Autor: Filip Kejval

Americké akcie budou klesat, i když se ekonomika vyhne recesi, tvrdí hlavní stratég Morgan Stanley.

Podle analytika trhu, který správně předpověděl letošní propad, výprodej amerických akcií ještě neskončil.

Podle analytika trhu, který správně předpověděl letošní propad, výprodej amerických akcií ještě neskončil.

Mike Wilson, hlavní americký akciový stratég společnosti Morgan Stanley, uvedl, že nedávný růst těchto akcií pravděpodobně odezní, protože společnosti se dostávají pod rostoucí tlak vyšší inflace a úrokových sazeb.

"Rally proti trendu může pokračovat, ale nenechte se mýlit, nevěříme, že medvědí trh je u konce, i když se vyhneme recesi - jejíž pravděpodobnost se zvyšuje," uvedl Wilson v pondělní zprávě pro klienty.

Wilson uvedl, že Morgan Stanley se nyní domnívá, že v příštích 12 měsících je 36% pravděpodobnost recese v USA. Jako příznaky ochlazování ekonomiky uvedl rostoucí počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a klesající počet volných pracovních míst.

Uvedl, že růst zisku společnosti v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně prudce poklesne a že většina analytiků je příliš optimistická ohledně zisků a ziskových marží společnosti.

"Kombinace přetrvávajících tlaků na mzdové náklady, náklady na suroviny, zásoby a dopravu spolu se zpomalující poptávkou představuje riziko pro marže, které se podle našeho názoru neodráží v konsensuálních odhadech," uvedl Wilson.

Morgan Stanley očekává, že tyto tlaky budou v příštím roce na akcie působit i nadále. Předpovídá, že index S&P 500 bude za rok stát na úrovni 3 900 bodů, což je jen o málo více než pondělní úroveň kolem 3 890 bodů.

Americké akcie v letošním roce prudce klesly, přičemž index S&P 500 se oproti svému nedávnému maximu ze začátku ledna propadl přibližně o 18 %. Za poslední měsíc index vzrostl přibližně o 6 %, přičemž někteří investoři se domnívají, že výprodej byl přehnaný.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články

77%