Akcie výrobce raket Astra vzrostly o 30 % poté, co jejich raketa úspěšně dosáhla oběžné dráhy

Akcie výrobce raket Astra v pondělí prudce vzrostly poté, co se společnost o víkendu poprvé dostala na oběžnou dráhu.

Akcie výrobce raket Astra v pondělí prudce vzrostly poté, co se společnost o víkendu poprvé dostala na oběžnou dráhu.

Raketa společnosti Astra, LV0007, odstartovala v sobotu z tichomořského vesmírného přístavu v Kodiaku na Aljašce a nesla testovací náklad pro vesmírné síly Spojených států.

"Dostat se na oběžnou dráhu bylo opravdu těžké. Astra a jen několik dalších společností – mohu je spočítat na jedné ruce – to někdy dokázalo," řekl v pondělí novinářům generální ředitel firmy Astra, Chris Kemp.

"Nyní se zaměřujeme na dodávky pro naše zákazníky a na zvýšení výroby a kadence spouštění našeho systému," dodal Kemp.

Akcie Astra vyskočily v obchodování až o 42 % z předchozího uzavření na 9,53 USD. S neobvykle vysokým objemem obchodů se akcie od doby, kdy dosáhly maxima, obchodují kdekoli od 30 % do 40 %. Kolem pondělních ranních hodin se obchodovalo o 31 % výše.

Díky startu je Astra nejnovější mezi malou skupinou amerických společností, které dosáhly na oběžnou dráhu se soukromě financovanou raketou a připojily se ke SpaceX, Rocket Lab a Virgin Orbit.

Raketa společnosti je přes 13 metrů vysoká a zapadá do segmentu malých raket na trhu s odpalovacími zařízeními. Kemp poznamenal, že jeho varianta Rocket 3.3 může nést asi 50 kilogramů užitečného zatížení na nízkou oběžnou dráhu Země, přičemž se očekává, že jeho plánovaná verze Rocket 4.0 tuto kapacitu zvýší.

Astra vstoupila na burzu začátkem tohoto roku, přičemž společnost získala finanční prostředky na vybudování výroby svých malých raket, rozšíření  svých zařízení v Alamedě v Kalifornii a rozšíření obchodních linií kosmických lodí a kosmodromů.

Kemp řekl, že úspěšný start LV0007 "naznačuje, že dalším změnám jeho varianty Rocket 3.3 nebude věnována velká pozornost". Společnost se brzy podělí o více informací z harmonogramu příštího startu, řekl Kemp, přičemž se očekává, že vozidlo LV0008 bude brzy integrováno do akce.

 

Zdroje: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články