Autor: Martin Beneš

Apple čelí nové výzvě od vývojáře hry Fortnite se stížností pro antimonopolní úřad

Společnost Apple je známá svými limitacemi v App Storu. V tomto článku se dozvíte, jak se s tím společnost Epic Games snaží vypořádat, a proč se chce s Applem soudit.

Obrázek: pixabay.com

Ve „válce“ společnosti Apple s Epic Games se otevřela nová fronta ohledně platebních praktik tohoto technologického giganta.

Vývojář populární videohry „Fortnite“ v úterý uvedl, že podal stížnost u britského Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) uprostřed vyšetřování regulátora ohledně Applu pro podezření z protisoutěžního chování.

Apple a Epic Games jsou ve sporu od srpna 2020, kdy byl vývojář videoher odstraněn z App Store poté, co oznámil, že hráči Fortnite dostanou slevu ve hře, pokud zaplatí přímo společnosti Epic Games – a ne prostřednictvím Applu.

Všechny aplikace v obchodě Applu musí být Applem schváleny a vývojáři musí souhlasit s určitými podmínkami, včetně distribuce pouze do iPhonů a iPadů prostřednictvím App Store. Apple si také účtuje provizi až 30 % za nákupy aplikací nebo platby v aplikacích.

Začátkem března zahájila CMA vyšetřování společnosti Apple ohledně toho, zda má technologický gigant dominantní postavení v distribuci aplikací na zařízeních Apple ve Velké Británii. Regulační orgán uvedl, že zváží, zda Apple nařizuje nespravedlivé nebo protisoutěžní podmínky vývojářům používajícím App Store, a zda její dominantní postavení vede k tomu, že zákazníci mají menší výběr nebo platí vyšší ceny.

Stížnost společnosti Epic Games adresovaná CMA podporuje probíhající vyšetřování regulačního orgánu a představuje „důležitý krok v pokračujícím globálním boji společnosti Epic za spravedlivější digitální platformy,“ uvedla společnost.

Vývojář tvrdí, že chování společnosti Apple je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a že její pravidla zakazují restriktivní přístup k distribuci aplikací a zpracovávání plateb.

„Tím, že společnost Apple uzavře konkurenci a uplatní svou monopolní moc nad distribucí a platbami v aplikacích, zbavuje Apple spotřebitele ve Velké Británii práva zvolit si, kde a kde si budou své aplikace kupovat, přičemž vývojáře „uvězní“ na jednom trhu, které umožní společnosti Apple účtovat si jakoukoli sazbu provize, kterou si vyberou,” řekl Tim Sweeney, zakladatel a výkonný ředitel Epic Games.

„Tyto škodlivé praktiky vedou k uměle zvýšeným nákladům pro spotřebitele a k potlačení inovací mezi vývojáři, z nichž mnozí nejsou schopni konkurovat v digitálním ekosystému, který je proti nim zmanipulován," řekl Sweeney.

Vyšetřování CMA týkající se App Store a platebních pravidel společnosti Apple je podobné dalšímu vyšetřování společnosti Apple v Evropské unii. V únoru společnost Epic Games uvedla, že podala antimonopolní stížnost na Apple v EU kvůli stejným problémům s App Store, jaké byly popsány v úterý.

Společnost Epic Games se v květnu postaví u americkému soudu Applu a rodičovské společnosti Googlu – Alphabet. Vývojář videoher žaluje společnost Alphabet spolu s Apple kvůli podobným omezením v obchodě s aplikacemi Google pro zařízení Android. Společnost Epic Games také zahájila soudní řízení proti společnosti Apple v Austrálii.

Útok Epic Games na Apple a Alphabet v srpnu získal podporu od Spotify. Švédský gigant pro streamování hudby si stěžoval na Apple Evropské Unii a tvrdí, že Apple zneužívá svou kontrolu nad tím, které aplikace se objevují v App Store.

Boj společnosti Epic Games za větší svobodu vývojářů proti společnostem Apple a Alphabet přichází uprostřed zvýšeného globálního zájmu o regulaci technologických gigantů za poslední rok.

Alphabet a Facebook čelí v USA protimonopolním soudům a společnost Big Tech čelí silnému tlaku od nových předpisů o hospodářské soutěži v EU ohledně digitálních služeb a digitálních trhů.

Zdroje: marketwatch.com, pixabay.com

Nejnovější články