Autor: Adam Spáčil

2 nejlepší Buffettovy akcie k nákupu a držení na dlouhou dobu

Warren Buffett kdysi vynikal tím, že se vyhýbal technologickým akciím. Nakonec však časem přiznal, že jeho původní názor byl mylný, a v roce 2017 prozradil televizi CNBC, že si přál, aby akcie společnosti Google, nyní známé jako Alphabet, koupil již na začátku.

Warren Buffett kdysi vynikal tím, že se vyhýbal technologickým akciím. Nakonec však časem přiznal, že jeho původní názor byl mylný, a v roce 2017 prozradil televizi CNBC, že si přál, aby akcie společnosti Google, nyní známé jako Alphabet, koupil již na začátku.

Ačkoli Buffett mateřskou společnost Google nikdy nekoupil, tvoří akcie technologických společností značnou část jeho portfolia Berkshire Hathaway . Navíc některé akcie, které Warren Buffett vlastní v technologickém sektoru, jako například Apple a StoneCo , by mohly dobře posloužit novým investorům.

1. Apple

Mnohým investorům, kteří upřednostňují diverzifikaci, se nemusí líbit, že společnost Apple tvoří přibližně 45 % portfolia společnosti Berkshire Hathaway. Nicméně mnohé vlastnosti společnosti Apple mohou ty, kterým je takový postoj nepříjemný, uklidnit.

Apple iPhone i nadále generuje rostoucí výnosy a většinu tržeb společnosti na pozadí modernizace 5G. Kromě toho inovace společnosti Apple, jako jsou počítače Mac, hodinky Apple Watch a rozvíjející se oblast služeb, nadále přinášejí dvouciferné nárůsty výnosů, i když se růst tržeb oproti předchozím čtvrtletím zpomalil.

Kromě oblíbených produktů a rostoucích tržeb se Buffettovi a jeho týmu pravděpodobně líbí, že drží likviditu ve výši 204 miliard dolarů. To zahrnuje více než 44 miliard dolarů volného peněžního toku, který vytvořila v předchozím čtvrtletí. Tyto rezervy jí pomohly připojit se k Microsoftu a Johnson & Johnson jako jediným společnostem, které získaly úvěrový rating AAA od Moody's.

Akcie společnosti Apple navíc navzdory výprodeji technologických produktů za poslední rok vzrostly o zhruba 28 %, což je výrazně více než 14% výnos indexu S&P 500 za stejné období.

Přestože se jeho poměr ceny k zisku (P/E) ve výši 28 od doby před pandemií výrazně zvýšil, je navíc levnější než počítačový rival Microsoft a cloudový kolega Amazon, kteří se prodávají za 31, resp. 48násobek zisku. Kromě Buffettovy obrovské pozice dělají z Applu jeho atraktivní produkty, obrovská likvidita a solidní rozvaha bezesporu akcie, které je nyní vhodné koupit.

2. StoneCo

Brazilská fintechová společnost StoneCo je špičkovou Buffettovou akcií v tom smyslu, že přilákala investici před vstupem na burzu od Buffettova týmu. Je třeba přiznat, že tento 3,5% podíl ve společnosti představuje pouze malou část Buffettova portfolia a v současné době může větší pozornost přitahovat Buffettův nákup jiného brazilského fintechu jménem Nu Holdings . Nicméně tato počáteční investice se zpočátku vyplatila, protože akcie prudce vzrostly z ceny 24 dolarů při IPO a dosáhly maxima nad 95 dolarů za akcii.

Pandemie, rostoucí inflace a změny pravidel brazilské centrální banky si však na společnosti vybraly svou daň. Akcie se propadly na něco málo přes 11 dolarů za akcii, což je hluboko pod cenou při IPO v roce 2018, za kterou Buffettův tým společnost koupil.

V prvních devíti měsících roku 2021 přesto společnost StoneCo vykázala tržby ve výši 3 miliard realů (580 milionů USD), což je o 27 % více než v prvních třech čtvrtletích roku 2020. V tomto období se celkový objem plateb ve výši 186 miliard realů (36,3 miliardy USD) zvýšil o 28 %.

V prvních třech čtvrtletích roku 2021 nicméně společnost StoneCo vykázala čistou ztrátu ve výši 576 milionů realů (111 milionů dolarů). Ke ztrátě přispělo masivní zvýšení nákladů na služby, prodejních nákladů a administrativních nákladů a také negativní úprava reálné hodnoty ve výši 500 milionů realů (97 milionů dolarů). Navíc navzdory předpovědím analytiků, kteří ve čtvrtém čtvrtletí očekávali 71% růst tržeb, analytici očekávají ve čtvrtém čtvrtletí další ztráty.

Ankety však předpovídají 71% růst tržeb i ve fiskálním roce 2022. Udržení tohoto růstu by mohlo společnosti opět zajistit ziskovost. Poměr ceny k tržbám (P/S) navíc klesl na pět, zatímco před rokem činil 44 bodů. A poté, co se prodávala za mnohem vyšší ocenění než brazilský fintechový konkurent PagSeguro, se rozdíl téměř uzavřel, přičemž PagSeguro se obchoduje za 4,7násobek tržeb. S tímto diskontovaným oceněním a prodejem společnosti StoneCo za něco málo přes polovinu její IPO ceny by investoři připravení podstoupit určité riziko mohli mít jedinečnou příležitost jít v Buffettových stopách.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články