Bude barel ropy za 100$?!

Goldman Sachs, globální investiční společnost, předpovídá vysokou poptávku po ropě v následujících dvou letech. Damien Courvalin, vedoucí energetického výzkumu investiční banky, v pátek uvedl, že ropa za 100 dolarů za barel je velmi pravděpodobný scénář.

Goldman Sachs, globální investiční společnost, předpovídá vysokou poptávku po ropě v následujících dvou letech.

Damien Courvalin, vedoucí energetického výzkumu investiční banky, v pátek uvedl, že ropa za 100 dolarů za barel je velmi pravděpodobný scénář.

Poptávka po ropě byla na rekordních úrovních po pravdě již před tím, než zasáhla nejnovější varianta viru Covid “omikron”. Navíc by se podle něj měla i nadále zvyšovat poptávka po letecké dopravě a s tím související poptávka.

"Už před touto nejnovější variantou jsme měli rekordně vysokou poptávku a nyní se přidává vyšší poptávku po tryskách a globální ekonomika stále roste. Je vidět, jak v roce 2022 a znovu v roce 2023 dosáhneme průměrného nového rekordu v poptávce." Řekl Courvalin na pátečním briefingu o energetickém výhledu s reportéry.

Ceny mezinárodní ropy Brent i americké ropy v posledních měsících vyskočily nad 80 USD, protože poptávka po pandemii převyšuje nabídku. Prudké ceny zemního plynu navíc způsobily krize po celém světě, zejména v Evropě. Omikronová varianta utlumila sentiment, nicméně v posledních týdnech stlačila ceny zpět těsně nad 70 USD.

Letecká doprava se podle něj také pomalu obnovuje a to částečně kvůli Asii. "Budeme muset počkat, až tato vlna přejde, ale to naznačuje, že by se mezinárodní cestování mělo v příštím roce zotavit," řekl s předpovědí, že ceny ropy budou v roce 2022 na 85 dolarech za barel, s dalším rizikem růstu. Courvalin také nevylučuje možnost, že ceny ropy atakují 100 dolarů, a existují prý „dvě cesty“, které by k tomu mohly vést.

První je, že náklady rostou, protože ropné společnosti zvyšují produkci. Druhou možností je, kdyby nabídka ropy nemohla uspokojit poptávku, protože se globální ekonomiky znovu zotavují po pandemii. Courvalin také řekl, že ceny ropy mohou výhledově vyšplhat až na 110 dolarů, protože by mohlo dojít ke zničení poptávky a celkovému zpomalení trhu.  To je dle něj „docela představitelné”

Již dříve existovaly obavy z vysokých cen ropy. To vedlo trh k destrukci poptávky, k níž dochází, když poptávka během krátkého časového období klesne.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články