Americký trh s nemovitostmi je v plamenech a následovat bude inflace

Bývalý ekonomik z Morgan Stanley, Manoj Pradhan předpovídá ekonomickou situaci USA v nejbližší době.

Obrázek: unsplash.com

Trh s dluhopisy se stabilizoval po velkém propadu, a to do jisté míry ulevilo akciím. Technologicky orientovaný Nasdaq Composite COMP rostl po šest z devíti posledních relací a Russell 2000 RUT dále povyskočil o 2,2% a připisuje si tak růst o 35% od amerických voleb.

Bude tento klid pokračovat? Manoj Pradhan, bývalý manažer z Morgan Stanley a zakladatel Talking Heads Macroeconomics, řekl na sezení Tabula Investment Management, že inflace se opravdu rozjede až v tu dobu, kdy Federální rezervní systém paradoxně očekává její umírnění, tedy příští rok. Pradhan argumentoval, že rozpad Phillipsovy křivky (historický vztah mezi inflací a nezaměstnaností) nastal kvůli vstupu Číny mezi celosvětovou pracovní sílu. To by ale nemělo mít tak zásadní vliv díky demografii USA a pandemii COVID-19.

Prvně k demografii. Neustále stárnoucí populace USA a zemí prvního světa bude znamenat nedostatek pracovníků, přičemž se zvýší i vládní výdaje. Pradhan dále podotkl že péče o starší bude pracovně náročnější. „Potřebujeme, aby technologický průmysl dal zaniknout jiným odvětvím tak, aby uvolněná pracovní síla mohla být přerozdělena právě v potřebných pečovatelských sektorech“ dodal.

Teď k pandemii. Právě teď nám peníze v oběhu dávají „nejextrémnější signál co jsme kdy viděli.“ Ještě se to ale nepromítlo skrze inflaci, neboť hybnost peněz zkolabovala a úroveň rezerv vystřelila-obojí výsledkem toho, že jsou spotřebitelé zavření doma. Citováním studie Evropské centrální banky, Pradhan argumentuje, že vzrůst úspor je nucený, nikoliv preventivní. Jakmile se ekonomika vrátí do starých kolejí, nucené úspory budou jako opožděný stimul. Už teď je nemovitostní trh v plamenech s narůstajícími cenami po celém světě. „To je způsob utrácení, který může přivést nějakou tu pracovní sílu navíc, říká Pradhan. Nárust v ceně nemovitostí se ale nepromítá do oficiálních ukazatelů inflace.

Fed se již snaží vypořádat s předpověďmi přicházející inflace a konstatuje, že květen a červen mohou vykazovat změnu 3.5% - 4% od minulého roku. „Řeknu vám, že cokoliv nad 3.5% způsobí významné zhroucení korelace mezi akciemi a dluhopisy, protože lidé nepocítili opravdovou inflaci v pokročilých ekonomikách během posledních třiceti let“ říká. „Opravdový problém nastane v roce 2022, až většina úspor skončí ve zboží nebo bydlení a peněžní zásoby budou stále v pohybu.“ Očekává, že křivka výnosů bude klesat stále strměji a jestli Fed implementuje další „Operation Twist“, tak bude inflace vytlačena ještě výše. Návratnost z aktiv klesne a nezávislost centrální banky bude ohrožena, předpovídá nakonec Pradhan.

Zdorje: Marketwatch.com; Unsplash.com

Nejnovější články