Autor: Filip Kejval

1 z nejbezpečnějších dividendových akcií na světě

Tato biotechnologická společnost, jejíž akcie jsou na dně, vyplácí dividendu ve výši 5,1 %, což je trojnásobek průměrné dividendy v indexu S&P 500.

Tato biotechnologická společnost, jejíž akcie jsou na dně, vyplácí dividendu ve výši 5,1 %, což je trojnásobek průměrné dividendy v indexu S&P 500.

Čtete Wall Street Journal? Jednou za čas přijde s geniálním nápadem - jako tento týden, kdy zvážil nákup akcií biotechnologického gigantu Gilead Sciences (GILD) jako vysoce výnosného "útočiště" na nejistém trhu.

Jak uvádí WSJ, akcie společnosti Gilead byly v uplynulém půlstoletí pro investory docela mizernou investicí a ztratily 8 % své tržní hodnoty, zatímco index S&P 500 vzrostl o 54 %. Dobrou zprávou však je, že poté, co akcie Gilead investory tak dlouho zklamávaly, se z nich podařilo odstranit velkou část rizika - akcie se tak staly výhodným obchodem a zároveň obrovskou dividendovou akcií.

Gilead má možná jednu z nejbezpečnějších dividend na světě.

Co společnost Gilead udělala špatně

Problém společnosti Gilead spočívá v tom, že poté, co na začátku minulého desetiletí přišla s vynikajícím lékem na hepatitidu C (HCV) a přidala jej ke své dobře zavedené divizi HIV, strávila několik následujících let tím, že se snažila o několik akvizic. WSJ spočítal, že Gilead za posledních pět let utratil celkem více než 40 miliard dolarů za nákupy vývojářů léků proti rakovině, "aniž by to bylo cokoli platné".

Ale věc se má takhle: zatímco onkologická divize společnosti Gilead dělá jen minimální pokroky a její divize HCV se mílovými kroky zmenšuje, její divize HIV se ve skutečnosti dlouhodobě drží docela dobře a v loňském roce vygenerovala tržby přes 16,3 miliardy dolarů (před dvěma lety to bylo 16,4 miliardy dolarů). V důsledku toho společnost Gilead možná nyní nevypadá jako příliš růstový příběh, ale obrovské peněžní toky, které stále pocházejí z její divize HIV, jsou dostatečné na to, aby podpořily velmi štědrou roční výplatu dividend ve výši 5,1 %.

To je mimochodem více než trojnásobek průměrného dividendového výnosu indexu S&P 500. A kromě skvělého dividendového výnosu mohou investoři do společnosti Gilead dnes očekávat i skvělou cenu akcií.

Zvažte: Při tržní kapitalizaci 72,5 miliardy dolarů a čistém dluhu přibližně 20,2 miliardy dolarů mají akcie Gileadu v současnosti hodnotu podniku 92,7 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že akcie dosahují ročního zisku 4,5 miliardy dolarů, vychází poměr P/E přibližně 20,6 - což zhruba odpovídá průměrnému ocenění indexu S&P 500.

Vykázaný čistý zisk společnosti Gilead však ve skutečnosti značně podhodnocuje skutečnou ziskovou sílu akcií. Podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence vytvořila společnost Gilead za posledních 12 měsíců kladný volný peněžní tok ve výši téměř 10 miliard USD.

To je více než dvojnásobek čistého příjmu společnosti Gilead. Jinak řečeno, akcie Gileadu se v současnosti prodávají za sotva devítinásobek volného peněžního toku, což je ocenění levnější než téměř cokoli jiného, co dnes najdete v indexu S&P 500.

Těchto 10 miliard dolarů je také téměř třikrát více hotovosti, než kolik Gilead potřebuje na výplatu svých dividendových závazků, což znamená, že dividendový výnos Gileadu ve výši 5,1 % je naprosto bezpečný. Ten se nikam neposune, ať už akcie klesnou jakkoli. (Tedy v rámci možností. Dobrou zprávou však je, že podle šéfa Gileadu pro medicínu Michaela Yeeho se společnost poučila a nebude platit žádné "obrovské ceny" za budoucí akvizice, což by mělo pomoci udržet dividendu v bezpečí).

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články