Apple klesá poté, co Bank of America snížila hodnocení výrobce iPhonů kvůli náznakům zpomalení spotřebitelských výdajů

Bank of America snížila rating Applu z nákupního na neutrální, což přispělo k téměř 5% poklesu akcií výrobce iPhonů během čtvrteční seance.

Bank of America snížila rating Applu z nákupního na neutrální, což přispělo k téměř 5% poklesu akcií výrobce iPhonů během čtvrteční seance.

Investiční banka rovněž snížila svůj cenový cíl o přibližně 14 % na 160 USD za akcii ze 185 USD.

"Zpomalení v oblasti služeb a relativně nedostatečnou dobu realizace iPhonů považujeme za ukazatele toho, že spotřebitelské výdaje zpomalí," uvedli analytici v čele s Wamsi Mohanem ve výzkumné zprávě.

Akcie společnosti klesly až o 4,9 % na 142,48 USD, což je nejnižší cena od poloviny července.

Akcie směřovaly k druhému poklesu v řadě, přičemž středeční pokles odstartoval poté, co agentura Bloomberg oznámila, že Apple zrušil plány na zvýšení výroby svého nového telefonu iPhone 14 v letošním roce, protože se neprojevil očekávaný nárůst poptávky.

Akcie Applu od počátku roku do středeční seance klesly zhruba o 16 %. Akcie však byly vnímány jako relativně bezpečný přístav ve srovnání s 29% propadem sektoru informačních technologií v indexu S&P 500, uvedla banka BofA.

BofA uvedla, že mezi rizika ohrožující tuto lepší výkonnost v příštím roce patří slabší cyklus iPhone 14, který poukazuje na zmírnění spotřebitelských výdajů, slabší krátkodobá trajektorie služeb, kdy může dojít ke zpomalení obchodu App Store a licencování prostřednictvím plateb od společnosti Google, a tlak ze strany silnějšího dolaru.

"Ačkoli dlouhodobé vyhlídky společnosti Apple zůstávají příznivé, v nejbližším období vidíme pro zisky a ocenění dodatečné riziko," napsal Mohan.

Předpokládaný zisk na akcii ve fiskálním roce 2023 ve výši 5,87 USD a výhled tržeb ve výši 379 miliard USD banka odhaduje výrazně pod konsensuálním odhadem 6,46 USD na akcii, respektive 412 miliard USD.

Uvedla, že mezi rizika pro snížení ratingu patří vyšší prodeje profesionálních iPhonů, které kompenzují slabší prodeje běžných iPhonů, a nové služby, jako je reklama, které mohou více než kompenzovat zpomalení v jiných oblastech.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články