Autor: Adam Spáčil

80 % portfolia Warrena Buffetta je investováno do těchto 7 akcií

Podle Oracle of Omaha není diverzifikace nutná, pokud víte, co děláte. Po více než šest desetiletí předvádí generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway (BRK.

Od roku 1965, kdy se stal generálním ředitelem, vytvořil pro akcionáře své společnosti hodnotu ve výši více než 630 miliard dolarů a dosáhl celkového výnosu 3 641 613 % pro akcie třídy A své společnosti (BRK.A). Pro srovnání, celkový výnos včetně dividend za stejné období činil u referenčního indexu S&P 500 pouhých 30 209 %.

Úspěch Věštce z Omahy jako investora je založen na mnoha faktorech, včetně jeho lásky k cyklickým podnikům, ochoty držet akcie po celá léta a desetiletí a naplnění portfolia Berkshire kvalitními akciemi. Často se však přehlíží, že Buffett se vyhýbá diverzifikaci ve prospěch koncentrace. Podle něj není diverzifikace nutná, pokud víte, co děláte.

Přestože portfolio společnosti Berkshire Hathaway obsahovalo více než 50 cenných papírů, o uplynulém víkendu tvořilo 80 % investovaných aktiv společnosti pouze sedm akcií.

1. Apple: 41,4 % investovaných aktiv

Důkazem toho, že se Warren Buffett vyhýbá zbytečné diverzifikaci, je pozice společnosti Apple (AAPL 3,28 %), která k 24. červenci představovala více než 41 % investovaných aktiv Buffettovy společnosti ve výši 339,5 miliardy dolarů.

Společnost Apple považuje Buffett za klíčový podnik společnosti Berkshire Hathaway. Má výjimečně loajální zákazníky, je jednou z nejznámějších značek na světě a již desítky let se spoléhá na inovace, které jsou hnacím motorem jejích výsledků. Od uvedení iPhonu s podporou 5G během čtvrtého čtvrtletí roku 2020 si Apple podle společnosti Counterpoint Research udržel v pěti ze šesti čtvrtletí 50% nebo vyšší podíl na americkém trhu s chytrými telefony.

Společnost Apple se nachází uprostřed přechodného období, které bude klást větší důraz na její služby s vyšší marží. Tím, že se Apple stane více platformovou společností, by měl být schopen lépe zvládat vrcholy a poklesy příjmů, které jsou často spojeny s cykly výměny produktů.

Od začátku roku 2013 společnost Apple odkoupila své kmenové akcie v hodnotě téměř 499 miliard dolarů. Zpětný odkup akcií a výplata vysoké dividendy je snadný způsob, jak si získat Warrena Buffetta.

2. Bank of America: 10,2 % investovaných aktiv

Tvrdím, že na světě neexistuje odvětví, do kterého by Warren Buffett vkládal peníze společnosti Berkshire Hathaway tak rád jako do akcií bank. A na základě portfolia Berkshire není žádná velká banka, kterou by věštec z Omahy miloval více než Bank of America (BAC 1,47 %).

Na bankách je skvělé, že jsou cyklické. I když jsou vystaveny nevyhnutelným recesím americké ekonomiky, tyto recese obvykle trvají jen několik čtvrtletí. Ve srovnání s tím mohou období hospodářské expanze trvat roky. Buffett hraje se svými bankovními podíly jednoduchou hru čísel, která umožňuje společnosti Berkshire využít přirozené expanze americké ekonomiky.

BofA je mimořádně citlivá na úrokové sazby. Žádná banka s centrem peněz není citlivější na růst nebo pokles úrokových sazeb. V případě Bank of America mají rychle rostoucí úrokové sazby pozitivní vliv na její schopnost dosahovat čistých úrokových výnosů z nesplacených úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. BofA odhaduje, že paralelní posun výnosové křivky úrokových sazeb o 100 bazických bodů přinese během 12 měsíců odhadem 5 miliard USD čistých úrokových výnosů navíc.

3. Coca-Cola: 7,3 % investovaných aktiv

Akcie nápojové společnosti Coca-Cola (KO 0,17 %) jsou doslova pevnou součástí portfolia Warrena Buffetta. Jedná se o nejdéle drženou akcii jeho společnosti - Coke drží nepřetržitě od roku 1988.

Jedním z důvodů, proč si Buffett ponechal své akcie Coca-Coly, je geografická rozmanitost společnosti. Kromě tří zemí (Severní Korea, Kuba a Rusko) působí Coke ve všech ostatních zemích světa. To znamená, že na vyspělých trzích generuje vysoce předvídatelné peněžní toky a na rozvíjejících se trzích využívá příležitostí k organickému růstu.

Coca-Cola má také špičkové marketingové oddělení. Málokterá společnost má tak uznávanou značku jako Coca-Cola nebo dokáže překonat generační rozdíly jako Coke.

Na závěr dodejme, že společnost Coca-Cola zvyšovala svou základní roční dividendu v každém z posledních 60 let. Vzhledem k tomu, že Berkshire Hathaway má u svých akcií Coca-Coly sníženou pořizovací cenu ve výši 3,25 USD, dosahuje ročního výnosu z pořizovací ceny ve výši neuvěřitelných 54 %.

