Autor: Adam Spáčil

Akcie Netflixu vzrostly za poslední měsíc o 28,6 %, ale stále jsou levné

Zde se dozvíte, proč Netflix minulý měsíc posílil o téměř 30 % a proč má akcie ještě prostor pro další růst.

Co se stalo

Podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence si akcie Netflixu (NFLX -2,12 %) v červenci připsaly 28,6 %. Po dvou neuspokojivých výsledkových zprávách a chmurném prvním pololetí představil veterán v oblasti digitálního videa v červencové aktualizaci za druhé čtvrtletí růžovější obrázek trendů růstu počtu předplatitelů. Investoři toto býčí sousto rychle přijali a vyvolali několikadenní růst cen akcií.

Co tedy

Počet předplatitelů Netflixu klesl ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích, přičemž ve zprávě za druhé čtvrtletí došlo ke ztrátě 1 milionu účtů. Vedení společnosti naznačilo ukončení tohoto klesajícího trendu a předpovědělo, že ve třetím čtvrtletí dosáhne historicky nejvyšší hodnoty 221,67 milionu celosvětově placených účastníků.

Zároveň byly výsledky za druhé čtvrtletí smíšené. Zisk překonal očekávání, ale tržby mírně zaostaly za výhledem a odhady analytiků. Růst tržeb by se navíc měl ve třetím čtvrtletí nadále zpomalovat, neboť meziroční tempo růstu klesne z 8,6 % ve druhém čtvrtletí na zhruba 4,7 %.

Ale na ničem z toho nezáleželo. Investoři a analytici se stále soustředí na růst počtu předplatitelů Netflixu, a proto se na tento cíl zaměřily všechny titulky společnosti pro toto čtvrtletí.

Co teď

Extrémní zaměření na růst počtu předplatitelů je chybou. Dříve to byl nejdůležitější údaj ve čtvrtletních zprávách Netflixu, ale společnost v tuto chvíli mění směr. Služba streamovaného videa je nyní spojena s rostoucím portfoliem mobilních her. Pro zákazníky citlivé na cenu bude brzy k dispozici úroveň služby podporovaná reklamou.

Netflix také experimentuje s různými metodami, jak vybírat příjmy od lidí, kteří platformu používají zdarma prostřednictvím sdílených hesel. Je pozoruhodné, že některé z těchto perspektivních iniciativ by měly zvýšit horní a dolní hranici příjmů společnosti Netflix, aniž by se zvýšil počet předplatitelů. Proto by růst počtu předplatitelů již neměl být hlavní metrikou.

V červenci tedy akcie zaznamenaly prudký nárůst o téměř přesně 30 %, ale tento nárůst začal na několikaletém minimu trhu. Akcie Netflixu jsou stále nesmírně výhodné, v roce 2022 se obchodovaly o 35 % níže a 57 % pod listopadovými historickými maximy.

Tyto slevy budou trvat jen do doby, než tvůrci trhu pochopí, že se obchodní cíle společnosti Netflix mění. Může trvat několik čtvrtletí, než se toto poselství skutečně prosadí, podobně jako trvalo asi dva roky, než se akcie plně vzpamatovaly z neúspěchu Qwiksteru - známého také jako začátek éry digitálního streamování, která změnila pravidla hry.

Zdá se, že se historie bude opakovat. Proč si tedy nekoupit akcie Netflixu, dokud jsou levné?

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články