Autor: Adam Spáčil

5 kroků, jak se finančně připravit na odchod ze zaměstnání

Přestat pracovat na plný úvazek, aniž byste měli domluvenou jinou práci, se může zdát riskantní.

Přestat pracovat na plný úvazek, aniž byste měli domluvenou jinou práci, se může zdát riskantní. Může to však být i pozitivní krok, pokud jste na něj finančně připraveni.

Američané podali během pandemie rekordní počet výpovědí v souvislosti se změnou postoje mnoha lidí k jejich zaměstnání a práci obecně. Zatímco někteří odešli na plný úvazek jinam, jiní se rozhodli odejít od práce úplně, alespoň dočasně.

5 kroků, jak se připravit na odchod ze zaměstnání

Než odejdete ze zaměstnání, udělejte si úplnou revizi svých financí. Kolik peněz máte našetřeno? Jaké jsou vaše fixní, variabilní, pravidelné a diskreční výdaje? Odpovědi vám pomohou určit, zda jste ve finanční situaci, kdy můžete odejít, nebo vám alespoň poskytnou plán, který vám pomůže se k tomu dostat.

Podniky používají vzorce cash flow, aby se připravily na období útlumu a zajistily si dostatek peněz na pokrytí obchodních nákladů a dalších výdajů. Můžete jej také použít k určení, kolik peněz budete mít po ruce v případě, že se rozhodnete skončit.

Prognózujte svůj peněžní tok za určité období podle následujícího vzorce:

Počáteční hotovost + očekávané příjmy - očekávaný odliv = prognóza konečné hotovosti

Pokud dáte výpověď, nebudete mít příjem z práce, ale možná budete mít nějaké peníze z vedlejšího podnikání, dividend nebo jiných forem výplaty. Řekněme, že začínáte s úsporami ve výši 100 000 Kč, očekáváte, že z vedlejšího podnikání vyděláte 20 000 Kč měsíčně, a vaše měsíční výdaje činí 3é 000 Kč měsíčně.

Váš vzorec pro předpokládaný peněžní tok by měl být následující:

100 000 + 20 000 - 30 000 = 90 000

Podle tohoto scénáře byste jen za první měsíc přišli o zhruba 10 000 korun. Museli byste zjistit, kde je třeba upravit výdaje, provést několik změn životního stylu nebo zvýšit strategii pasivního příjmu.

Měli byste také zvážit výši dluhu, který máte, a jak budou vypadat vaše měsíční splátky bez pravidelné výplaty. Mít malý dluh je jedna věc. Pokud jich však máte hodně, zejména dluhy na kreditních kartách s vysokými úroky, mohli byste zvážit přechod na částečný úvazek, než úplně odejdete ze zaměstnání.

Bez stálé výplaty si budete muset vytvořit rozpočet, který bude odrážet váš životní styl, a striktně ho dodržovat. Podle odbornice na finanční plánování Deborah L. Meyerové, výkonné ředitelky společnosti WorthyNest, která se zabývá správou majetku, je používání tabulky pro lepší přehled jednoduchým způsobem, jak sledovat své výdaje a mít přehled o tom, kam vaše peníze směřují.

Svou rozpočtovou tabulku rozděluje do pěti hlavních oblastí: příjmy, nutné výdaje, diskrétní výdaje, roční výdaje a přebytek nebo úspory.

Vzhledem k tomu, že budete odcházet ze zaměstnání, je důležité, abyste se drželi svých možností. Začněte tím, že sečtete své příjmy, abyste si stanovili výchozí rozpočet. Tento údaj již máte zapsaný, pokud jste si spočítali své peněžní toky.

Odečtěte povinné výdaje (věci, za které musíte utrácet) a diskrétní výdaje (věci, za které rádi utrácíte). Nezapomeňte odečíst všechny roční výdaje, jako jsou příspěvky na penzijní připojištění, pojištění auta a další náklady.

Zbytek je částka, kterou můžete ušetřit. Pokud vám nic nezbývá nebo jste v červených číslech, zvažte, zda neomezíte některé diskrétní výdaje nebo zda nenajdete způsob, jak zvýšit svůj příjem.

Šetření peněz je zásadní, zejména pokud plánujete odejít ze zaměstnání. Možná si myslíte, že spoření je něco, co můžete odložit, ale v tom se mýlíte.

Profesionální CFP® Tanza Loudenback říká, že vytvoření pohotovostního fondu je krokem číslo 1 k vytvoření zdravého finančního plánu. Domácnosti s jedním zaměstnancem by podle ní měly mít našetřeno minimálně na šest měsíců výdajů.

Po vytvoření pohotovostního fondu jej nechte být nebo jej uložte na spořicí účet s vysokým výnosem. Mějte na paměti, že pohotovostní fond musí být dostupný. Vyhněte se depozitním certifikátům (CD) nebo držení pohotovostního fondu v investicích.

Měli byste se také zaměřit na spoření na důchod. Odborníci tvrdí, že nejlepším způsobem, jak si zajistit dostatečné úspory na důchod, je snažit se spořit 10 až 15 % svého příjmu každý rok. Je však lepší spořit 1 % každý rok, než čekat, až budete mít možnost spořit více. Začněte s malými částkami a sledujte, jak váš důchodový fond časem poroste.

Po omezení některých diskrétních výdajů a vytvoření vhodného penzijního a spořicího plánu se může zdát, že vám zbývá jen velmi málo peněz na drobné životní výdaje.

I když máte našetřeno dost na to, abyste mohli pohodlně odejít ze zaměstnání, existuje mnoho důvodů, proč byste mohli zvážit přidání několika zdrojů příjmů do své strategie.

Například alternativní zdroje příjmů, jako je práce na volné noze nebo investice vyplácející dividendy, mohou pomoci zvýšit vaše úspory a navýšit váš důchodový fond. Dalším důvodem, proč si po odchodu ze zaměstnání založit vedlejší činnost, je mít nějaké prostředky navíc, abyste mohli být trochu spontánnější a uvolněnější ve svých výdajích.

Blogování, prodej digitálních produktů a práce na volné noze jsou příklady vedlejších zdrojů příjmů.

Někteří odborníci tvrdí, že pravidelné investování 1000 Kč do nízkonákladového burzovně obchodovaného fondu (ETF) nebo realitního investičního trustu (real estate investment trust) je vhodné. REIT vám může pomoci zvýšit vaše investice a generovat příjem prostřednictvím výplaty dividend, aniž byste museli vynaložit velké úsilí.

Klíčovými prvky chytrého finančního plánu pro životní styl po odchodu ze zaměstnání jsou důkladné posouzení finanční situace, stanovení realistického rozpočtu a připravenost přizpůsobit se novému životnímu stylu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články