3 věci, které nejchytřejší investoři světa udělají v druhé polovině roku 2022, aby porazili trh

Dodržováním těchto kroků byste se i vy měli stát jedním z těchto chytrých investorů. Cítíte se zklamaní akciovým trhem? Nejste sami.

Dodržováním těchto kroků byste se i vy měli stát jedním z těchto chytrých investorů.

Cítíte se zklamaní akciovým trhem? Nejste sami. Akciový trh zažil nejhorší první pololetí za posledních více než pět desetiletí. Jen málo investorů dokázalo vzdorovat gravitaci, protože jak index Nasdaq Composite, tak index S&P 500 vstoupily do medvědího trhu.

I když jste na dně, rozhodně nemusíte být venku. Příštích šest měsíců může být rozhodujících pro to, abyste si pomohli vybudovat základy pro dlouhodobé bohatství. A herní plán nemusíte vymýšlet sami. Zde jsou tři věci, které nejchytřejší investoři světa udělají v druhé polovině roku 2022, aby porazili trh.

1. Zůstaňte v klidu

Bude akciový trh volatilní i po zbytek roku? Pravděpodobně ano. Existuje více faktorů, které mohou způsobit velké výkyvy cen. Asi největším otazníkem je, zda se americká ekonomika dostane do recese, nebo ne.

To, že trh může být volatilní, neznamená, že byste měli být volatilní i vy. Nejlepší světoví investoři vědí, jak důležité je zachovat klid, když akcie procházejí bouřlivým obdobím.

Jack Bogle, průkopník podílových fondů, který patří k nejvlivnějším investorům všech dob, v roce 2018 řekl televizi CNBC, že investoři by měli vždy "držet kurz". Varoval, že "vaše emoce vás zcela porazí", pokud se budete snažit pohybovat na trhu a z trhu. Bogle v roce 2019 zemřel, ale jeho rada stále platí.

2. Investujte selektivně

Jiný ikonický investor, Warren Buffett, kdysi slavně prohlásil: "Buďte bojácní, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bojácní." Není překvapením, že Buffett vedl Berkshire Hathaway v posledních měsících k nákupu více akcií.

Buffett však nebyl nevybíravě chamtivý. V roce 2022 zatím nakoupil 16 akcií a mnohé z nich jsou hodnotové. Berkshire například zahájila velkou pozici ve společnosti HP (HPQ). Tato technologická akcie se obchoduje za méně než osminásobek očekávaného zisku.

Buffett se zaměřil také na vítězná odvětví - zejména na energetiku. Chevron (CVX) je nyní čtvrtým největší pozocí v portfoliu Berkshire. Pro Buffetta je to obrovský vítěz, jehož akcie od počátku roku vzrostly o více než 20 %, a to i přes nedávný pokles.

Společnost Berkshire také nakoupila spoustu akcií další energetické společnosti Occidental Petroleum (OXY). Nyní vlastní 16,4% podíl v Oxy, což některé vede ke spekulacím, že by Buffett mohl chtít tohoto producenta ropy a plynu dokonce získat.

Měli byste koupit HP, Chevron a Oxy jen proto, že to udělal Buffett? Ne, ale má smysl mít stejné myšlení jako legendární investor. Považujte poklesy trhu za příležitost k nákupu akcií dobře řízených společností se slevou. Zaměřte se na odvětví, která budou s největší pravděpodobností vítězná. Investujte - ale selektivně.

3. Zaměřte se na dlouhodobé cíle

Vím, že je to klišé, ale je důležité soustředit se na dlouhodobou perspektivu. Je těžké, ne-li nemožné, myslet na nějaké skvělé investory, kteří mají pouze krátkodobý výhled.

Generální ředitel Pershing Square Holdings Bill Ackman byl v průběhu let nesmírně úspěšný. Podle časopisu Forbes dosahuje čisté jmění tohoto manažera hedgeových fondů 2,8 miliardy dolarů. V nedávném hovoru s investory prohlásil něco, co stojí za zvláštní pozornost:

Nejsme obchodní firma, která se snaží umístit tak, abychom za šest, devět nebo dokonce dvanáct měsíců překonali trh. Snažíme se najít podniky, o kterých si myslíme, že je můžeme vlastnit roky, v některých případech desetiletí nebo déle.

Bez ohledu na formu vlastnictví je naším cílem mít smysluplné investice do podniků s trvalými ekonomickými výhodami a prvotřídním generálním ředitelem. Upozorňujeme zejména na to, že akcie vlastníme na základě našich očekávání ohledně jejich dlouhodobé obchodní výkonnosti, a nikoli proto, že je považujeme za nástroje pro včasné pohyby na trhu.

Investoři, kteří nejsou miliardáři, by udělali dobře, kdyby se zaměřili stejně jako Ackman a Buffett. Jistě, dlouhodobý nákup akcií vám nezaručí, že v druhé polovině letošního roku překonáte trh. Ale nákup akcií v druhé polovině roku 2022 s dlouhodobým výhledem pravděpodobně výrazně zvýší vaše vyhlídky na překonání trhu v příštím desetiletí a v dalších letech.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články