Akcie Tesly překonaly tržní kapitalizaci Berkshire Hathaway

Akcie Tesla překonaly tržní kapitalizaci Berkshire Hathaway. Je to opodstatněné nebo se jedná o nafouklou bublinu?

Obrázek: unsplash.com

Akcie Tesla překonaly tržní kapitalizaci Berkshire Hathaway. Je to opodstatněné nebo se jedná o nafouklou bublinu?

Akcie tesla (tesla stock)

Akcie tesly zažívají v poslední době neuvěřitelný růst. Jen v posledních 2 letech vzrostla cena akcie tesly o více než 1500%. Tesla byla nedávno přidaná do indexu S&P 500 a v poslední době nastal split akcií.

Tesla se navíc konečně stala profitabilní. To nastartovalo neuvěřitelný růst ceny akcií. Momentálně se zdá cena odpojená od reality. Tesla se obchoduje na 1124 PE poměru. Je pravda, že je tesla růstová akcie. Nicméně jedná se o obrovské číslo, reflektující vysokou cenu akcií tesla.

Tesla nedávno překonala tržní kapitalizaci Berkshire Hathaway. To mě také vedlo k napsání tohoto článku.

Akcie Berkshire Hathaway (BRK.B)

Berkshire je přezdívaná "financial fortress". Řízená samotným Warrenem Buffettem. Jedná se o konglomerát vlastnící množství firem a množství podílů ve firmách. Bershire vlastní například 5% Applu nebo celý Duracel. Jedná se o největší pozici v mém portfoliu.

Porovnání Tesly a Berkshire

Berkshire měla v posledním roce přes 22 miliard dolarů ve free cash flow. Tesla na druhou stranu měla 1 miliardu. Jak už jsem zmínil Tesla má momentálně větší tržní kapitalizaci než Berkshire. Nicméně pro účely článku řekněme, že jsou stejné. Jakou firmu bych si tedy raději koupil?

Je pravda, že tesla je růstová akcie. Zatímco Berkshire už tolik neroste. Nicméně aby měla tesla stejný cash flow jako berkshire. Musela by tesla svůj free cash flow vynásobit 22. To je strašně velké číslo.

Akcie tesly navíc dle mého názoru představují velkou nejistotu. Nevíme jak se bude vyvíjet technologie a konkurence. U berkshire takový problém nemáme. Berkshire je velice předvídatelná.

Nejnovější články