5 Nejlepších brokerů pro investování do akcií

Jaký je nejlepší broker pro investování do akcií v Česku? Jak vybrat toho správého brokera?

Výběr brokera je velmi důležitý krok, který děláte typicky na začátku Vaší investiční cesty. Pokud chcete investovat do akcií, pravděpodobně máte relativně dlouhý časový horizont. Broker přes kterého budete kupovat akcie je tedy Váš "partner" na mnoho let a stojí za to vybrat si správně.

V tomto článku rozeberu jaký je nejlepší broker pro investování do akcií. Osobně mám několikaletou zkušenost se všemy zmíněnými brokery, takže věřím, že znám poměrně dobře jejich výhody a nevýhody.

Nejlepší broker pro investování do akcií

1. Broker eToro

Nejlepší broker pro většinu lidí bude dle mého názoru eToro. Mezi hlavní výhody řadím: zlomkové akcie, nulové poplatky za nákup akcií, možnost vkladu přes kreditní kartu/paypal a velmi dobré pojištění vkladu klientů. Když k tomu přičteme uživatelsky přívětivou platformu a možnost kopírovat ostatní obchodníky/portfolia jedná se dle mého názoru o velmi zajímavou kombinaci, která dokáže dobře posloužit průměrnému investorovi do ackií.

Avšak i broker eToro má nevýhody. Mezi hlavní bych zařadil způsob danění dividend obdržených z USA. Jelikož má Česko smlouvu s USA, měly by se nám dividendy danit 15%. Etoro nicméně bohužel daní tyto dividendy 30%. Teoreticky se prý můžete někde v Česku na úřadech dožadovat vrácení přebytečně zaplacené daně. Kdo ale reálně bude chodit na úřady kvůli pár stovkám?

Další nevýhoda je fakt, že když koupíte akcie na eToro nejsou akcie napsány na Vaše jméno. Existuje nezisková společnost, která drží Vaše akcie. Pokud se něco stane a společnost eToro zkrachuje, nemělo by se Vás to žádným způsobem dotknout. Společnost eToro totiž drží prostředky a akcie klientů odděleně a není možné, aby tyto prostředky použila k zaplacení dluhu věřitelům. Kdybych ale investoval opravdu velké částky (10 a více milionů korun), tak bych pravděpodobně volil brokera, kde jsou akcie napsány na mé jméno.

Pokud Vás zajímá více podrobností můžete si přečíst naši celou recenzi eToro.

Celkové hodnocení brokera 90%

Riskujete vlastní kapitál. Existují ostatní poplatky. Pro více informací, navštivte etoro.com/trading/fees.

2. Broker Trading 212

Trading 212 je také poměrně dobrá volba. Tak jako eToro nabízí zlomkvé akcie, nákup bez poplatků a dokonce daní dividendy z USA 15%. Nevýhoda je ovšem poplatek za vklad kreditní kartou a PayPal, relativně vysoký poplatek za měnovou konverzi a mnohem vyšší spready než má eToro.

Pořád se ovšem jedná o solidní volbu. Broker je v Česku velmi populární především díky promo akci, kdy rozdává novým uživatelům akcii zdarma za registraci. Promo kód pro získání akcie zdarma najdete zde.

Způsob držení akcií je úplně stejný jako u eToro. Jediný rozdíl mezi brokery je v tom, že eToro má mnohem menší poplatky skryté ve spreadu. Proto osobně preferuji eToro před Trading 212.

Pokud Vás zajímá více podrobností můžete si přečíst naši celou recenzi Trading 212.

3. Interactive Brokers

Interactive brokers je jeden z nejstarších brokerů. Tohoto brokera považuji za velmi dobrou volbu především pokud máte k dispozici více peněz.

Jako jednu z velkých výhod bych zmínil bezpečnost brokera. Osobně si myslím, že budete jen těžce hledat bezpečnějšího brokera pro držení vašich akcií. Broker má dlouhou historii, je výdělečný, jedná se o veřejně obchodovanou společnost a akcie jsou u něj napsané přímo na Vaše jméno. I když broker zkrachuje akcie jsou pořád Vaše a jelikož jsou na vaše jméno nikdo Vám je nikdy nevezme a nebudete mít problém je dostat.

Za bezpečnost ovšem zaplatíte pomocí poplatků. Bohužel se nejedná o brokera, který nabízí obchodování bez poplatků. Nicméně poplatky se snaží držet velmi nízko (mnohem níže než například Fio, Degiro Patria a další). Jako další výhoda je množství akcií a ETF se kterými můžete obchodovat. Výběr, kterým interactive brokers disponuje je jednoznačně nejlepší ze všech brokerů na tomto seznamu.

Přečtěte si naši celou recenzi Interactive brokers.

Celkové hodnocení brokera 90%

4. Broker DEGIRO

Degiro je další populární broker pro investování do akcií. Jedná se o stabilní banku, která je regulovaná institucemi v EU, je veřejně obchodovaná, má dlouhou historii a je dlouhodobě výdělečná.

Když to zkombinujeme s tím, že máte možnost mít akcie napsané na Vaše jméno. Jedná se o velmi bezpečného brokera. Pokud bych investoval opravdu velké částky nebál bych se je mít právě u Degiro.

Nicméně, za tuto bezpečnost platíte poměrně vysoké poplatky. Jak už poplatky za provedení obchodu tak i každoroční poplatek za využívání burzy. Tyto poplatky se mohou poměrně rychle nasčítat a tvořit poměrně velkou částku. Proto Degiro považuji za bezpečného brokera, který je ovšem v porovnání s konkurencí poměrně drahý.

Přečtěte si naši celou recenzi DEGIRO.

Celkové hodnocení brokera 90%

5. Broker XTB

Další, poměrně zajímavý broker. Který nabízí zlomkové akcie, nákupy a prodeje akcií bez poplatků a krom poplatku za neaktivitu a konverzi měn se jedná o poměrně levného brokera. Jako každý broker, který nabízí zlomkové akcie, nenabízí XTB možnost uživatelům vlastnit akcie na jejich jméno. Opět jsou spravovány nezávislou, neziskovou dceřinou společností XTB.

XTB by se tedy dalo poměrně dobře přirovnat k eToro a Trading 212. Všichni brokeři nabízí velmi podobné podmínky. Osobně bych ale řekl, že pohodlí investování přes eToro a Trading 212 je na lepší úrovni. Například u XTB máte poplatky za vklad kreditní kartou a PayPal. Navíc pro začátečníka platforma může být poměrně neintuitivní a složitá. I já s ní mám občas problémy a to už mám mnohaleté zkušenosti.

XTB je skvělou volbou v případě, že chcete obchodovat s CFD a podobnými instrumenty. I pro akcie je to velmi solidní volba, osobně si ale myslím, že například eToro nabízí lepší podmínky.

Chcete více podrobností? Přečtěte si kompletní recenzi XTB.

Celkové hodnocení brokera 92%

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Nejnovější články