Autor: Filip Kejval

3 akcie Warrena Buffetta, které jsou prakticky odolné vůči inflaci

Tyto akcie by mohly ochránit vaše investiční portfolio před vysokou inflací - stejně jako to dělají pro Buffetta.

Tyto akcie by mohly ochránit vaše investiční portfolio před vysokou inflací - stejně jako to dělají pro Buffetta.

Warren Buffett ví o inflaci své. Tento legendární investor zažil období, kdy byla inflace ještě vyšší než nyní. Na dubnovém výročním shromáždění akcionářů společnosti Berkshire Hathaway hovořil přímo o inflaci a prohlásil, že "podvádí téměř každého".

Není proto překvapivé, že Oracle of Omaha investoval do některých akcií, které jsou postaveny tak, aby si dobře vedly i při výrazném růstu spotřebitelských cen. Zde jsou tři Buffettovy akcie, které se dají koupit a které jsou prakticky odolné vůči inflaci.

1. Chevron

Od čtvrtého čtvrtletí roku 2021 Berkshire svůj podíl v tomto ropném a plynárenském gigantu více než zčtyřnásobila. Chevron nyní patří mezi největší podíly v portfoliu Berkshire.

Nákup Chevronu se ukázal jako prozíravý tah. Akcie Chevronu patří v letošním roce k Buffettovým nejúspěšnějším, neboť jejich hodnota vzrostla o více než 30 %, zatímco hlavní tržní indexy se propadly.

Hlavním důvodem rostoucí inflace jsou v současné době vysoké ceny pohonných hmot. Chevron však z vyšších cen ropy a plynu přímo těží. Její tržby se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o téměř 67 % a zisk vzrostl téměř pětinásobně.

Jistě, současná dynamika trhu nebude pro společnost Chevron vždy hlavním větrem do zad. Zdá se však, že společnost má dobrou pozici pro nadcházející roky - bez ohledu na to, zda inflace zůstane problémem.

2. McKesson

Z osmi nových akcií, které Berkshire v prvním čtvrtletí nakoupila, je McKesson (MCK) pravděpodobně jednou z nejlepších. Tato společnost poskytující služby v oblasti zdravotní péče rozhodně tvrdí, že její základní podnikání je jedno z nejsilnějších a nejodolnějších.

Tyto vlastnosti jsou pro investory obzvláště atraktivní vzhledem k současné ekonomické nejistotě. Akcie společnosti McKesson od počátku roku vzrostly o více než 20 %, což z ní činí jednu z Buffettových nejvýkonnějších akcií roku 2022.

Společnost McKesson ve své květnové tiskové zprávě o výsledcích za 4. čtvrtletí fiskálního roku 2022 upozornila, že "může být nepříznivě ovlivněna inflací". Generální ředitel Brian Tyler nicméně ve čtvrtletní aktualizaci poznamenal, že společnost v příštím roce neočekává velký protivítr v podobě inflace. McKesson by měl být schopen přenést případné vyšší ceny na zákazníky.

Akcie zůstávají atraktivně oceněné i přes své letošní silné výsledky. Akcie se obchodují za něco málo přes 13násobek očekávaného zisku. Zdá se, že společnost McKesson je také v dobré pozici, aby v příštích několika letech pokračovala v solidním dvouciferném růstu tržeb a zisků.

3. Markel

Buffett ve svém posledním dopise akcionářům Berkshire Hathaway napsal: "Pojišťovnictví je pro Berkshire jako stvořené. Tento produkt nikdy nezastará a objem prodeje se bude obecně zvyšovat spolu s ekonomickým růstem i inflací." Měl na mysli pojišťovny, které Berkshire plně vlastní, ale jeho komentář se stejně dobře vztahuje i na společnost Markel (MKL).

Někteří lidé označují společnost Markel jako "baby Berkshire". Tato přezdívka je zasloužená. Stejně jako Berkshire podniká Markel v pojišťovnictví. Stejně jako Berkshire investuje do jiných veřejně obchodovaných společností. Největším akcionářem společnosti Markel mimochodem není nikdo jiný než samotná Berkshire.

Akcie pojišťoven nejsou automaticky imunní vůči vlivu inflace. Dobře řízené společnosti, jako je Markel, však obvykle dokáží udržet náskok. Spoluředitel společnosti Markel Richie Whitt v konferenčním hovoru za 1. čtvrtletí uvedl, že společnost "zapracovává inflaci pojistných událostí do našich cen i rezerv a věří, že zvyšování sazeb zůstává před inflací pojistných událostí".

Investiční portfolio společnosti Markel je více vystaveno inflaci. Hlavní činnost společnosti by však měla umožnit, aby se akciím dařilo relativně dobře ve srovnání s celkovým akciovým trhem.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články