Autor: Filip Kejval

3 poražené růstové akcie, které miliardáři naprosto milují

Někteří z nejúspěšnějších světových správců peněz se vrhli na tyto inovativní společnosti.

Někteří z nejúspěšnějších světových správců peněz se vrhli na tyto inovativní společnosti.

Jednou za čtvrtletí podávají instituce, hedgeové fondy a investoři se spravovanými aktivy přesahujícími 100 milionů dolarů formulář 13F Komisi pro cenné papíry (SEC). Formulář 13F poskytuje přehled o tom, co správce fondu nebo bohatý investor nakupoval, prodával a držel v předchozím čtvrtletí.

V jednom ohledu jsou 13F zastaralé. Než nahlédneme pod pokličku, uplyne minimálně 45 dní. Přesto se nám dostává zasvěceného pohledu na akcie a trendy, které zajímají nejúspěšnější finanční manažery na Wall Street.

Už v polovině února, kdy bylo třeba zveřejnit poslední kolo 13F za čtvrté čtvrtletí roku 2021, bylo zřejmé, že miliardáři mají slabost pro inovativní, rychle rostoucí akcie, které se dostávají ze svých maxim. Vlastně by se dalo jít tak daleko, že miliardáři naprosto milují následující tři růstové akcie, které byly poraženy.

Airbnb

První rychle se rozvíjející společností, které se bohatí správci peněz nemohou nabažit, je ubytovací platforma Airbnb ( ABNB ). Akcie této společnosti se od listopadu, kdy dosáhly historického maxima, propadly o 27 %.

Rychlý pohled na hlášení 13F ukazuje, že ve čtvrtém čtvrtletí uskutečnily významné nákupy společnosti Renaissance Technologies Jima Simonse, Two Sigma Investment Johna Overdecka a Davida Siegela a Citadel Advisors Kena Griffina. Dohromady tyto miliardářské fondy vlastní přibližně 5,5 milionu akcií Airbnb.

Půvab Airbnb zřejmě spočívá ve schopnosti společnosti narušit tradiční hotelový průmysl a proniknout do odvětví cestovního ruchu, jehož hodnota dosahuje 8 bilionů dolarů. Většina lidí zná Airbnb díky jejímu trhu s ubytováním. Platforma má v současné době přibližně 4 miliony hostitelů, ale tento počet pravděpodobně výrazně vzroste, protože majitelé domů si uvědomí potenciál peněžních toků z pronájmu svých nemovitostí.

Nejzajímavějším aspektem trhu Airbnb je to, odkud přichází růst. Podle společnosti jsou nejrychleji rostoucí kategorií dlouhodobé pobyty, definované jako pobyty na 28 a více dní. Vzhledem k pandemii COVID-19, která mění tradiční pracovní prostředí, je pro více lidí než kdy jindy snazší pracovat na dálku. Airbnb vychází vstříc tomuto nárůstu pracovníků na dálku tím, že jim umožňuje kombinovat práci s potěšením. Podle Airbnb tvořily pobyty na 28 dní 22 % hrubých rezervovaných nocí, což je nárůst oproti 16 % hrubých rezervovaných nocí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Kromě pohodlnějšího a bezpečnějšího ubytování se Airbnb snaží také získat více peněz na cestování díky svému segmentu zážitků. Tento provozní segment spolupracuje s místními odborníky, kteří cestující vedou za dobrodružstvím. Je pravděpodobně otázkou času, kdy Airbnb prozkoumá další partnerství v oblasti dopravy a/nebo stravování, aby získala větší procento výdajů cestovatelů na dovolenou.

Upstart Holdings

Druhou růstovou akcií, kterou miliardáři očividně milují, je Upstart Holdings ( UPST ), která poskytuje půjčky v cloudu. Akcie Upstart se od svého říjnového maxima propadly o více než 81 %.

Podle únorových zpráv 13F pro SEC byli velkými kupci Jeff Yass ze Susquehanna International, Renaissance Jima Simonse a Citadel Kena Griffina. Susquehanna a Citadel více než zdvojnásobily své stávající pozice ve srovnání s tím, kde každá z nich skončila ve třetím čtvrtletí roku 2021.

