Foto: Unsplash

Akciový trh čeká další pokles, protože rostoucí inflace nadále ovlivňuje spotřebitelskou náladu, říká investiční ředitel Morgan Stanley

Podle šéfa investičního oddělení Morgan Stanley Mikea Wilsona není akciový trh ještě z nejhoršího venku, a to ani po započtení jeho současného poklesu.

V úterní poznámce Wilson zopakoval svůj názor, že přetrvávající inflace a zpomalení firemních zisků znamenají pro akcie ještě další pokles.

Podle základního scénáře Wilson očekává, že se index S&P 500 bude za rok obchodovat na úrovni 3 900 bodů, což představuje potenciální pokles o 3 % oproti současným úrovním. Podle Wilsonova medvědího scénáře by se však index S&P 500 obchodoval o 16 % níže na úrovni 3 350 bodů.

"Nadále se domníváme, že americký akciový trh není na toto zpomalení růstu oproti současným úrovním připraven. Na základě našeho rámce spravedlivé hodnoty je index S&P 500 stále špatně oceněn pro současné růstové prostředí," uvedl Wilson.

Důvodem je skutečnost, že inflaci zhoršuje ruská válka proti Ukrajině a sporadické výluky v Číně v rámci programu COVID-19, což nadále ovlivňuje "již tak zhoršený spotřebitelský sentiment".

Současné tržní a ekonomické prostředí potvrzuje Wilsonův dlouholetý názor, že kombinace "ohně" a "ledu" by rozbouřila riziková aktiva, přičemž oheň je narážkou na zpřísnění měnové politiky ze strany Fedu a led odkazuje na zpomalení firemních zisků.

Wilson očekává, že zisk na akcii indexu S&P 500 vzroste v roce 2022 pouze o 8 %, v roce 2023 o 5 % a v roce 2024 o 0 %. Pro srovnání, analytici odhadují 10% růst v roce 2022, 10% růst v roce 2023 a 9% růst v roce 2024.

"Sečteno a podtrženo: "oheň" a "led" přetrvávají, protože Fed pokračuje v utahování politiky v prostředí zpomalujícího se růstu. Očekávejte zpomalení růstu zisků, nižší násobek a zvýšenou volatilitu," uzavřel Wilson.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Podobné články