Akcie Tencent oslabují o více než 7% po pokutě od regulačních úřadů

Čínský regulátor trhu uložil pokuty některým z největších technologických společností v zemi v souvislosti s 10 obchody, které porušily antimonopolní zákony.

Obrázek: freepik.com

Čínský regulátor trhu uložil pokuty některým z největších technologických společností v zemi v souvislosti s 10 obchody, které porušily antimonopolní zákony.

Akcie TCEHY v reakci na tyto zprávy oslabily o více než 7 procent.

Dohody vyšetřované antimonopolními úřady zahrnují investice společnosti Tencent do startupu Yuanfudao a akvizice výrobce inteligentních domácích robotů Ainemo v roce 2014 společností Baidu.

Akcie BIDU reagovali na tyto zprávy poklesem o více než 3%.

Regulace v číně

Již před nedávnem si čínské regulační úřady posvítily na společnost Alibaba. Vše to vyprovokoval zakladatel této společnosti. Kdy v jednom z veřejných vystoupení kritizoval regulační úřady. Kritika, která byla objektvní a předmětná se nelíbila především čínskému prezidentovy, který pozastavil IPO společnosti Ant group.

Pro všechny investory do čínských společností to bylo připomenutí síly Čínského režimu, kteoru by měl mít každý investor na paměti. Investice do čínských společností s sebou nese určité riziko a je na každém investorovi aby si vyhodnotil zda je potenciální zisk úmrný k riziku.

Co bude následovat?

Regulátor vydal v únoru nové protimonopolní směrnice, v návaznosti na návrh zákona z listopadu, který zpřísňuje omezení. SAMR uvedl, že nová pravidla zastaví monopolní chování v platformové ekonomice a ochrání spravedlivou soutěž na trhu.

Těžko předvídat, co bude následovat. Rozhodně nelze vyloučit další pokuty a stále existuje možnost tvrdších regulací. Na druhou stranu, společnosti jako Alibaba nebo Tencent jsou pro Čínu velmi důležité pro souboj s americkými konkurenty v oblasti technologií.

Zdroj: barrons.com, freepik.com

Nejnovější články