Americké zpravodajské služby poukazují na potenciální ruskou invazi na Ukrajinu příští měsíc

Zpravodajské agentury monitorující ruské kybernetické operace proti Ukrajině se domnívají, že ruské chování by mohlo signalizovat pozemní invazi na Ukrajinu během příštích 30 dnů. Tuto informaci uvedl v pátek Bílý dům.

Zpravodajské agentury monitorující ruské kybernetické operace proti Ukrajině se domnívají, že ruský vzorec chování by mohl signalizovat pozemní invazi na Ukrajinu během příštích 30 dnů. Tuto informaci uvedl v pátek Bílý dům.

Nová časová osa je nejnovější známkou toho, jak bezprostředně hrozí podle Bidenovy administrativy ruský útok proti Ukrajině a jak naléhavá se stává snaha o mírové urovnání konfliktu.

Spojené státy se zavázaly reagovat na jakýkoli vojenský vpád bezprecedentními ekonomickými sankcemi vůči členům užšího okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina. To by však ve výsledku mohlo vyvolat odvetné kroky Moskvy proti Západu – včetně omezení energie, která proudí z Ruska do zbytku světa. Rusko je největším dodavatelem ropy, zemního plynu a uhlí do Evropy.

Tisková tajemnice Jen Psaki v pátek při rozhovoru s novináři v Bílém domě uvedla, že analytici si v prosinci poprvé všimli prudkého nárůstu koordinovaných dezinformací na sociálních sítích prostřednictvím kanálů podporovaných Ruskem zaměřených na destabilizaci ukrajinské vlády. "Ruská armáda plánuje zahájit tyto aktivity několik týdnů před vojenskou invazí, která by mohla začít od poloviny ledna do poloviny února," řekla Psaki.

Odhalení přišlo jen několik hodin poté, co ruští kybernetičtí agenti deaktivovali webové stránky hlavních ukrajinských vládních agentur a nahradili domovské stránky agentury zprávou pro všechny Ukrajince, která zčásti zněla: „Bojte se a očekávejte nejhorší. Toto je pro vaši minulost, přítomnost a budoucnost."

Hrozba, jíž Ukrajina čelí, je mnohem závažnější než pouhý kybernetický útok. Podél hranice země s Ukrajinou je v současnosti rozmístěno více než 200 000 ruských vojáků. Na základě přesunů vojsk vidí američtí vojenští analytici potenciál pro četné různé invazní cesty.

Americké zpravodajské agentury se také domnívají, že Rusko již „představilo skupinu agentů k provedení operace pod falešnou vlajkou na východní Ukrajině,“ zmínila se rovněž Psaki.  "Agenti jsou vycvičeni v městské válce a v používání výbušnin k provádění sabotáží proti ruským vlastním zástupným silám."

Pokud by tak předem postavení ruští agenti provedli tajný útok na síly podporované Ruskem na Ukrajině, mohla by Moskva poukázat na své předchozí obvinění a obvinit z útoku Ukrajince.

S 44 miliony obyvatel a demokraticky zvolenou vládou je Ukrajina po studené válce blízkým spojencem Spojených států a trvalým cílem Moskvy. Kyjev celé měsíce varoval americké a evropské spojence, že se ruské jednotky shromažďují podél jeho východní hranice. Nahromadění evokovalo ruskou anexi Krymu v roce 2014, což tehdy vyvolalo mezinárodní pozdvižení a spustilo sérii sankcí vůči Moskvě.

V posledních týdnech Bidenova administrativa opakovaně varovala, že USA je připraveno zavést větší ekonomická protiopatření, pokud Moskva napadne Ukrajinu.

Zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články