Autor: Petr Jůn

Amazon dostal pokutu 1,28 miliardy dolarů za zneužití dominantního postavení

Italské antimonopolní úřady ve čtvrtek udělily společnosti Amazon pokutu ve výši 1,13 miliardy eur (1,28 miliardy dolarů) za zneužití dominantního postavení na trhu.

Italské antimonopolní úřady ve čtvrtek udělily společnosti Amazon pokutu ve výši 1,13 miliardy eur (1,28 miliardy dolarů) za zneužití dominantního postavení na trhu. Úřad pro hospodářskou soutěž a trh v Itálii uvedl, že Amazon údajně poškodil konkurenční subjekty v oblasti logistických služeb elektronického obchodu. "Společnost Amazon má na italském trhu zprostředkovatelských služeb na tržištích dominantní postavení, které využila ke zvýhodnění přijetí své vlastní logistické služby - Fulfilment by Amazon (FBA) - prodejci působícími na Amazon.it na úkor logistických služeb nabízených konkurenčními provozovateli, jakož i k posílení svého vlastního dominantního postavení," uvedl úřad v prohlášení.

Společnost však s pokutou "důrazně nesouhlasí" a hodlá se odvolat. Podle ní totiž více než 50 % všech ročních prodejů na její platformě v Itálii pochází od malých a středních podniků. Jejich úspěch je tedy pro obchodní model Amazonu klíčový. "Neustále investujeme, abychom podpořili růst 18 000 italských malých a středních podniků, které prodávají na Amazonu, a poskytujeme našim prodejcům řadu nástrojů, včetně těch, kteří sami spravují zásilky,” uvedl mluvčí společnosti. Navíc tyto podniky mají k dispozici více kanálů pro prodej svých produktů jak online, tak offline: Amazon je jen jednou z těchto možností.

Na první pohled se může zdát, že udělená pokuta je poměrně vysoká. To potvrzuje i Ruhell Amin, globální vedoucí maloobchodního akciového výzkumu ve společnosti William O'Neil + Co, jenž uvedl, že se jedná o "významnou" pokutu pro giganta v oblasti elektronického obchodu. Amazon však podle posledního reportu disponuje necelými 30 miliardami dolarů v peněžní zásobě. Zaplatit udělenou pokutu tedy nebude pro společnost žádný problém. Obavy investorů spočívají v tom, že italská pokuta by mohla znamenat širší trend k přísnější regulaci společnosti Amazon i v jiných částech jejího podnikání a v jiných částech světa. "Je to součást širšího trendu, který jsme v Evropě zaznamenali v souvislosti se snahou regulovat některé z těchto velkých technologických společností," řekl Amin.

"Tento případ je zajímavý tím, že Evropská komise zahájila vlastní vyšetřování této praxe, ale vyňala Itálii z rozsahu vyšetřování, aby umožnila italskému antimonopolnímu úřadu postupovat na základě vlastních skutečností. Obvykle je Evropská komise ve svém přístupu poměrně jednotná,” dodal Amin. Amazon tak postihl stejný případ jako společnosti Alibaba v Číně nebo Mercado Libre v latinské Americe. V dnešním obchodovacím dni se dozvíme jak zareagují na tuto zprávu akcie Amazonu. Ty jsou zatím k mání na burze Nasdaq za 3 523 dolarů za kus.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články