4. American Express: 6,8 % investovaných aktiv

Už jsem se zmínil, že Warren Buffett má rád bankovní akcie? Vedle Coca-Coly je společnost American Express (AXP 1,24 %) nejdéle drženou akcií Berkshire (drží ji nepřetržitě od roku 1993).

Podobně jako u BofA je největší zbraní AmExu hra s cyklickými čísly. Během dlouhotrvajících období ekonomické expanze je schopna "zdvojnásobit zisk": Od obchodníků inkasuje poplatek za zpracování a od držitelů kreditních karet (spotřebitelů a podniků) úrokové výnosy a/nebo roční poplatky.

Společnost American Express také těží ze svých silných vazeb na zámožné lidi. Jen málo poskytovatelů úvěrů je úspěšnějších v získávání bohaté klientely. U lidí s vyššími příjmy je méně pravděpodobné, že změní své návyky v oblasti výdajů a splácení, když se objeví drobné ekonomické potíže. Tento klíčový bod umožnil společnosti AmEx zvládnout recesi lépe než většina finančních akcií.

A stejně jako Coke, i American Express přináší Buffettově společnosti obrovský výnos z nákladů. Na základě nákladové základny ve výši 8,49 USD představuje roční výplata společnosti AmEx ve výši 2,08 USD výnos z nákladů ve výši více než 24 %.

5. Chevron: 6,8 % investovaných aktiv

Přestože se jedná o relativně nový podíl, společnost Chevron (CVX 8,90 %) se rychle vyšvihla na žebříček a stala se jedním z nejlepších podílů Warrena Buffetta. V prvním čtvrtletí roku 2022 získala Berkshire více než 120,9 milionu akcií Chevronu.

Důvodem Buffettovy velké sázky na Chevron je zřejmě očekávání, že ceny ropy, zemního plynu a kapalného zemního plynu zůstanou po dlouhá léta na vysoké úrovni. Nedostatek kapitálových investic velkých energetických společností během pandemie spolu s narušením dodavatelského řetězce v důsledku ruské invaze na Ukrajinu by mohly zajistit tlak na růst cen komodit na dlouhou dobu dopředu.

Buffett se však pravděpodobně může utěšovat integrovaným provozním modelem společnosti Chevron. Kromě těžebních a průzkumných aktiv s vyšší marží provozuje společnost Chevron také ropovody, rafinérie a chemické závody. V případě oslabení cen komodit se může opřít o předvídatelný peněžní tok svých ropovodů nebo se spolehnout na své navazující rafinerie a chemické závody jako na pojistku. Nižší ceny ropy snižují vstupní náklady na navazující aktiva.

6. Kraft Heinz: 3,7 % investovaných aktiv

V portfoliu Warrena Buffetta není mnoho špatných akcií, ale dá se říci, že společnost Kraft Heinz (KHC -0,97 %) je přesně taková.

Společnost Oracle of Omaha přiznala, že společnost Heinz přeplatila společnost Kraft Foods, což v roce 2019 vedlo k odpisu goodwillu ve výši 15,4 miliardy USD. I po tomto odpisu si společnost Kraft Heinz stále nese velké množství goodwillu a dluhů, což jí ponechává minimální finanční flexibilitu nebo kapitál, aby mohla znovu vzbudit zájem o své značky.

Jestli je na tom něco pozitivního, pak to, že pandemie COVID-19 přiměla spotřebitele k nákupu snadno připravitelných jídel a k častějšímu stravování doma. To v nejbližší době příjemně podpořilo tempo organického růstu společnosti Kraft. Není známo, zda se tento organický růst udrží, jakmile se pandemie vrátí do zpětného zrcátka.

S 26,6% podílem ve společnosti Kraft Heinz je Berkshire ve skutečnosti ve své pozici. Přestože společnost Kraft Heinz vyplácí každoročně vysokou dividendu, z investičního hlediska je pro ni mnoho zajímavého.

7. Occidental Petroleum: 3,3 % investovaných aktiv

V neposlední řadě Warren Buffett investoval do ropných akcií Occidental Petroleum (OXY 4,96 %). Zdá se, že Berkshire Hathaway podává každých pár týdnů Komisi pro cenné papíry a burzy dokumenty, v nichž uvádí, že navýšila svůj nyní 19,4% podíl ve společnosti Occidental.

Podobně jako u Chevronu souvisí Buffettova náklonnost k Occidental Petroleum s pravděpodobností, že ceny ropy a zemního plynu zůstanou po delší dobu vyšší než obvykle. Společnost Occidental je významně zastoupena jako hlubinný producent v Mexickém zálivu a díky vysokým maržím svých těžebních aktiv by mohla těžit ještě více než Chevron.

Společnost Occidental Petroleum má však ve své rozvaze poměrně velký dluh. Akvizice společnosti Anadarko v roce 2019, krátce předtím, než se poptávka po ropě a zemním plynu propadla kvůli COVID-19, dostala Occidental do obrovské díry, ze které se stále snaží vyhrabat. I když společnost generuje historicky vysoké provozní cash flow, stále je pohřbena pod čistým dluhem ve výši 25,9 miliardy USD.

Buffettovy dlouhodobé investiční výsledky sice hovoří samy za sebe, ale tato investice se zdá být jednou z jeho nejpochybnějších investic za posledních deset let.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články