V posledních devíti měsících Američané vytvořili trend: dávají výpovědi z práce.
Podle posledního průzkumu Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS), který zveřejnil Úřad pro statistiku práce, odešlo v prosinci 4,3 milionu pracovníků. To je 2,9 % pracovní síly. V listopadu odešlo rekordních 4,5 milionu pracovníků - po 4,2 milionu pracovníků, kteří v říjnu pověsili svůj klobouk na hřebík. Prosincová čísla představují poslední měsíc zvýšeného počtu odchodů od dubna, kdy začal jejich počet prudce růst.
Počet volných pracovních míst se však nečekaně zvýšil na 10,9 milionu; ekonomové oslovení agenturou Bloomberg předpokládali, že počet volných pracovních míst klesne na 10,3 milionu. Zároveň počet propouštění a propouštěných - v podstatě propuštěných lidí - dosáhl sériového minima.
Celkově to ukazuje, jak zoufale se zaměstnavatelé snažili doplnit stavy zaměstnanců, a to i během nástupu vlny Omicron. Zaměstnanci stále hromadně odcházeli, a i když se počet najímaných pracovníků trochu snížil, zůstal na vysoké úrovni. To znamená, že odcházející pracovníci neseděli na vedlejší koleji, ale pravděpodobně měnili zaměstnání.
Jinými slovy, prosinec byl dalším měsícem, kdy si zaměstnanci uvědomili sílu své práce - a vzali si ji s sebou, když hledali lepší pozice nebo se ocitli na pozicích, ze kterých by je zaměstnavatelé dříve propustili.
"Propouštění je na rekordně nízké úrovni, protože zaměstnavatelé si udržují pracovníky, které mají, v situaci, kdy je jich stále nedostatek," řekl serveru Insider Daniel Zhao, hlavní ekonom společnosti Glassdoor. "Myslím, že to odráží skutečnost, že zaměstnavatelé si uvědomují, jak obtížné je nyní zaměstnance přijmout, a proto jsou ochotnější dát zaměstnancům druhou šanci, než aby se je snažili nahradit."
"Méně propouštění znamená pro pracovníky větší jistotu," uvedl Nick Bunker, ředitel ekonomického výzkumu ve společnosti Indeed, v e-mailu pro Insider. "Na trhu práce, kde zaměstnavatelé poměrně obtížně obsazují pracovní pozice a kde dochází k odchodům pracovníků v historicky nejvyšším počtu, si firmy udržují pracovníky, které mohou. I kdyby poptávka krátkodobě poklesla, proč propouštět, když nábor pracovníků v blízké budoucnosti pravděpodobně nebude o mnoho snazší?"
Je to další známka změny na trhu práce, která, jak se zdá, vychyluje kyvadlo moci více směrem k zaměstnancům než k zaměstnavatelům. Nepotvrzené příběhy o nedostatku pracovních sil se množí, ale zdá se, že jde spíše o nedostatek mezd, protože pracovníci neustále opouštějí nízkopříjmová pracovní místa ve zvýšené míře.
Nedávný nárůst síly pracovníků přichází po letech poklesu. Mzdy v Americe již několik desetiletí stagnují, zatímco počet členů odborů je stále nízký. Zisky, které zaměstnanci zaznamenávají, jsou stále nominální a někteří ekonomové pochybují, že se udrží bez legislativy a politiky, která by je podpořila.
"Zaznamenali jsme historický boom změny zaměstnání, kdy se pracovníci chopili nových příležitostí a mnozí díky tomu dostali vyšší mzdy," řekl Bunker. "Jednou z klíčových otázek pro americký trh práce je, zda tento trend přetrvá i v letošním roce a zda změna zaměstnání podpoří další silný růst mezd."
Elise Gouldová z Institutu hospodářské politiky na Twitteru uvedla: "Míra náborů je stále vyšší než míra odchodů v každém významném odvětví. To naznačuje, že když pracovníci odcházejí, berou si jinou práci - pravděpodobně ve stejném odvětví - a nikoliv zcela opouštějí pracovní sílu."
Nedávný výzkum zjistil, že pracovníci podceňují výši svého výdělku jinde - kdyby však měli přesnější představu o tom, kolik by si mohli vydělat jinde, mnoho nízkopříjmových pracovních míst by se současnou mzdou nebylo životaschopných.
"Pozitivním dědictvím by mohla být normalizace změny zaměstnání," řekl Zhao. "Stále více amerických zaměstnanců si uvědomuje, že je v pořádku změnit práci nebo požádat o zvýšení platu, když máte na stole lepší možnosti. Myslím, že to je potenciální začátek změny paradigmatu v tom, jak pracovníci přemýšlejí o svých vztazích se zaměstnavateli."
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com