Foto: Unsplash

Amazon byl nejhorší akcií z tzv. FAANG v roce 2021

Akcie Amazonu zakončily rok 2021 jako největší opozdilec mezi technologickými megakapacitami, ale je důvod se domnívat, že rok 2022 by pro ně mohl být lepší.

Akcie Amazonu v roce 2021 vzrostly o pouhých 2,4 %, což je výrazně horší výsledek než u ostatních čtyř tzv. akcií FAANG. Apple posílil o 34 %, Meta Platforms (dříve Facebook) zaznamenala nárůst akcií o 23 %, Netflix vzrostl o 11 % a Alphabet, nejlepší technologická akcie roku, stoupla o 65 %. Současně další technologický gigant Microsoft vzrostl za celý rok o 51 % a technologický Nasdaq Composite posílil o 21 % .

Naposledy přinesla společnost Amazon investorům tak mizerné výnosy v roce 2014, kdy se akcie propadly o 22 %.

Podle analytiků stojí za špatnými výsledky akcií Amazonu v loňském roce několik faktorů.

Amazon, stejně jako ostatní společnosti z oblasti elektronického obchodování, čelil náročnému meziročnímu srovnání s rokem 2020, kdy pandemie koronaviru vedla k prudkému nárůstu online objednávek.

Spotřebitelé omezili své cesty do kamenných obchodů, aby se vyhnuli kontaktu s virem, a houfně si u internetových prodejců pořizovali vše od toaletního papíru a obličejových masek až po kancelářský nábytek a činky. Přechod k online nakupování zvýšil tržby společností Amazon, eBay, Etsy, Wayfair a dalších, což přispělo k jejich růstu a zvedlo ceny jejich akcií.

Zisky společnosti Amazon se počínaje druhým čtvrtletím roku 2020, které bylo prvním obdobím, v němž se projevil nárůst obchodů způsobený pandemií, meziročně ztrojnásobily, a to ve třech po sobě jdoucích čtvrtletích.

Na jaře 2021, kdy se stále více Američanů nechalo očkovat proti Covid-19, se spotřebitelé začali vracet do obchodů a část svých výdajů přesunuli na předpandemické zvyky, jako je cestování a stravování.

Přestože online nakupování zůstalo silné, působivé meziroční tempo růstu společnosti Amazon začalo slábnout. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly tržby společnosti Amazon o 27 %, což bylo výrazné zpomalení oproti předchozímu roku, kdy tržby raketově vzrostly o 41 %.

Společnost Amazon v posledních dvou výsledkových zprávách nedosáhla očekávaných výsledků, což se na akciích rovněž podepsalo, uvedl v rozhovoru Tom Forte, senior analytik společnosti D.A. Davidson.

Další klíčové činnosti společnosti Amazon, cloud computing a reklama, měly v roce 2021 "velmi dobrý rok", ale to nezastínilo slabé výsledky hlavní maloobchodní divize Amazonu, řekl Forte, který má na akcie Amazonu nákupní rating a cílovou cenu 3 900 USD za akcii.

"Pokud se na rok 2021 podíváte samostatně, ukazuje se, že dobré výsledky v oblasti cloudu a reklamy samy o sobě nestačí," dodal.

Podle Forteho mohly k horší výkonnosti akcií přispět i obavy investorů z rostoucích nákladů v hlavní maloobchodní činnosti společnosti Amazon.

Společnost Amazon po většinu let 2020 a 2021 varovala Wall Street, že vynaloží miliardy dolarů na náklady spojené s koronavirem, jako jsou bezpečnostní opatření pro pracovníky v první linii a růst fyzické sítě, aby udržela krok s poptávkou.

Pak, právě když se loni začaly náklady spojené s Covidem mírnit, Amazon a další velké korporace zasáhla globální omezení dodavatelského řetězce a problémy s pracovními silami. Generální ředitel Andy Jassy uvedl, že Amazon ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 převezme "několik miliard dolarů" dodatečných nákladů na řešení těchto problémů.

Amazon zvýšil mzdy a nabídl bonusy, aby přilákal pracovníky na napjatém trhu práce. Vzhledem k nestejnému počtu zaměstnanců v některých skladech musela společnost Amazon přesměrovávat zásilky na delší a někdy i dražší vzdálenosti do zařízení s dostatkem pracovníků, kteří byli k dispozici pro zpracování objednávek.

"Všichni jsme věděli, že s Covidem-19 jsou spojeny výdaje, ale bylo pro mě překvapením, když jsem si uvědomil, že mají problém s pracovní silou," řekl Forte. "Bylo to negativní překvapení a myslím si, že to ovlivnilo výkonnost akcií."

Výhled do budoucna

Po nevýrazném roce 2021 mohou mít akcie Amazonu v letošním roce snazší období.

Poté, co se růst v roce 2021 zmírnil, bude společnost čelit snazšímu meziročnímu srovnání, uvedl analytik společnosti Guggenheim Seth Sigman. Amazon také může začít těžit z některých svých investic do dodavatelského řetězce a logistiky souvisejících s pandemií v posledních dvou letech, uvedl Sigman.

"Podle našeho očekávání by měl růst v roce 2022 po zmírnění, které jsme zaznamenali v několika posledních čtvrtletích, opět zrychlit," uvedl Sigman, který má na akcie Amazonu nákupní doporučení a cílovou cenu 4 300 USD.

Podle Forteho existuje několik faktorů z loňského roku, které by mohly akcie Amazonu zatížit i v roce 2021, jako jsou inflační tlaky, omezení dodavatelského řetězce a problémy v oblasti pracovních sil.

Přesto několik analytiků označilo Amazon za nejlepší volbu pro letošní rok, včetně Jefferies, Bank of America Global Research, RBC Capital Markets a Goldman Sachs, s odkazem na očekávání oživení v oblasti elektronického obchodování.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Podobné články