Autor: Filip Kejval

4 důvody, proč se vyhnout akciím s dividendovým výnosem

Vaše finanční cíle určují, jakou roli mohou (nebo nemohou) hrát ve vašem portfoliu dividendové akcie.

Vaše finanční cíle určují, jakou roli mohou (nebo nemohou) hrát ve vašem portfoliu dividendové akcie.

Dividendové akcie vám platí za to, že je vlastníte. Je v tom ale nějaký háček? Tak trochu. Akcie, které vyplácejí dividendy, mají své stinné stránky nebo vlastnosti, které mohou být v rozporu s vašimi finančními cíli. Přečtěte si o čtyřech z těchto vlastností a o tom, jak vyhodnotit, zda se dividendové akcie hodí do vaší investiční strategie.

1. Zdanitelný příjem

Dividendové akcie přinášejí zdanitelný příjem. To platí i v případě, že tyto dividendy reinvestujete.

Většina dividend vyplácených americkými společnostmi je zdaněna jako dlouhodobý kapitálový zisk. V roce 2022 je tato daňová sazba 15 %.

Akcie, které nevyplácejí dividendy, mohou být v závislosti na vašich obchodních zvyklostech daňově mnohem výhodnější. Je to proto, že daně neplatíte, dokud nedosáhnete zisku - což se stane při prodeji.

Můžete mít například akcie Amazonu, které jste v roce 2005 koupili za 40 dolarů za kus. Přestože se tyto akcie nyní obchodují za více než 2 000 dolarů (před velkým rozdělením akcií, které proběhne příští měsíc), nemusíte z této pozice platit daně, dokud ji neprodáte.

2. Nižší zhodnocení ceny akcií

Dividendové akcie se obecně nezhodnocují tak rychle jako akcie, které dividendy nevyplácejí. Jsou zde dva faktory. Zaprvé, ceny akcií se řídí hodnocením investičního společenství, které hodnotí potenciál celkového výnosu akcie. Celkový výnos zahrnuje dividendy a zhodnocení ceny akcie. Akcie, která nevyplácí dividendy, bude dosahovat výnosu výhradně prostřednictvím zhodnocení. Dividendové akcie rozdělují svůj výnos mezi výplatu akcionářům a zhodnocení.

A za druhé, společnosti, které mohou spolehlivě financovat dividendy, jsou zavedené a předvídatelné. Tyto akcie nevykazují explozivní růst zisků, který může vést k extrémnímu růstu ceny akcií. Místo toho mají tendenci jít cestou pomalého a stabilního růstu - na silných trzích rostou méně a na slabých trzích méně klesají.

Pokud dáváte přednost potenciálu vysokého růstu před stabilitou, nejsou pro vás dividendové akcie vhodné.

3. Lepší s delší řadou

Akcie s dividendovým výnosem jsou vhodné pro dlouhodobé investování. Jak již bylo uvedeno, v krátkodobém horizontu mohou být více či méně působivé v závislosti na tržním klimatu. Mají však tendenci prokazovat svou hodnotu po desetiletí spolehlivým růstem - za předpokladu, že tyto dividendy reinvestujete.

Pro představu, celkový anualizovaný desetiletý výnos indexu S&P 500 Dividend Aristocrats činí úctyhodných 13,80 %. Tento index zahrnuje některé z nejspolehlivějších plátců dividend. Dividend Aristocrats jsou konkrétně společnosti z indexu S&P 500, které v každém z předchozích 25 let zvýšily své dividendy.

4. Peněžní toky nebo průběžné investice

Dividendové akcie vám vyplatí peníze nebo více akcií. Možná nechcete ani jedno. Hotovost může být problematická, pokud ji utratíte způsobem, který nepřispívá k dosažení vašich finančních cílů. A pokud nemáte zájem zvýšit svůj podíl v dané společnosti, nemá smysl ani reinvestovat dividendy.

Dobré nebo špatné, záleží na vašich cílech

Dividendové akcie jsou ideální pro investory typu buy-and-hold. Jsou také vhodné pro investory, kteří si chtějí v průběhu času vybudovat pasivní zdroj příjmů.

Tyto generátory příjmů však mají i své nevýhody. Dividendové akcie zvyšují vaše daňové náklady. Navíc jejich míra růstu je často přízemní, zejména když trh expanduje. Pokud pečlivě spravujete daně nebo rádi investujete do "další velké věci", pak vás dividendové akcie mohou zklamat.

Širší závěr je jednoduchý: Jakákoli investiční příležitost buď přispívá k dosažení vašich cílů, nebo od nich odvádí pozornost. Úspěchu dosáhnete, když se zaměříte na ty, které přispívají, a vyhnete se těm, které odvádějí pozornost.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články