Autor: Adam Spáčil

2 žhavé růstové akcie k nákupu v roce 2022

Rok 2022 byl k investorům do růstových akcií nevlídný. Rostoucí inflace, která podle očekávání povede ke zvýšení úrokových sazeb, přiměla investory k útěku.

Rok 2022 byl k investorům do růstových akcií nevlídný. Rostoucí inflace, která podle očekávání povede ke zvýšení úrokových sazeb, přiměla investory k útěku. Mnoho fondů, zejména těch, které jsou vystaveny růstovým akciím, utrpělo ztráty. Patří mezi ně SPDR S&P 500 Growth ETF a ARK Innovation ETF Cathie Woodové , které od počátku roku poklesly o 10 %, resp. 20 %. Zatímco někteří investoři utíkají za kopečky, jiní v tom vidí příležitost k včasným nákupům z dlouhodobého hlediska. Tomu odpovídají dvě níže uvedené společnosti.

1. Amazon

Amazon je skutečně příběhem dvou společností. Podnikání v oblasti elektronického obchodování zažívá vážné problémy, zatímco jiným segmentům, jako jsou webové služby Amazon (AWS), se daří. Od počátku roku akcie klesly o více než 6 % a za poslední rok o více než 4 %.

Část podnikání zaměřená na elektronický obchod se v posledních obdobích potýká s realitou COVID-19. V poslední době se však společnost potýká s nedostatkem finančních prostředků. Zaprvé, napjatá situace na trhu práce v USA přiměla společnost odměňovat zaměstnance bonusy a zvyšovat mzdy. To je důležité, protože společnost potřebuje silnou a odhodlanou pracovní sílu. Její zajištění však zvýšilo náklady o miliardy dolarů. Dále úzké hrdlo v dodavatelském řetězci způsobilo společnosti logistické bolesti, které zvýšily náklady na výsledek hospodaření. V důsledku toho severoamerický a mezinárodní segment vykázaly nižší provozní zisk než v roce 2020, a to i přes rostoucí tržby.

Tyto krátkodobé protivětry mohou zastínit enormně pozitivní výsledky, které vykázal segment AWS, a rostoucí příjmy společnosti z reklamy. Společnosti AWS se na současném trhu daří a v roce 2021 navýšila tržby na 62,2 miliardy dolarů, což představuje 37% nárůst oproti roku 2020. Provozní výnosy segmentu AWS dosáhly 18,5 miliardy dolarů při solidní 30% provozní marži. Tržby z reklamy explodovaly z 19,8 miliardy USD v roce 2020 na 31,2 miliardy USD v roce 2021. Tento rychle rostoucí tok příjmů by měl zvýšit zisk a dále diverzifikovat tržby společnosti, čímž se zvýší hodnota akcií.

Amazon také nedávno oznámil první zvýšení sazeb služby Amazon Prime od roku 2018. Nyní se cena zvyšuje ze 119 na 139 dolarů ročně, a Amazon by se tak měl v příštích letech těšit z miliardových příjmů navíc. Společnost uvádí více než 200 milionů členů služby Amazon Prime. Při ceně 20 dolarů za každého z nich to představuje roční tržby ve výši 4 miliard dolarů. Amazon má vysoce ziskový segment, který ho přenese přes hubené časy v elektronickém obchodování. Jakmile protivětry v maloobchodě ustoupí a společnost opět poběží na plné obrátky, existuje obrovská příležitost, aby se zisky znásobily a akcie překonaly trh.

2. PagerDuty

Fungování podniků je stále více závislé na digitálních operacích. Co se ale stane, když se objeví incidenty, které je třeba rychle a efektivně vyřešit? Je třeba informovat správné týmy a okamžitě přijmout opatření, aby systémy zůstaly v provozu - a právě zde přichází na řadu PagerDuty. Platforma společnosti umožňuje automatizované přidělování reakcí na incidenty a sledování v reálném čase, takže společnosti nadále fungují bez problémů. Nabízí také preventivní a prediktivní digitální řešení. Tato řešení zkracují prostoje a umožňují rychlejší řešení problémů.

V jednom z příkladů se DraftKings spoléhá na PagerDuty, které upozorňuje správné týmy a zajišťuje přehled a komunikaci při řešení incidentů, jako jsou výpadky webových stránek nebo aplikací. Před systémem PagerDuty měl DraftKings tým, který musel neustále (a ručně) monitorovat systém kvůli problémům, zejména během herních dnů. Tito lidé byli nuceni nosit s sebou celý den notebooky. Jak společnost rostla, bylo těchto týmů potřeba stále více a inženýři začali pociťovat vyhoření. Nyní platforma PagerDuty tento proces automatizuje, upozorňuje příslušné osoby, umožňuje rozhodování na základě dat a problémy se řeší rychleji. To v konečném důsledku zlepšuje zkušenosti zákazníků společnosti DraftKings, což je v jejím mimořádně konkurenčním odvětví velmi důležité.

PagerDuty založili softwaroví vývojáři, kteří si představovali lepší způsob řešení operací reakce na incidenty. Jejich přímá znalost stávajících neefektivit a potřeb trhu je obrovským pozitivem. Tito vývojáři byli kdysi v nepřetržité pohotovosti, aby řešili výpadky nebo jiné případy, a byli připoutáni ke svým pagerům. Měli doslova "pagerovou službu", jak tomu říkali. Uvědomili si, že tento systém je třeba vylepšit, zejména s rostoucí složitostí online infrastruktury.

Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2022 vykazovala služba PagerDuty 14 486 platících zákazníků. Z nich 543 zajišťovalo příjmy vyšší než 100 000 USD ročně. To je oproti předchozímu roku nárůst o více než 35 %. Společnost má také tisíce neplatících zákazníků. Existuje jasná příležitost, jak tyto zákazníky zpeněžit, protože se stávají na platformě PagerDuty závislí.

PagerDuty odhaduje celkový adresovatelný trh (TAM) na 36 miliard dolarů. To dává společnosti dostatek prostoru k růstu, protože pro fiskální rok 2022 předpovídá tržby ve výši 279 milionů dolarů. Společnost PagerDuty intenzivně investuje do prodeje a marketingu a zatím není podle obecně uznávaných účetních zásad () zisková a investoři by si měli být tohoto rizika vědomi. Současná tržní kapitalizace ve výši 3 miliard USD dává poměru ceny k prodejům (P/S) hodnotu mírně nad 11, což je nižší hodnota, než se obchodovala v posledních měsících, jak je uvedeno níže.

Akcie zaznamenala klesající dynamiku a krátkodobá cenová akce je nejistá. Tato společnost má však příležitost investory v dlouhodobém horizontu bohatě odměnit. Společnost PagerDuty stále rozšiřuje základnu svých zákazníků a tito zákazníci, stejně jako společnost DraftKings, se spoléhají na to, že produkt zajistí hladký chod jejich podnikání. Z tohoto důvodu je produkt velmi lepkavý. Investice do prodeje a marketingu pomohou tuto základnu zákazníků nadále zvyšovat a společnost PagerDuty by měla z dlouhodobého hlediska profitovat.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články