Afghánistán: Tálibán varoval bývalé bezpečnostní síly před útoky

USA a řada spojeneckých zemí vyzvaly Tálibán, aby ukončil cílené zabíjení bývalých členů afghánských bezpečnostních sil.

USA a řada spojeneckých zemí vyzvaly Tálibán, aby ukončil cílené zabíjení bývalých členů afghánských bezpečnostních sil.

Ve společném prohlášení 22 zemí se požadovalo, aby islamistický režim respektoval svůj závazek neubližovat bývalému vládnímu nebo bezpečnostnímu personálu.

"Jsme hluboce znepokojeni zprávami o hromadných vraždách a nucených zmizeních,“ uvádí prohlášení.

Vyplývá to z usvědčující zprávy o zabíjení a únosech islamistickým režimem.

Zpráva, kterou vydala Human Rights Watch na začátku tohoto týdne, zdokumentovala více než 100 poprav a únosů bývalých afghánských vládních úředníků od doby, kdy Taliban před téměř čtyřmi měsíci převzal kontrolu nad zemí.

Dokumentoval také vraždu 47 členů afghánských bezpečnostních sil, kteří se vzdali Talibanu nebo byli zajati Talibanem mezi 15. srpnem a 31. říjnem.

A to navzdory ujištění režimu, že předchozí vládní zaměstnanci nebudou poškozeni.

Krátké společné prohlášení vydaly USA a podepsalo Spojené království, Evropská unie a dalších 19 zemí. Nastínila jejich hluboké znepokojení nad zjištěními zprávy a vyzvala k úplnému vyšetření všech případů mimosoudních poprav a násilných zmizení.

"Budeme měřit Talibánu podle jeho skutků", uzavřeli v prohlášení.

Existuje mnoho případů, kdy akce Tálibánu jsou v rozporu s tím, co slíbili, a předchozí humanitární zprávy také odhalily cílené zabíjení.

V srpnu zpráva zveřejněná Amnesty International zjistila, že 300 bojovníků Talibanu cestovalo 30. srpna do oblasti poblíž vesnice Dahani Qul, kde bývalí vládní vojáci pobývali se svými rodinami.

Zpráva uvádí, že bojovníci popravili devět vojáků poté, co se již vzdali, další dva zemřeli v křížové palbě a další dva civilisté byli také zabiti během bojů, které následovaly, včetně 17leté dívky.

 

Zdroje: www.bbc.com , www.freepik.com

Nejnovější články