Známý americký spisovatel sestavil 7 životních rad v oblasti financí, které jsou podle něj zásadní a sám se jimi řídí. Své životní moudra získal na základě rad a doporučení kamarádů, šéfa v práci, hypoteční specialistky anebo také od duchovního guru.
1. Hlídejte si výdaje na dům, auto a zábavu
Pokud patříte mezi ty, kteří utratí své příjmy do poslední koruny, s největší pravděpodobností je důvodem jedna z výše jmenované trojice. Samozřejmě vyjma výjimečných okolností, jako jsou lékařské zákroky, tragédie či ztráta zaměstnání. V zásadě lze ale říct, že pokud se svými příjmy nevycházíte, měli byste podrobit důkladné kontrole vaše výdaje na dům, auto anebo zábavu (počítá se rovněž návštěva restaurací, výlety, jízdenky a letenky na výlety …).
2. V manželství anebo partnerství žijte jen z jednoho příjmu
Jestliže máte s partnerem oba pravidelný příjem ze zaměstnání, hospodařte pouze s výplatou jednoho. Přičemž celou výplatu druhého každý měsíc spořte. Manželé Beckerovi po roce spoření využili ušetřené peníze na zálohu na jejich první domov. Za čtyři roky pak další naspořené finance umožnili svobodnou volbu jeho ženy, aby zůstala doma s dítětem a nepracovala. Záleží tedy pouze na vás, jak úspory využijete.
3. Kupujte auto za hotové
Snažte se vytvořit rozpočet, vyhrazený pro pořízení nového vozidla. Ačkoliv nebude naspořená částka představovat závratnou sumu, bude pořád výhodou a jistotou. Můžete se tak vyhnout placení bance za své stávající auto, a naopak budete šetřit na auto budoucí. A tento cyklus pro upgrade nového vozidla opakujte. Jak říká Becker, je to překvapivě rychlý způsob šetření.
4. Měsíční rozpočet anebo plán výdajů?
V případě, že se potýkáte s problémy dodržet svůj měsíční rozpočet, zvolte raději plán výdajů. Ten na rozdíl od měsíčního rozpočtu poskytuje flexibilitu, protože nabízí okamžitý pohled na aktuální výdaje a možnost ovlivnit je. Rovněž nevyžaduje podrobné sledování a pohled na něj vás podle spisovatele nepřivede k frustraci.
5. Filozofie velkorysosti
Nikdy si nenechat ujít příležitost a vždy dát alespoň malou část každé výplaty na charitativní účely. Tak zní filozofie Beckera, kterou se naučil v mládí od svých rodičů. Velkorysost v tomto případě nezávisí na množství vydělaných peněz, nýbrž na ochotě dát a ta je tou pravou odměnou a stojí za obětování i malého finančního obnosu.
6. Příjem ze zaměstnání by neměl být určujícím faktorem
V tomto případě si Becker nechal poradit od duchovního mentora. Při volbě zaměstnání bychom sice peníze měli vzít v úvahu, ale nikdy nesmíme dovolit, aby to byl ten nejdůležitější faktor hledání. Spíše se snažte zohledňovat svůj talent, dovednosti, silné stránky a příležitosti, které vám svět nabízí.
7. Extra splátka hypotéky navíc
Každý rok zaplatit o jednu splátku hypotéky navíc. Může to být i o mnoho menší částka, než měsíčně splácíte. Několik let uplatňování tohoto principu totiž nakonec dokáže zkrátit délku půjčky v některých případech i o roky.
A co vy? Máte také svou osobní radu ohledně financí do života, kterou se řídíte?
Zdroje: becomingminimalist.com, pixabay.com