Autor: Adam Spáčil

3 bezpečné akcie, které během velké recese překonaly index S&P

Tyto akcie jsou stále skvělými nákupy pro případ, že by brzy došlo k poklesu. S růstem úrokových sazeb a pokračující inflací rostou obavy z možné recese.

Tyto akcie jsou stále skvělými nákupy pro případ, že by brzy došlo k poklesu.

S růstem úrokových sazeb a pokračující inflací rostou obavy z možné recese. Přestože se ekonomice daří, investoři se ptají, zda se na obzoru neobjevuje pokles.

Jedním ze způsobů, jak své portfolio ochránit před recesí, je podívat se na akcie, které dosáhly lepších výsledků během Velké recese, která trvala od prosince 2007 do června 2009.

Tři akcie, které v tomto období nejenže překonaly index S&P 500, ale dosáhly dvouciferných výnosů, byly Vertex Pharmaceuticals, Ross Stores a Netflix. A přestože se od té doby hodně změnilo, tyto akcie by mohly být i nadále dobrou koupí, pokud ekonomika opět sklouzne do recese.

1. Vertex Pharmaceuticals

Společnost Vertex Pharmaceuticals byla před deseti lety ztrátová a její čisté ztráty v letech 2008 a 2009 činily více než 1 miliardu dolarů. Dnes tato zdravotnická společnost snadno dosahuje zisku a její čistá marže v loňském roce činila 31 %. Generuje také spoustu peněz, volný peněžní tok již dva roky po sobě přesahuje 2 miliardy dolarů a nemá žádný dlouhodobý dluh.

Tyto vlastnosti zdůrazňují stabilitu společnosti Vertex, a to i v případě, že se úrokové sazby zvýší. Akcie by mohly být jedním z nejbezpečnějších míst pro peníze investorů v době poklesu. Její finanční výsledky by jí mohly pomoci dosáhnout růstu tržeb, aniž by se musela uchýlit k ředění, aby získala peníze na nové příležitosti.

Když už mluvíme o nových iniciativách: její terapie CTX001 pro úpravu genů je příležitostí v hodnotě několika miliard dolarů, jejímž cílem je léčit srpkovitou anemii a beta-talasemii. Tato léčba by nejen zvýšila finanční výsledky společnosti Vertex, ale také by diverzifikovala společnost mimo cystickou fibrózu, která je jejím hlavním předmětem podnikání.

Dlouhodobé vyhlídky na růst ve spojení s vynikajícími finančními výsledky by mohly z Vertexu učinit žhavý nákup i přes pokles.

2. Prodejny Ross

Společnost Ross Stores provozuje více než 1 950 diskontních prodejen pod dvěma značkami: Ross Dress for Less a dd's Discounts. To je téměř dvojnásobek oproti 1 055 obchodům, které provozovala v lednu 2011. V minulosti se společnosti dařilo, když spotřebitelé neměli dostatek peněz a hledali způsoby, jak ušetřit.

Společnost roste dodnes, její tržby v uplynulém fiskálním roce (období končící 29. ledna) dosáhly 18,9 miliardy dolarů a čistý zisk 1,7 miliardy dolarů. A protože společnost Ross plánuje v tomto fiskálním roce růst o 100 prodejen, bude moci oslovit více zákazníků a nadále vytvářet dlouhodobou hodnotu.

V každém z posledních pěti fiskálních let Ross trvale vykazoval volný peněžní tok přesahující 1 miliardu dolarů a během této doby dosáhl zisku s čistou marží, která obvykle dosahovala nejméně 9 % příjmů. Tento diskontní maloobchodní prodejce také vyplácí mírný dividendový výnos ve výši 1,2 %, což je jen mírně pod průměrem indexu S&P 500, který činí přibližně 1,4 %. Pro konzervativní investory to může být ideální akcie, do které mohou investovat, pokud se obávají recese.

3. Netflix

Podnikání Netflixu je dalším, které vypadá mnohem jinak než před deseti lety. Je však ještě odolnější vůči recesi než tehdy. V roce 2009 činily tržby společnosti 1,7 miliardy dolarů, což byl více než dvojnásobek za pouhé čtyři roky. V té době měla 12 milionů předplatitelů a ještě v počátcích streamování dodávala zákazníkům 2 miliony DVD denně.

Dnes má více než 220 milionů předplatitelů a její příjmy v loňském roce dosáhly necelých 30 miliard dolarů.

Investoři panikaří od chvíle, kdy Netflix ve středu oznámil, že během prvních tří měsíců roku ztratil 200 000 předplatitelů, a předpokládá, že ve druhém čtvrtletí přijde o další 2 miliony zákazníků. Její podnikání však zůstává zdravé; její obrat se oproti předchozímu roku zvýšil o 10 % na 7,9 miliardy dolarů a stále vykazuje zdravou ziskovou marži přesahující 20 %.

Přestože společnost nedávno zvýšila ceny, může být streamovací služba stále dostupnou volbou pro lidi, kteří chtějí v době recese omezit kabelovou televizi a snížit náklady. Za 15,49 dolaru měsíčně je její standardní plán HD stále levnější než kabelová televize, kde i základní služba může zákazníky stát více než 25 dolarů měsíčně a větší balíčky se mohou vyšplhat mnohem výše. V loňském roce Netflix do své služby přidal také mobilní hry.

A další příležitosti k růstu by se mohly ještě objevit, protože Netflix mluví o omezení sdílení hesel a zvažuje zavedení levnějších tarifů s reklamou. Oba kroky by mohly v budoucnu vést k posílení počtu předplatitelů. S výprodejem v tomto týdnu se tato růstová akcie stala ještě výhodnějším nákupem, protože se nyní obchoduje za ceny, které nebyly k vidění od roku 2018.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články