2 akcie Warrena Buffetta, které by měl vlastnit každý

Oracle of Omaha ví, že investováním do silných spotřebitelských značek obvykle nic nezkazíte.

Generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A 0,70 %) (BRK.B 0,72 %) Warren Buffett má talent pro růst peněz. Od roku 1965 vedl akcie Berkshire ke složenému ročnímu výnosu 20 %. Tato průměrná míra výnosu by za 57 let proměnila 1 000 dolarů v 36 milionů dolarů.

Mnoho investorů sleduje každý Buffettův krok, ale je třeba poznamenat, že ne všechny akcie, které Berkshire drží, vybírá Buffett. Společnost má dva další investiční manažery, kteří dohlížejí na malou část aktiv společnosti Berkshire. Vzhledem k tomu, že Ted Weschler a Todd Combs byli vybráni, aby nakonec dohlíželi na celé portfolio společnosti Berkshire, až tu Buffett jednou nebude, mají tito manažeři rovněž vynikající investiční schopnosti a vyplatí se je sledovat.

Podívejme se na dva podíly Berkshire, Apple (AAPL -0,74 %) a Amazon (AMZN -1,05 %), které by měl každý investor pohodlně vlastnit po mnoho let.

1. Apple

Pokud se chystáte Buffetta následovat, můžete začít u největšího podílu Berkshire. Apple je jednou z největších investic, které Buffett kdy do nějaké společnosti vložil, ať už veřejné, nebo soukromé. To vypovídá o tom, co si Buffett o podnikání společnosti Apple myslí. Od prvního nákupu akcií koncem roku 2016 vzrostly akcie společnosti Berkshire o více než 400 %.

Podle globálního žebříčku Brand Finance 500 pro rok 2022 je Apple nejhodnotnější značkou na světě. Technologický gigant prodal miliony iPhonů, iPadů a Maců, takže celková základna aktivních zařízení dosáhla na začátku roku 1,8 miliardy.

Síla značky Apple se projevuje růstem obchodu se službami. Patří sem prodej aplikací, předplatné, úložné plány iCloud, ochranné plány AppleCare a další. Výdaje v těchto oblastech odrážejí zákaznickou základnu, která do ekosystému Apple silně investuje. Za posledních 12 měsíců dosáhly příjmy ze služeb 75 miliard USD, což představuje téměř 20 % celkových příjmů společnosti Apple.

Obchod se službami se stává pro Apple důležitou hnací silou, protože generuje dvojnásobnou hrubou marži než hardware. Větší prodej iPhonů a Maců vytvoří větší poptávku po službách. V tomto ohledu tržby ve druhém fiskálním čtvrtletí končícím 26. března meziročně vzrostly o 9 %, a to díky rekordnímu březnovému prodeji iPhonů, Maců, domácích produktů a nositelných zařízení.

Apple má silnou značku, rostoucí služby a 73 miliard dolarů v hotovosti, které může investovat do nových produktů. Proto může zakotvit v portfoliu kohokoli.

2. Amazon

Amazon je v akciovém portfoliu společnosti Berkshire menší pozicí, což také znamená, že jej koupil jeden z jejích investičních poručíků. Přesto má Amazon charakteristické znaky toho, co Buffett hledá u dlouhodobých investic.

Podle společnosti Brand Finance je Amazon druhou nejhodnotnější značkou na světě. Společnost si díky obrovskému výběru zboží a služeb vytvořila pevné spojení se zákazníky. Produkty, jako jsou chytrá domácí zařízení Echo a dodávky potravin prostřednictvím Whole Foods Market, udržují zákazníky v ekosystému Amazonu.

Ačkoli Amazon podniká v mnoha oblastech, včetně cloudových služeb a stále častěji i ve zdravotnictví, členové Prime jsou i nadále důležitým motorem růstu společnosti. S více než 200 miliony členů Prime Day se stal každoročním nákupním svátkem. Během poslední akce, která se konala v červenci, zákazníci v USA nakoupili více než 60 000 položek za minutu.

Těžko říct, co je působivější: objem objednávek nebo schopnost Amazonu tyto objednávky vyřídit. Obojí vypovídá o nepřekonatelné konkurenční výhodě společnosti Amazon v maloobchodě.

Společnost Amazon v posledních letech generovala obrovské množství volného peněžního toku. Tyto zdroje využívá k reinvesticím do rozšiřování své kapacity pro plnění zboží, aby uspokojil poptávku. Za poslední rok do prvního čtvrtletí utratil 61 miliard dolarů, přičemž 70 % z této částky šlo do infrastruktury na podporu cloudových služeb a maloobchodu.

Tyto investice zvyšují konkurenční náskok Amazonu a jsou téměř zárukou toho, že společnost bude i nadále přinášet akcionářům výnosy.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články