Společnost Upstart je v očích miliardářských správců peněz pravděpodobně tak atraktivní díky své platformě pro poskytování půjček založené na umělé inteligenci. Přibližně 70 % všech žadatelů o půjčku získává díky úvěrové službě Upstart okamžité schválení, což bankám a družstevním záložnám šetří čas a peníze.

Kromě toho platforma Upstart pro poskytování půjček s umělou inteligencí otevírá dveře žadatelům s nižším kreditním skóre, kteří by jinak v tradičním procesu prověřování nemohli být schváleni. Navzdory těmto nižším úvěrovým skóre však schválení žadatelé prostřednictvím společnosti Upstart neměli vyšší míru delikvence než tradičně prověření žadatelé o půjčku. Podle mého názoru je o to pravděpodobnější, že se finanční instituce opřou o technologii Upstart, až se zvýší sazby úvěrů a zpomalí se počet žádostí o úvěr.

Ještě je třeba poznamenat, že společnost Upstart nemá žádnou úvěrovou expozici. Ve čtvrtém čtvrtletí 94 % jejích příjmů pocházelo z poplatků a služeb. I kdyby se zvýšila delikvence u úvěrů, společnost Upstart na tom nebude o nic hůře.

Manažeři miliardových fondů jsou pravděpodobně také nadšeni potenciálem společnosti Upstart prosadit se v oblasti poskytování automatických úvěrů na bázi umělé inteligence. Trh s autopůjčkami je mnohonásobně větší než trh s osobními půjčkami, což dává společnosti Upstart dlouhou možnost dosáhnout dvouciferného růstu.

Sea Limited

Třetí růstovou akcií, kterou miliardáři naprosto milují, je singapurský konglomerát Sea Limited ( SE ). Akcie Sea se propadly o 76 % od doby, kdy před šesti měsíci dosáhly rekordní hodnoty.

Ve čtvrtém čtvrtletí do společnosti Sea investovali tři významní miliardáři, včetně Chase Colemana z Tiger Global, Oleho Andrease Halvorsena z Viking Global a společnosti Millennium Management Israela Englandera. Sea je pro Viking Global novou pozicí. Společnost Tiger Global mezitím zvýšila svůj podíl na téměř 11,4 milionu akcií.

Důvodem, proč se tito miliardáři vrhli na společnost Sea Limited, jsou zřejmě její vyhlídky na rychlý růst ve všech třech provozních segmentech.

V současné době generuje kladný zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) pouze její herní divize Garena. Na tomto mobilně-herním segmentu je obzvláště působivé, že 11,8 % z 654 milionů čtvrtletních aktivních uživatelů platilo za hraní. Konverzní poměr mezi platbou a hrou se u mobilních her obvykle pohybuje v nízkých jednociferných číslech. I když se růst mobilního hraní zpomalí, společnost Sea může generovat zdravé peněžní toky z konverzního poměru pay-to-play, který je mnohonásobně vyšší než průměr v odvětví.

Segment digitálních finančních služeb společnosti, známý pod názvem SeaMoney, se rovněž rozvíjí. Vzhledem k tomu, že Sea působí na řadě rozvíjejících se trhů, kde je přístup spotřebitelů k základním bankovním službám omezený, mohly by se služby společnosti v oblasti digitálních peněženek nenápadně stát významným zdrojem zisku. Společnost Sea ukončila rok 2021 s 45,8 milionu čtvrtletních uživatelů digitální peněženky (o 90 % více než ve srovnatelném čtvrtletí roku 2020).

A nakonec je tu rychle rostoucí platforma elektronického obchodování Shopee. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl počet hrubých objednávek o 90 % na 2 miliardy a hrubá hodnota zboží (GMV) zobchodovaného na této platformě se zvýšila na 18,2 miliardy dolarů. Abychom to uvedli do kontextu, roční objem GMV společnosti Shopee nyní dosahuje téměř 73 miliard USD. Za celý rok 2018 prošlo platformou Shopee 10 miliard dolarů v GMV.

Ačkoli se očekává, že společnost Sea bude v dohledné době prodělávat, nelze popřít, že si buduje příkop.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články