Autor: Radka Guzi

Akcie společnosti Meta vzrostly o 7 %

Akcie společnosti Meta v polovině týdne zaznamenaly prudší růst, a to o 7 %. Růstu akciím předcházelo oznámení společnosti, že propustí přes 11 tisíc pracovníků.

Akcie společnosti Meta v polovině týdne zaznamenaly prudší růst, a to o 7 %. Růstu akciím předcházelo oznámení společnosti, že propustí přes 11 tisíc pracovníků.

Majitel firmy Mark Zuckerberg situaci ve společnosti Meta komentoval slovy, že rozhodnutí o propouštění zaměstnanců způsobí, že firma bude „kapitálově efektivnější“ než dříve. Analytici hromadné propouštění předvídali a nebylo to pro ně tak velký šok.

Snižování nákladů společnosti Meta jsou práva naopak vnímány jako velmi pozitivní. Dle analytiků jde o to, že společnost více sleduje zájmy svých investorů. Jsou to právě investoři, kteří se v poslední době nejvíce obávali zvyšujících se nákladů a výdajů firmy Meta. Dle statistiky se totiž tyto náklady zvýšily za poslední období až o pětinu, konkrétně se jednalo o sumu přes 22 miliard dolarů.

Zvýšení nákladů společnosti bylo vnímáno velmi negativně, tomu odpovídala i kondice cenných papírů Mety, které klesly o téměř 20 %. Zdá se, že masivní propuštění bylo dostatečný argument pro investory, že společnost Meta je moderní firma, která dokáže ustát i takovéto nelehké období, které se promítlo do hodnoty jejich akcií.

V rámci celého roku akcie Mety zaznamenaly ztrátu o více než 71 % své hodnoty. Oznámení o propouštění a růst akcií, je tak po dlouhé době pozitivní zpráva pro společnost a její akcionáře. Analytici se ovšem domnívají, že se jedná spíše o první správný krok společnosti a lze očekávat další úsporná opatření firmy.

Propouštění totiž řeší nákladovou položku firmy, ale není lékem pro jiné obavy Mety, jako je například konkurence, ztráta signálu nebo nadměrné investice do Metaverse. Hromadné výpovědi společnosti Meta zajistí přibližně roční úsporu ve výši 8 miliard dolarů.

Management věřil zejména ve snižování výdajů společnosti v dlouhodobějším výhledu, ovšem tlak na Metu byl nekompromisní.

Hromadné výpovědi

Celkově Meta propustí 13 % svých pracovníků. Hromadné propuštění nyní zažívá více korporací, jako například firma Twitter, která bude propouštět více než 900 zaměstnanců. Je evidentní, že tyto gigantické firmy se potýkají s vyššími náklady a s nejistou budoucností svého směřování.

Společnost Meta zastřešuje také sociální síť Facebook a za svou historii nyní čelí prvnímu hromadnému propouštění svých zaměstnanců, které zaměstnává společnost po celém světě.

Ekonomická recese je zkrátka neúprosná a pokles svých příjmů se týká i takového gigantu jako je společnost Meta. Mark Zuckerberg situaci komentuje slovy, že se omlouvá a cítí se být za danou situaci odpovědný.

Společnost Meta se nyní má dle svého managementu věnovat zejména svému růstu a jejími priority je získat své zisky zpět. Společnost zažila v pandemické době velmi pozitivní období pro své hospodaření, a to hůře se jí letošní rok srovnává s tím minulým.

O propuštění většího množství zaměstnanců se Mark Zuckerberg zmínil již v říjnu, kdy ke konci září letošního roku zaměstnávala Meta více než 87 tisíc pracovníků.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články