Autor: Adam Spáčil

Akciový trh čeká další pokles, protože rostoucí inflace nadále ovlivňuje spotřebitelskou náladu, říká investiční ředitel Morgan Stanley

Podle šéfa investičního oddělení Morgan Stanley Mikea Wilsona není akciový trh ještě z nejhoršího venku, a to ani po započtení jeho současného poklesu.

Podle šéfa investičního oddělení Morgan Stanley Mikea Wilsona není akciový trh ještě z nejhoršího venku, a to ani po započtení jeho současného poklesu.

V úterní poznámce Wilson zopakoval svůj názor, že přetrvávající inflace a zpomalení firemních zisků znamenají pro akcie ještě další pokles.

Podle základního scénáře Wilson očekává, že se index S&P 500 bude za rok obchodovat na úrovni 3 900 bodů, což představuje potenciální pokles o 3 % oproti současným úrovním. Podle Wilsonova medvědího scénáře by se však index S&P 500 obchodoval o 16 % níže na úrovni 3 350 bodů.

"Nadále se domníváme, že americký akciový trh není na toto zpomalení růstu oproti současným úrovním připraven. Na základě našeho rámce spravedlivé hodnoty je index S&P 500 stále špatně oceněn pro současné růstové prostředí," uvedl Wilson.

Důvodem je skutečnost, že inflaci zhoršuje ruská válka proti Ukrajině a sporadické výluky v Číně v rámci programu COVID-19, což nadále ovlivňuje "již tak zhoršený spotřebitelský sentiment".

Současné tržní a ekonomické prostředí potvrzuje Wilsonův dlouholetý názor, že kombinace "ohně" a "ledu" by rozbouřila riziková aktiva, přičemž oheň je narážkou na zpřísnění měnové politiky ze strany Fedu a led odkazuje na zpomalení firemních zisků.

Wilson očekává, že zisk na akcii indexu S&P 500 vzroste v roce 2022 pouze o 8 %, v roce 2023 o 5 % a v roce 2024 o 0 %. Pro srovnání, analytici odhadují 10% růst v roce 2022, 10% růst v roce 2023 a 9% růst v roce 2024.

"Sečteno a podtrženo: "oheň" a "led" přetrvávají, protože Fed pokračuje v utahování politiky v prostředí zpomalujícího se růstu. Očekávejte zpomalení růstu zisků, nižší násobek a zvýšenou volatilitu," uzavřel Wilson.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články