Autor: Petr Jůn

Amazon byl nejhorší akcií z tzv. FAANG v roce 2021

Akcie Amazonu zakončily rok 2021 jako největší opozdilec mezi technologickými megakapacitami, ale je důvod se domnívat, že rok 2022 by pro ně mohl být lepší.

Akcie Amazonu zakončily rok 2021 jako největší opozdilec mezi technologickými megakapacitami, ale je důvod se domnívat, že rok 2022 by pro ně mohl být lepší.

Akcie Amazonu v roce 2021 vzrostly o pouhých 2,4 %, což je výrazně horší výsledek než u ostatních čtyř tzv. akcií FAANG. Apple posílil o 34 %, Meta Platforms (dříve Facebook) zaznamenala nárůst akcií o 23 %, Netflix vzrostl o 11 % a Alphabet, nejlepší technologická akcie roku, stoupla o 65 %. Současně další technologický gigant Microsoft vzrostl za celý rok o 51 % a technologický Nasdaq Composite posílil o 21 % .

Naposledy přinesla společnost Amazon investorům tak mizerné výnosy v roce 2014, kdy se akcie propadly o 22 %.

Podle analytiků stojí za špatnými výsledky akcií Amazonu v loňském roce několik faktorů.

Amazon, stejně jako ostatní společnosti z oblasti elektronického obchodování, čelil náročnému meziročnímu srovnání s rokem 2020, kdy pandemie koronaviru vedla k prudkému nárůstu online objednávek.

Spotřebitelé omezili své cesty do kamenných obchodů, aby se vyhnuli kontaktu s virem, a houfně si u internetových prodejců pořizovali vše od toaletního papíru a obličejových masek až po kancelářský nábytek a činky. Přechod k online nakupování zvýšil tržby společností Amazon, eBay, Etsy, Wayfair a dalších, což přispělo k jejich růstu a zvedlo ceny jejich akcií.

Zisky společnosti Amazon se počínaje druhým čtvrtletím roku 2020, které bylo prvním obdobím, v němž se projevil nárůst obchodů způsobený pandemií, meziročně ztrojnásobily, a to ve třech po sobě jdoucích čtvrtletích.

Na jaře 2021, kdy se stále více Američanů nechalo očkovat proti Covid-19, se spotřebitelé začali vracet do obchodů a část svých výdajů přesunuli na předpandemické zvyky, jako je cestování a stravování.

Přestože online nakupování zůstalo silné, působivé meziroční tempo růstu společnosti Amazon začalo slábnout. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly tržby společnosti Amazon o 27 %, což bylo výrazné zpomalení oproti předchozímu roku, kdy tržby raketově vzrostly o 41 %.

Společnost Amazon v posledních dvou výsledkových zprávách nedosáhla očekávaných výsledků, což se na akciích rovněž podepsalo, uvedl v rozhovoru Tom Forte, senior analytik společnosti D.A. Davidson.

Další klíčové činnosti společnosti Amazon, cloud computing a reklama, měly v roce 2021 "velmi dobrý rok", ale to nezastínilo slabé výsledky hlavní maloobchodní divize Amazonu, řekl Forte, který má na akcie Amazonu nákupní rating a cílovou cenu 3 900 USD za akcii.

"Pokud se na rok 2021 podíváte samostatně, ukazuje se, že dobré výsledky v oblasti cloudu a reklamy samy o sobě nestačí," dodal.

Podle Forteho mohly k horší výkonnosti akcií přispět i obavy investorů z rostoucích nákladů v hlavní maloobchodní činnosti společnosti Amazon.

Společnost Amazon po většinu let 2020 a 2021 varovala Wall Street, že vynaloží miliardy dolarů na náklady spojené s koronavirem, jako jsou bezpečnostní opatření pro pracovníky v první linii a růst fyzické sítě, aby udržela krok s poptávkou.

Pak, právě když se loni začaly náklady spojené s Covidem mírnit, Amazon a další velké korporace zasáhla globální omezení dodavatelského řetězce a problémy s pracovními silami. Generální ředitel Andy Jassy uvedl, že Amazon ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 převezme "několik miliard dolarů" dodatečných nákladů na řešení těchto problémů.

Amazon zvýšil mzdy a nabídl bonusy, aby přilákal pracovníky na napjatém trhu práce. Vzhledem k nestejnému počtu zaměstnanců v některých skladech musela společnost Amazon přesměrovávat zásilky na delší a někdy i dražší vzdálenosti do zařízení s dostatkem pracovníků, kteří byli k dispozici pro zpracování objednávek.

"Všichni jsme věděli, že s Covidem-19 jsou spojeny výdaje, ale bylo pro mě překvapením, když jsem si uvědomil, že mají problém s pracovní silou," řekl Forte. "Bylo to negativní překvapení a myslím si, že to ovlivnilo výkonnost akcií."

Výhled do budoucna

Po nevýrazném roce 2021 mohou mít akcie Amazonu v letošním roce snazší období.

Poté, co se růst v roce 2021 zmírnil, bude společnost čelit snazšímu meziročnímu srovnání, uvedl analytik společnosti Guggenheim Seth Sigman. Amazon také může začít těžit z některých svých investic do dodavatelského řetězce a logistiky souvisejících s pandemií v posledních dvou letech, uvedl Sigman.

"Podle našeho očekávání by měl růst v roce 2022 po zmírnění, které jsme zaznamenali v několika posledních čtvrtletích, opět zrychlit," uvedl Sigman, který má na akcie Amazonu nákupní doporučení a cílovou cenu 4 300 USD.

Podle Forteho existuje několik faktorů z loňského roku, které by mohly akcie Amazonu zatížit i v roce 2021, jako jsou inflační tlaky, omezení dodavatelského řetězce a problémy v oblasti pracovních sil.

Přesto několik analytiků označilo Amazon za nejlepší volbu pro letošní rok, včetně Jefferies, Bank of America Global Research, RBC Capital Markets a Goldman Sachs, s odkazem na očekávání oživení v oblasti elektronického obchodování.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články