Biden chce znovu hovořit s ukrajinským prezidentem

Prezident Joe Biden plánuje hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskyjem, aby mu vyjádřil podporu. Takto se vyjádřil v pátek představitel Bílého domu.

Prezident Joe Biden plánuje hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskyjem, aby mu vyjádřil podporu. Takto se vyjádřil v pátek představitel Bílého domu.

"Nebudu zde vyjednávat veřejně," řekl Biden v pátek odpoledne novinářům v Delaware. "Ale dali jsme jasně najevo, že ruský prezident Vladimir Putin nemůže, zdůrazňuji, nemůže napadnout Ukrajinu."

Američtí a ruští představitelé se chystají 10. ledna uspořádat bezpečnostní rozhovory, na kterých budou diskutovat o rusko-ukrajinském napětí a dalších otázkách.

Ve čtvrtek Biden v 50minutovém telefonátu vyzval Putina, aby snížil napětí. Varoval, že USA je připraveno “reagovat, pokud Rusko napadne Ukrajinu,“ uvedla tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová.

"Dal jsem jasně najevo prezidentu Putinovi, že budeme uplatňovat přísné sankce, posílíme naši přítomnost v Evropě se spojenci v NATO," řekl v pátek Biden. Kremelský poradce po telefonátu s Bidenem údajně řekl, že Putin „podrobně nastínil základní principy stanovené Ruskem v bezpečnostních návrzích a zdůraznil, že se budeme snažit zajistit bezpečnost Ruska“.

Ukrajina už měsíce bije na poplach kvůli hromadění tisíců vojáků podél její východní hranice s Ruskem. Putin již dříve trval na tom, že navzdory vojenskému nasazení se Moskva k invazi nechystá. Proruští separatisté se mezitím protlačili do oblastí východní Ukrajiny.

Koncem listopadu Putin navrhl, že Rusko podnikne odvetu, pokud západní vlády dodají Ukrajině zbraně. Expanzi vojenské síly NATO do dalších východoevropských zemí označil za hrozbu.

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články