babies.

Také stačí pustit si epizodu pořadu Antiques Roadshow, abyste viděli, jak užitečné je poradit se s odborníkem, pokud jde o sběratelské předměty. Bez ohledu na to, jak cenný je váš majetek, není zaručeno, že se jeho sentimentální hodnota promítne do peněžní hodnoty. Ujistěte se, že víte, co máte, a pokuste se získat dokumentaci, která to prokáže. Obojí se ukáže jako neocenitelné, až přijde čas najít kupce.

Co to je: Nemovitost je pravděpodobně nejznámější z alternativních investic, je to přesně to, jak to zní: pozemek nebo nemovitost, kterou někdo drží za účelem finančního zisku. To může znamenat cokoli od bytového domu po nákupní centrum nebo od zemědělské půdy po městský pozemek.

Nemovitost může být určena výhradně pro účely navýšení kapitálu, jako je například převrácení domu nebo pronájem jednotky. Ale nemusí to tak být. Pokud vlastníte své bydliště, nebo dokonce jeho části pronajímáte a podnajímáte, jste již investorem do nemovitostí, ať už si to uvědomujete, nebo ne.

Jak to funguje: Investice do nemovitostí mohou přinášet zisk třemi hlavními způsoby: prostřednictvím příjmů z pronájmu, zvýšením hodnoty nemovitosti nebo, což je ještě neobvyklejší, licenčními poplatky za případné objevy na vašem pozemku, například nerostů nebo ropy.

Co je třeba vědět: Vybírání nájemného bývá ze všech tří forem nejspolehlivější a nejdostupnější. Běžné jsou také zisky z prodeje nemovitosti - i když využití zhodnocení vyžaduje pečlivé načasování trhu s nemovitostmi.

Cena nemovitosti se může zvýšit v důsledku okolní zástavby, vašich vlastních vylepšení nebo zvýšení žádanosti lokality. Stejně snadno však mohou klesnout, pokud se trendy vydají opačným směrem, a vaše nemovitost tak bude na trhu živořit nebo budete nuceni přijmout ztrátu. Často jde o to být ve správný čas na správném místě - nebo naopak, jak nás naučila krize bydlení v roce 2008.

Dejte si pozor, abyste se příliš nevysilovali. Pokud chcete diverzifikovat své portfolio, aniž byste si museli brát hypotéku nebo se stát pronajímatelem, existují alternativy k přímému vlastnictví. Místo toho zvažte realitní investiční fond (REIT), veřejně obchodovaný - a tedy mnohem likvidnější - způsob, jak si zajistit podobnou expozici vůči této skupině aktiv.

Jak to funguje: Soukromý kapitál označuje kapitál, který je vkládán do soukromých společností nebo partnerství buď jako investice do jejich budoucího úspěchu, nebo jako reorganizační taktika s cílem provést změny a následně společnost (nebo svůj vlastnický podíl) se ziskem prodat.

Jak to funguje? V průběhu života dané společnosti existuje několik okamžiků, kdy by jí mohla prospět finanční injekce, a cílem private equity firem je být u těchto příležitostí.

Kusy společnosti lze koupit v jejích vysoce rizikových počátečních fázích (andělské investování), na pomoc při expanzi nebo restrukturalizaci (rizikový kapitál) nebo při odkupu ve zralejší fázi. Po získání vlastnictví firma využije své odborné znalosti k restrukturalizaci nebo přebudování společnosti nebo jedné z jejích poboček a poté se snaží získat zpět svou investici, a to buď dalším prodejem svého podílu, nebo vstupem společnosti na burzu.

Co je třeba vědět: Tyto příležitosti obvykle nejsou dostupné pro běžného investora, protože vyžadují obrovské množství kapitálu. Minimální investice soukromé kapitálové společnosti je často 25 milionů dolarů, i když může být i 250 000 dolarů.

Tím se tento nástroj stává pro většinu lidí nedostupným, ačkoli nyní existují možnosti pro standardněji vydělávající osoby, jako jsou fondy fondů - sdružené fondy, které investují do hedgeových nebo podílových fondů - a ETF, které sledují soukromě obchodované společnosti. Oba mají mnohem nižší minimální výši investice. Svět crowdfundingu také snížil investiční minima u soukromých obchodů.

Co jsou zač: Deriváty jsou smlouvy mezi dvěma nebo více stranami, které jsou postaveny na spekulaci o měnící se hodnotě podkladového aktiva - opce je jedním z nejběžnějších příkladů. Mohou být použity pro řízení rizik, čistou spekulaci nebo pákový efekt.

Jak fungují: Je to v podstatě způsob, jak uzamknout cenu a umístit každou stranu na jednu z jejích stran. Pokud vaše strana ceny zvítězí, dosáhnete zisku. Například pokud je duben a vy jste farmář, který doufá, že v říjnu prodá svou úrodu pšenice, můžete si koupit takzvaný futures kontrakt na prodej pšenice za 5 dolarů za bušl. Pokud cena pšenice v říjnu vzroste na 7 dolarů, bylo by rozumné nechat tento kontrakt vypršet a prodat za novou cenu. Pokud však klesne na 4 dolary, můžete svůj kontrakt buď využít, nebo prodat se slušným ziskem.

Co je třeba vědět: Výše uvedený popis odpovídá tomu, jak byly deriváty původně navrženy. Takto však již fungují jen zřídka, kdy se nakupují a prodávají skutečná aktiva. Místo toho fungují spíše spekulativně. Namísto toho, aby si farmář pojistil úrodu obilí a podepřel svůj příjem, se staly mnohem populárnějšími u obchodníků, kteří zajišťují svá portfolia.

Tímto odstupem jsou deriváty citlivé na náladu na trhu, což často vede k pohybu nesouvisejícímu se skutečnou cenou aktiva. To může cenu derivátu nafouknout, když se snažíte nakoupit, a utlumit, když se snažíte prodat, čímž se stává překvapivě nelikvidní.

Podtrženo a sečteno

Ačkoli alternativní investice nabízejí přesvědčivé klady - diverzifikaci portfolia, protiváhu k tradičním finančním aktivům - nejsou bez nevýhod. I když jsou nákupy na dosah, nedostatek likvidity i transparentnosti je velkým rizikem.

Podstoupit některou z výše uvedených investic znamená zabrousit na území, které je nepřehledné kvůli chybějící regulaci a otevřenému oceňování. V takovém prostředí může sofistikovaný investor vydělat spoustu peněz. Vyžaduje to však bystré smysly, silný žaludek a nekonečnou trpělivost se všemi únavnými složitostmi, které s sebou alternativní investice přinášejí.

Bez těchto dobře vycvičených dovedností - a pořádné porce štěstí - mohou být alternativní investice pro začínajícího investora příliš rizikové. Jako alternativu (k alternativním investicím) zvažte, zda se nepustit do veřejně obchodovaných nástrojů, jako jsou jednotlivé akcie nebo fondy, které investují do alternativních tříd aktiv.

To vám umožní zůstat jednou nohou na suchu tradičních investic - a často bez toho, abyste museli vynaložit poměrně velké množství peněz. Pokud vše půjde dobře, budete mít spoustu času na to, abyste se později přesunuli přímo do alternativních investic.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články