Akcie se střední kapitalizací v hodnotě 2 až 10 miliard dolarů často poskytují investorům dobrou rovnováhu mezi růstem a příjmem

Akcie se střední kapitalizací na trhu jsou tak trochu jako prostřední děti v rodině. Často jsou přehlíženy.

Akcie se střední kapitalizací na trhu jsou tak trochu jako prostřední děti v rodině. Často jsou přehlíženy.

Ačkoli akcioví analytici, finanční manažeři a odborníci na výběr akcií zveřejňují aktuální údaje o výkonnosti jak obřích korporací, tak i malých nadějných společností, po informacích o podnicích se střední kapitalizací musíte často pátrat.

Tuto kategorii společností však ve skutečnosti tvoří mnoho renomovaných podniků a mají tendenci dosahovat relativně dobrých výsledků. Index S&P MidCap 400, který sleduje 400 společností se střední kapitalizací, má desetiletý roční výnos přibližně 9 % ve srovnání s 11 % u indexu S&P 500, který je tvořen akciemi velkých společností většinou s tržní hodnotou 10 miliard dolarů a více.

Jsou pro vás společnosti se střední kapitalizací dobrou investicí? Od ocenění tržní kapitalizace až po posouzení rizika - zde je přehled toho, co byste měli vědět o středně kapitalizovaných společnostech.

Akcie se střední kapitalizací jsou akcie, jejichž hodnota tržní kapitalizace se pohybuje mezi 2 a 10 miliardami dolarů.

Jsou to zpravidla podstatně větší společnosti se solidním obchodním modelem a zavedenou pozicí na příslušném trhu. Tam, kde jsou společnosti s velkou kapitalizací často obrovské, s celosvětovou působností, jsou společnosti se střední kapitalizací často národními společnostmi nebo společnostmi s většími výklenky, které se snaží expandovat.

Dnešní akcie se střední kapitalizací mohou být zítra akciemi s velkou kapitalizací. Často se jedná o společnost ve fázi růstu, která se snaží vzít svět útokem. Společnost se střední kapitalizací však může být také včerejší velkokapacitní společností: Společnost, která ztratila část hodnoty a její tržní kapitalizace má klesající tendenci.

Co mohou investoři očekávat od akcií se střední kapitalizací?

Společnosti se střední kapitalizací nabízejí trochu toho nejlepšího ze světa malých i velkých společností.

Ačkoli mohou být volatilnější a rizikovější než akcie s velkou kapitalizací, mají také tendenci poskytovat více příležitostí ke zhodnocení. Stejně jako teenageři mají před sebou ještě určitý růst.

Na druhou stranu jsou ve srovnání s mnoha malými společnostmi mnohem známější veličinou. Díky tomu mohou méně podléhat dramatickým poklesům cen, pokud jejich čtvrtletní finanční výsledky nesplní očekávání. Samozřejmě vzhledem k tomu, že společnosti se střední kapitalizací jsou dobře známé a mají dobře našlápnuto ve svém oboru, je mnohem méně pravděpodobné, že se jejich hodnota zdvojnásobí nebo ztrojnásobí, jako by tomu mohlo být u společností s rostoucí kapitalizací.

Mid-caps jsou také častěji než small-caps předmětem fúze nebo akvizice. Často jsou to podniky s vysokými příjmy, které by konglomerát rád přidal do své stáje, aby rychle získal zastoupení v nějakém oboru nebo zvýšil své hospodářské výsledky.

Při analýze akcií se střední kapitalizací je asi nejdůležitější sledovat jejich "příběh": rychle se rozvíjí nebo je připravena na další růst? Udržuje si svou hodnotu? Klesá její hodnota? Pochopení trajektorie společnosti spolu s jejím obchodním modelem vám pomůže pochopit, co od ní můžete očekávat dále.

Souhrnný přehled

Akcie se střední kapitalizací představují stabilní společnosti s tržní kapitalizací mezi 2 a 10 miliardami dolarů. Bývají dobře zavedené na svých trzích, v regionech nebo průmyslových odvětvích, ale často mají ještě prostor pro značný růst.

Patří mezi akcie s malou a velkou kapitalizací, pokud jde o riziko i potenciální výnos, a jsou vhodné pro investory, kterým nevadí podstoupit mírnou míru rizika s možností značného zisku. Vzhledem k tomu, že akcie se střední kapitalizací často nabízejí jak dividendy, tak i zhodnocení ceny, mohou být ideálním způsobem, jak vyvážit portfolio mezi příjmem a růstem.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články