Americký nadnárodní konglomerát Hasbro možná změní svou obchodní strategii

Velký investor chce do správní rady Hasbro přidat nové členy a naléhá také na společnost, aby provedla změny ve své současné obchodní strategii, včetně odštěpení své lukrativní značky Wizards of the Coast, uvádí zpráva Wall Street Journal.

Investor chce do správní rady Hasbro přidat nové členy a naléhá také na společnost, aby provedla změny ve své současné obchodní strategii, včetně odštěpení své lukrativní značky Wizards of the Coast, uvádí zpráva Wall Street Journal.

Alta Fox Capital Management, která vlastní 2,5% podíl v hodnotě přibližně 325 milionů dolarů, napsala dopis akcionářům Hasbro, v němž nominovala pět ředitelů a vyzvala společnost, aby nahradila svou strategii plánem, který se zaměří na rostoucí ziskovost jejích spotřebitelských produktů a  zábavní divize.

Dopis naznačuje, že vyčlenění Wizards of the Coast a digitálního hraní, které zahrnuje franšízové ​​značky jako Dungeons and Dragons a Magic: The Gathering, ve výsledku zvýší hodnotu akcií Hasbro o 100 dolarů.

Akcie Hasbro ve středu uzavřely na přibližně 97 dolarech za akcii, což je pokles o 23 % z historického maxima 126,87 dolaru na akcii dosaženého před pandemií a před akvizicí Entertainment One (eOne).

Alta Fox tvrdí, že Hasbro může zdvojnásobit svojí hodnotu vyčleněním právě značky Wizards. Wizards má podle ní jiný růst, marži a profil ocenění, ve srovnání s ostatními segmenty společnosti. Snaží se tak i nahradit současnou strategii Hasbro pro rozvoj svých značek, plán zavedený zesnulým generálním ředitelem společnosti Brianem Goldnerem, který nečekaně zemřel loni v říjnu.

Tato strategie využívá vyprávění příběhů k podpoře prodeje hraček. Za Goldnera se Hasbro úspěšně rozrostlo mimo pouhé hračky a hry do televizního, filmového a digitálního herního prostoru. Využíval své značky hraček jako Transformers a My Little Pony k podpoře zábavního obsahu a poté tento zábavní obsah zase naopak k podpoře prodeje hraček.  Společnost v současné době produkuje film a televizní show Dungeons and Dragons prostřednictvím eOne.

„Hasbro se zapojuje do pravidelné komunikace se svými akcionáři v rámci svého rozsáhlého programu zapojení akcionářů a vítá konstruktivní vstup,“ uvedla společnost Hasbro ve svém prohlášení.

Společnost uvedla, že se setkala s Alta Fox a plánuje „v pravý čas“ vše  přezkoumat.

Dopis společnosti Alta Fox akcionářům přichází poté, co společnost oznámila výrazné překonání cíle zisku za čtvrté čtvrtletí, ale uvedla, že v příštích několika letech neočekává silný růst.

Deborah Thomas, finanční ředitelka společnosti, během hovoru o zisku společnosti řekla, že zatímco průmysl hraček a her za poslední dva roky rostl nad očekávání, výrobce hraček nepředpokládá, že to bude pokračovat, a řekl, že očekává spíše zpomalení růstu odvětví či dokonce pokles v příštím roce.

Za zmínku také stojí, že Hasbro má od 25. února nového generálního ředitele. Chris Cocks, bývalý prezident Wizards of the Coast, přebírá otěže od prozatímního generálního ředitele Riche Stoddarta, který zastával pozici po nečekaném úmrtí Goldnera. Analytici spekulovali, že Hasbro může cíleně stanovovat své cíle na několik příštích let nízko, než se Cocks usadí na svém novém postu.

Hasbro navíc bere v úvahu dopad, který měla pandemie na její filmovou produkci. Nejnovější film „Transformers“ byl odložen na rok 2023, což se promítá do zpoždění prodeje vstupenek a produktových řad.

Divize hraček Hasbro zůstává převážnou většinou jejích příjmů a to s 62 %, jsou to celkem 3,98 miliardy dolarů v roce 2021. Rostoucí význam však má i Wizards of the Coast a digitální hraní, které představovalo 1,28 miliardy dolarů v tržbách, tedy asi 20 % celkových příjmů společnosti.

„Představenstvo a management věří, že Hasbro je na správné cestě k zajištění udržitelného růstu pro akcionáře,“ uvedla společnost.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články