Akcie Twitteru stouply o více než 29 % poté, co Elon Musk získal 9% podíl ve společnosti provozující sociální média

Elon Musk, výkonný ředitel společnosti Tesla, zakoupil obří podíl ve společnosti Twitter, čímž se stal největším externím akcionářem této sociální sítě, a to nedlouho poté, co společnost kritizoval za to, že podle něj nedodržuje zásady svobody projevu.

Elon Musk, výkonný ředitel společnosti Tesla, koupil obří podíl ve společnosti Twitter, čímž se stal největším externím akcionářem této sociální sítě, a to nedlouho poté, co společnost kritizoval za to, že podle něj nedodržuje zásady svobody projevu.

Musk vlastní 73 486 938 akcií Twitteru, což představuje 9,2% pasivní podíl ve společnosti, jak vyplývá z v pondělí zveřejněného hlášení 13G pro Komisi pro cenné papíry. Hodnota tohoto podílu je 2,89 miliardy dolarů, což vychází z páteční uzavírací ceny Twitteru.

Nákup přichází necelé dva týdny poté, co Musk kritizoval společnost a na Twitteru se dotazoval lidí, zda dodržuje zásady svobody projevu. "Vzhledem k tomu, že Twitter slouží de facto jako veřejné náměstí, nedodržování zásad svobody projevu zásadně podkopává demokracii," napsal Musk na Twitteru. "Co by se mělo udělat?"

Koncem minulého měsíce Musk také uvedl, že zvažuje vytvoření nové platformy pro sociální média.

Akcie Twitteru odpoledne vzrostly o více než 29 %.

"Musk by se mohl pokusit zaujmout agresivnější postoj k Twitteru," řekl v pondělí v pořadu Squawk Box na CNBC analytik společnosti Wedbush Dan Ives. "To by nakonec mohlo vést k nějakému druhu odkupu."

Musk je častým uživatelem Twitteru a na této platformě má více než 80 milionů sledujících. Některé jeho tweety však šéfa Tesly v průběhu let dostaly do horké vody.

7. srpna 2018 Musk na Twitteru napsal, že má "zajištěné financování", aby mohl Teslu převést do soukromého vlastnictví za 420 dolarů za akcii. Dvanáct měsíců následujících po tomto tweetu bylo pro Muska a akcionáře společnosti Tesla jako na horské dráze. V té době společnost zaznamenala výkonnostní rekordy, ale také se musela vypořádat se soudními spory, vládními vyšetřováními a propouštěním. Musk také dosáhl urovnání s Komisí pro cenné papíry a burzy, které ho zbavilo funkce předsedy představenstva společnosti Tesla.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články