Autor: Adam Spáčil

AMD překonává Intel v tržní kapitalizaci

Společnost AMD v pátek překonala tržní kapitalizaci konkurenční společnosti Intel. Akcie společnosti AMD za den vzrostly o více než 3 %, čímž se tržní kapitalizace výrobce čipů zvýšila na 153 miliard dolarů.

Společnost AMD v pátek překonala tržní kapitalizaci konkurenční společnosti Intel.

Akcie společnosti AMD za den vzrostly o více než 3 %, čímž se tržní kapitalizace výrobce čipů zvýšila na 153 miliard dolarů. Akcie společnosti Intel klesly o téměř 9 %, den po katastrofálních výsledcích, které nenaplnily očekávání ohledně zisku a vykázaly pokles tržeb. Tržní kapitalizace společnosti Intel činila na konci pátečního obchodování 148 miliard USD.

Tato změna je sice převážně symbolická, ale znamená mnohem větší konkurenci na trhu s čipy pro osobní počítače a servery, kde si obě společnosti přímo konkurují.

Tento milník také naznačuje, že investoři mohou ocenit výrobce čipů s nízkými aktivy před výrobcem, který investuje velké prostředky do výroby. Společnost AMD zadává výrobu externím "továrnám" neboli továrnám na čipy, zatímco Intel uvedl, že plánuje pokračovat ve výstavbě a provozu továren.

V posledních letech se čipy AMD staly z hlediska výkonu mnohem konkurenceschopnějšími vůči produktům společnosti Intel a v některých aplikacích dokonce překonaly jejich rychlost a efektivitu.

Společnost Intel ve čtvrtek uvedla, že její neuspokojivá zpráva odráží problémy s realizací a snížila svůj odhad celoročního zisku na akcii na 2,30 USD z 3,60 USD. Společnost Intel rovněž obvinila zpomalující se trh s osobními počítači a makroekonomické podmínky.

Generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger v pátečním rozhovoru pro CNBC přirovnal strategii návratu společnosti k výstupu na horu Kilimandžáro.

Společnost AMD v úterý oznámí výsledky za druhé fiskální čtvrtletí, kdy budou investoři sledovat, zda čelí stejným makroekonomickým problémům jako Intel, protože prodeje osobních počítačů po celém světě klesají.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články