Autor: Petr Jůn

Bezpečnost bitcoinu se vyšplhala na historická maxima

Těžba bitcoinů se zcela vzpamatovala z čínského zásahu proti těžbě kryptoměn. Hashrate sítě zvýšil přibližně o 113 %.

Těžba bitcoinů se zcela vzpamatovala z čínského zásahu proti těžbě kryptoměn, který na začátku tohoto roku prakticky přes noc vyřadil z provozu více než polovinu světových těžařů. Zotavení se měří podle tzv. hashrate, což je termín používaný k popisu výpočetního výkonu všech těžařů v bitcoinové síti. Čína byla dlouho epicentrem tohoto odvětví, podle dřívějších odhadů se zde těžilo 65 až 75 % světové těžby bitcoinů. Poté, co Peking v květnu účinně zakázal těžaře kryptoměn v této zemi, však z globální sítě vypadlo více než 50 % hashrate bitcoinu.

Ve výsledku ale čínská vláda prokázala bitcoinu velkou službu. Těžba je totiž rozprostřená ve více státech a není soustředěna pouze v jednom z nich. Samozřejmě že při stěhování těžařů z Číny klesla úroveň hashrate, protože bylo do těžby zapojeno méně výkonu. Po opětovném zapojení těžařských strojů ovšem síť tyto ztráty zcela odbourala, jak ukazují údaje serveru Blockchain.com. Za pět měsíců se hashrate sítě zvýšil přibližně o 113 %. "Bitcoin ustál útok národního státu, kdy Čína skutečně zakázala těžbu, a síť se z toho oklepala," řekl Kevin Zhang ze společnosti Foundry, která se zabývá digitálními měnami a která pomohla do Severní Ameriky přivézt těžební zařízení za více než 400 milionů dolarů.

K zotavení sítě došlo opravdu velmi rychle. "Myslel jsem si, že tu budeme někdy koncem ledna, začátkem února," řekl texaský těžař bitcoinů a inženýr Marshall Long. Jiní si mysleli, že to bude trvat ještě déle, a k Longově předpovědi přidali dalších šest až dvanáct měsíců. Podle Zhanga došlo k rychlému zotavení bitcoinové sítě proto, že Spojené státy položily základy k tomu, aby se staly novou mekkou těžby. Zhang říká, že ve Státech je "obrovský apetit po růstu, budování infrastruktury a využívání uvízlé energie". Zakladatel společnosti Core Scientific Darin Feinstein souhlasí, že v Americe došlo k vážnému nárůstu těžební infrastruktury. "Zaznamenali jsme masivní nárůst těžebních operací, které se chtějí přesunout do Severní Ameriky, většinou do USA," řekl.

Vzestupná dynamika hashrate může být dobrou předzvěstí pro cenu nejpopulárnější kryptoměny na světě, která za poslední měsíc klesla o 30 %. Podle těžaře bitcoinů Brandona Arvanaghiho byl čínský zákaz jasným "nákupním" signálem, stejně jako předtím v případě Googlu a Facebooku.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články