AstraZeneca a její zisk z Covid vakcín

Společnost AstraZeneca se začíná vzdávat poskytování svých vakcín proti Covid-19 zemím, z nichž nemá velké zisky.

Firma podepsala řadu ziskových dohod na příští rok a očekává, že z vakcíny bude mít mírný příjem. Společnost již dříve uvedla, že na vakcíně začne vydělávat, až když Covid-19 nebude pandemií. Její generální ředitel Pascal Soriot uvedl, že se nemoc stává v podstatě trvalou.

Vakcína bude i nadále dodávána na neziskové bázi do chudších zemí. Pan Soriot již dříve řekl: "Rozhodli jsme se poskytnout to bez zisku, protože naší nejvyšší prioritou bylo chránit globální zdraví." Řekl BBC, že „absolutně nelituje“ toho, že nevytvořil zisk, když konkurenti byli, přestože se musel vypořádat s politickou kritikou v různých zemích.

Řekl, že vakcína, která byla vyvinuta s Oxfordskou univerzitou, zachránila milion životů po celém světě. "Absolutně toho nelituji," řekl pan Soriot. "Jako společnost jsme hrdí na dopad, který jsme měli – ušetřili jsme miliony hospitalizací. Tým AstraZeneca pokračuje ve skvělé práci." Řekl, že smlouvy, které byly podepsány, jsou na příští rok a dodal: „Virus se stává endemickým, což znamená, že se s ním musíme naučit žít. "Začali jsme s tím, abychom pomohli, ale řekli jsme, že přejdeme k zisku z vakcíny," řekl. "Není to něco, co vnímáme jako obrovský zisk." Pro země budou stanoveny odstupňované ceny, aby se zajistilo, že vakcína bude cenově dostupná, řekl Soriot.

AstraZeneca očekává, že do konce roku dodá 250 milionů dávek své vakcíny do programu Covax pro rozvojové země. Ostatní výrobci vakcín, včetně Pfizer a Moderna, vydělávají ze svých vakcín.

Normální zisková marže v tomto průmyslu je zhruba 20 %, avšak pan Soriot řekl, že AstraZeneca, která si účtuje asi 5 dolarů za vakcínu proti Covidu za cenu nákladů, nebude mít takový zisk. Nicméně Nick Dearden, ředitel kampaně Global Justice Now, řekl, že rozhodnutí AstraZeneca začít profitovat z vakcíny, zatímco pandemie koronaviru pokračuje, „ukazuje naprostou pošetilost rozdávat veřejně financovanou vědu velkým farmaceutickým firmám“. "Tento okamžik měl vždy přijít – a to je přesně důvod, proč odborníci na veřejné zdraví požadovali zřeknutí se duševního vlastnictví na vakcíny Covid-19,".

Zdroje: bbc.com, Unsplash

Nejnovější články