Amazon podporuje větrnou farmu, která zahajuje provoz ve Skotsku

Pobřežní větrná farma s 50megawatty ve Skotsku, je nyní v provozu a technologický gigant Amazon bude nakupovat veškerou její produkci.

Podle společnosti ScottishPower – která je součástí Iberdrola Group – má závod Beinn an Tuirc 3, 14 turbín a je schopen vyrobit dostatek elektřiny pro téměř 46 000 domácností. 

Ve čtvrtečním prohlášení ScottishPower uvedl, že Amazon bude nakupovat „100 % výkonu z této větrné farmy a vytvořená energie bude pohánět Amazon a Amazon Web Services - datová centra, firemní kanceláře a distribuční centra po celé Velké Británii. 

Vše je na základě smlouvy o nákupu elektřiny a PPA. (PPA, power purchase agreement, je obchod, kdy výrobce energie prodává energii podniku za pevnou cenu po stanovenou dobu). 

ScottishPower uvedl, že Beinn an Tuirc 3, který se nachází na poloostrově Kintyre v západním Skotsku, byl postaven, aniž by potřeboval vládní systém podpory. PPA poskytl firemním zákazníkům „jistotu“ a také „snížení jejich vlastní uhlíkové stopy“. 

Celková uhlíková stopa Amazonu dosáhla v roce 2020 60,64 milionu metrických tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což představuje meziroční nárůst o 19 %. 

Emise společnosti Scope 1 – tedy emise z jejích přímých provozů – vyskočily na 9,62 milionů metrických tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což představuje meziroční nárůst o 67 %. 

Uhlíková náročnost společnosti pro rok 2020 – ekvivalent gramů oxidu uhličitého na dolar hrubého prodeje zboží, zaznamenala meziroční pokles o 16 %. 

V posledních několika letech došlo k tomu, že řada velkých firem uzavřela smlouvy o prodeji za nákup obnovitelné energie. Například v září norský Statkraft uvedl, že začala dlouhodobá kupní smlouva týkající se plovoucí větrné farmy na moři přezdívané „největší na světě“. 

Smlouva o nákupu energie mezi Statkraft a developer Kincardine Offshore Windfarm Ltd uvádí, že první z nich nakupuje veškerý elektrický výstup z tohoto projektu s garantovanou minimální cenou za MWh (megawatthodinu) do roku 2029. 

V červenci 2020 podepsal dánský energetický podnik Orsted a polovodičová společnost TSMC (Semiconductor manufacturing company) 20letou smlouvu, díky níž TSMC odkoupí veškerý výkon z pobřežní větrné farmy o výkonu 920 MW, nacházející se u Tchaj-wanu. 


Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články