Autor: Adam Spáčil

3 akcie, které nyní kupují nejlepší světoví investoři

Následování těchto legendárních investorů může vašemu portfoliu pomoci přečkat jakoukoli bouři.

Následování těchto legendárních investorů může vašemu portfoliu pomoci přečkat jakoukoli bouři.

Akcie mohou během býčích trhů růst, ale nejlepší investoři na nich nevydělávají nejvíce. Zeptejte se nejúspěšnějších finančních manažerů a řeknou vám, že většina zisků, které za svou kariéru dosáhli, pochází z nákupů akcií uskutečněných během medvědích trhů.

Které akcie v současné době lákají investory nejvíce? Zde je několik z nich, které Warren Buffett, Daniel Loeb a Ray Dalio získali v době, kdy trhy během prvních tří měsíců roku klesaly.

Warren Buffett a společnost Occidental Petroleum

Tržní hodnota společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A -0,35 %) (BRK.B -0,44 %) od roku 1965, kdy Warren Buffett koupil dnes již neexistující textilní továrnu a přeměnil ji na holding, který investuje do akcií nebo kupuje celé podniky, vzrostla o 19,7 % ročně.

Warren Buffett dosáhl pravděpodobně nejlepších výsledků všech dob a způsob, jakým se mu to podařilo, není žádným tajemstvím. Po desetiletí říkal každému, kdo ho poslouchal, že raději zaplatí spravedlivou cenu za skvělý podnik než skvělou cenu za průměrný podnik.

Začátkem tohoto roku se Occidental Petroleum (OXY) zjevně obchodovala za férovou cenu, protože Berkshire Hathaway získala 5,9 milionu akcií této energetické společnosti. Jedná se o jednoho z největších producentů ropy a plynu v USA a jistě vás potěší, že nepodniká v Rusku ani na Ukrajině.

Je snadné pochopit, proč Buffett považuje Occidental Petroleum za skvělý podnik právě teď. V květnu nám společnost sdělila, že její dividenda bude udržitelná, i kdyby cena ropy klesla na 40 dolarů za barel. Ceny se pohybují nad 100 dolary od doby, kdy Rusko, jeden z největších světových vývozců ropy, podnítilo sankce proti sobě tím, že napadlo Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že konec války je v nedohlednu, hospodářský výsledek společnosti a její čtvrtletní výplaty by mohly v příštích letech prudce vzrůst.

Daniel Loeb a společnost CSX

Daniel Loeb je generálním ředitelem a zakladatelem Third Point Management, významného newyorského hedgeového fondu, který je proslulý tím, že se pouští do podniků, které by podle něj mohly dosahovat lepších výsledků. Loeb je tím posledním, koho by většina generálních ředitelů chtěla slyšet, ale běžní investoři by si z něj mohli vzít příklad.

Největším přírůstkem Third Point v prvním čtvrtletí byla společnost CSX (CSX), významný železniční operátor na východním pobřeží. Síť CSX spojuje všechny hlavní metropolitní oblasti na východě USA, kde žije převážná většina obyvatelstva. Možná právě to dodalo Loebovi důvěru, aby během prvního čtvrtletí nakoupil více než 7 milionů akcií.

V létě loňského roku společnost CSX chytře převzala společnost Quality Carriers, jednu z největších flotil pro přepravu volně loženého zboží v Severní Americe. Tato akvizice významně rozšiřuje dosah sítě přepravců chemikálií společnosti CSX, díky čemuž se její tržby v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 21 %. Přírůstek byl o to působivější, že skutečný objem přepravy byl o 2 % nižší než v předchozím roce.

Za poslední rok společnost CSX vyplatila svým akcionářům ve formě dividend a zpětného odkupu akcií neuvěřitelných 4,2 miliardy dolarů. Vzhledem k rostoucím nákladům na komodity, které CSX přepravuje, mohou akcionáři v příštím roce očekávat mnohem více.

Ray Dalio a společnost Medtronic

Když se Ray Dalio zrovna nevěnuje psaní bestsellerů o svépomoci, vede jeden z největších hedgeových fondů na světě, Bridgewater Associates. Jeho fondy jsou známé tím, že se jim daří i v době, kdy zbytek trhu klesá, a diverzifikace je důležitou součástí jeho strategie.

Největším přírůstkem do portfolia Bridgewateru byla v prvním čtvrtletí společnost Medtronic (MDT -0,29 %). Jedná se o největšího světového výrobce zdravotnických prostředků, který je spolehlivým generátorem zisků v dobrých i špatných časech.

Je těžké otevřít oči v jakémkoli nemocničním pokoji, aniž byste viděli půl tuctu výrobků Medtronic.

Společnost Medtronic se zavázala vrátit akcionářům velké množství hotovosti. V současné době akcie nabízí dividendu s výnosem 3,1 % a investoři mohou očekávat další. V letošním roce společnost zvýšila výplatu již 45. rok po sobě.

Za posledních pět let se dividenda společnosti Medtronic zvýšila o 48 %. Rostoucí prodeje náhradních srdečních chlopní přispějí k jejímu dalšímu růstu v následujících letech.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články