Autor: Petr Jůn

Akcie a nemovitosti se změní na NFT, říká rizikový investor

Akcie firem a nemovitosti budou podle investora rizikového kapitálu Billa Taie jedněmi z mnoha věcí, které se v budoucnu změní na nezaměnitelné tokeny.

Akcie firem a nemovitosti budou podle investora rizikového kapitálu Billa Taie jedněmi z mnoha věcí, které se v budoucnu změní na nezaměnitelné tokeny.

Tento technologický investor ve středu řekl, že "se to stane" a "není to ani otázka".

Místo toho jde jen o to, kdy k tomu dojde ve velkém měřítku, řekl Tai na konferenci Crypto Finance ve švýcarském Svatém Mořici.

NFT jsou "ojedinělá" aktiva v digitálním světě, která lze kupovat a prodávat přes internet. Jejich účelem je prokázat, že někdo vlastní jedinečný virtuální předmět, jako jsou například online obrázky a videa nebo dokonce sportovní obchodní karty. V současné době není jasné, proč by někdo chtěl vlastnit NFT akcie nebo co by s nimi mohl dělat.

V posledním roce počet položek, které se mění na NFT, rychle roste. Jako NFT se prodávalo vše od zdrojového kódu celosvětové sítě až po první tweet Jacka Dorseyho.

Někteří lidé jsou však zmateni, proč se tato nehmotná aktiva prodávají za tolik peněz. V březnu prodal grafik Beeple z Jižní Karolíny, jehož skutečné jméno je Mike Winkelmann, na aukci Christie's NFT za rekordních 69 milionů dolarů. V červnu se NFT se zdrojovým kódem webu prodal za 5,4 milionu dolarů.

Podle údajů společnosti DappRadar, která sleduje trh, zveřejněných v úterý, dosáhly celkové prodeje NFT v roce 2021 25 miliard dolarů, protože popularita tohoto spekulativního kryptoaktivního majetku prudce vzrostla. NFT prodaly i některé z nejznámějších světových společností včetně Coca-Coly a Gucci.

Zatímco někteří se obávají, že se jedná o bublinu NFT, Tai, který investoval do start-upů jako Zoom a Scribd, řekl, že očekává, že se na NFT bude měnit stále více věcí, protože internet přechází z Webu 2.0 na Web 3.0.

"Web 1.0 byl pouze pro čtení," řekl. "Web 2.0 je určen pro čtení a zápis. Web 3.0 je instancování obalu kolem všeho, co přichází na obrazovku a odchází z ní, aby se to mohlo pohybovat. Je to tedy internet aktiv."

"Můžete tam umístit vlastnické právo k pozemkům, nemovitostem, umění, kresbám, čemukoli," dodal a vysvětlil, že vše může mít adresu, která lidem umožní najít to prostřednictvím tržiště. "Je to nejefektivnější způsob, jak v průběhu času přiřadit vlastnictví skutečně jakéhokoli majetku."

Stejně jako mnoho dalších zastánců NFT se Tai zajímá také o kryptoměny. Poslední propad kryptoměn, při kterém hodnota bitcoinu v pondělí nakrátko klesla na méně než 40 000 dolarů, označil za "další zakolísání", ale je optimistický, že se odrazí ode dna.

"Nevím, kdy se to vrátí nahoru, ale vrátí se to nahoru," řekl a dodal, že kryptoměny jsou v jádru institucionálně přijatelné.

Jinde generální ředitel Seba Bank uvedl, že cena bitcoinu by se letos mohla téměř zdvojnásobit na 75 000 dolarů, protože jej začne přijímat více institucionálních investorů.

"Naše interní oceňovací modely ukazují cenu právě teď mezi 50 000 a 75 000 dolary," řekl šéf regulované švýcarské banky, která se zaměřuje na kryptoměny. "Jsem si docela jistý, že se této úrovně dočkáme. Otázkou je vždy načasování."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články